Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pomnik Czynu Polaków w Szczecinie

Noclegi w okolicy Pomniku Czynu Polaków w Szczecinie

Pomnik Czynu Polaków w Szczecinie

Szczecin to duże miasto, które ciekawymi atrakcjami przykuwa uwagę turystów nie tylko z Polski. Jest w nim wiele interesujących zabytków o znaczeniu historycznym, a jednym z nich jest Pomnik Czynu Polaków. Pomnik ten leży w Parku Kasprowicza, obok Jasnych Błoni.

Historia

Pomnik Czynu Polaków został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę. Po raz pierwszy wspomniano o zamiarze postawienia takiego pomnika w 1972 roku, jednak dopiero w 1979 roku dokonano uroczystego odsłonięcia. Pomnik powstał z okazji 35 rocznicy Odrodzenia Polski, jako wyraz szacunku i podziękowań dla mieszkańców Szczecina za odbudowę miasta po zakończeniu II wojny światowej. Wizja artystyczna tego pomnika, to Trzy pokolenia - Trzy orły. Pomnik jest hołdem dla trzech pokoleń Polaków, dla Polonii Szczecińskiej sprzed II wojny światowej, dla Pionierów Powojennego Szczecina i dla pokoleniu Polaków, którzy rozbudowali miasto.

Charakterystyka pomnika

Pomnik ma wysokość 22,5 metra i szerokość około 6,5 metra. Waga samych orłów to ok. 60 ton. Część kolumny jest zatopiona w ziemi w 150 tonowej bryle betonu, na około 4 metry. Co ciekawe w tej kolumnie, która znajduje się pod ziemią jest otwór i drabinka, którą można się dostać do wnętrza pomnika, by dokonać np. prac remontowych. Postument jest wykonany z najwyższej jakości stali przez pracowników Stoczni Szczecińskiej im A. Warskiego. Orły są odlane z brązu i zostały wykonane przez pracowników Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki w Warszawie. Wokół pomnika na specjalnych tablicach odlanych z brązu, znajdują się wyryte nazwiska wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób przyczyni się do powstania tego pomnika.

Pomnik Czynu Polaków góruje nad całym parkiem i widać go z daleka. Będąc w tej okolicy warto odwiedzić miejsce i przyjrzeć się mu z bliska. To wspaniały hołd dla mieszkańców miasta Szczecin, dlatego też Szczecinianie są z niego bardzo dumni.

Polecane obiekty w okolicy Pomniku Czynu Polaków w Szczecinie