Noclegi w pobliżu Wałów Chrobrego w Szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie
Spędzanie wakacji czy choćby krótkiego urlopu w Szczecinie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z historią tego wspaniałego miejsca. Województwo zachodniopomorskie szczyci się wieloma pięknymi miastami, jednak to właśnie Szczecin ma szczególnie dużo do zaoferowania. Oprócz bliskości granicy z Niemcami, możemy podziwiać stare miasto, ogromny port, a także zawitać na Wały Chrobrego.
Wycieczka nad Odrą
W 1921 roku niemal w centrum Szczecina wzniesiono taras widokowy. Wały Chrobrego wznoszą się ponad 19 metrów nad powierzchnią przepływającej tędy Odry i ciągną przez ponad 500 metrów. To doskonałe miejsce na podziwianie panoramy miasta, która tak w dzień, jak i w nocy zachwyca swoim urokiem. Tu możemy wypocząć po długim dniu, podziwiać przepływające statki czy panoramę okolicy, a także przekąsić coś w pobliskiej knajpie.
Wały Chrobrego powstały z inicjatywy Hermana Hakena – ówczesnego burmistrza, a zaprojektowane zostały przez Wilhelma Meyera-Schwartau. Spacerując alejkami porośniętymi drzewami, dotrzeć możemy do placyków, które tworzą półkola i zamykają taras. Tu znajdziemy także rustykalny mur oporowy.
Architektura Wałów Chrobrego
Północna część tarasu zajęta jest przez Urząd Wojewódzki, który góruje nad okolicą. Ten wspaniały budynek o ciekawej historii skrywa do dziś niezbadane tunele, które zalane są przez wody Odry. Centralna część wałów zajęta została przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Miejsce otwarte zostało dopiero w 1945 roku.
Tu znajduje się także Akademia Morska, za murami której znajduje się duży plac widokowy, chętnie odwiedzany przez zwiedzających. To właśnie w tym miejscu Wały Chrobrego łączą się z Parkiem im. Stefana Żeromskiego. Na samym środku placu widokowego znajduje się także pomnik Adama Mickiewicza, który powstał z inicjatywy i spod ręki Sławomira Lewińskiego w 1960 roku. Zajął on miejsce wcześniejszego pomnika Fryderyka III – cesarza niemieckiego.
Wały Chrobrego to jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych na północy Polski, które przetrwały II wojnę światową. Budynki znajdujące się w tym miejscu utrzymane są w stylu neorenesansowym oraz neobarokowym, a dla zwiedzających, oprócz wybitnych korzyści estetycznych, przygotowano także miejsce gdzie można odpocząć, zjeść coś i uprawiać sport.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!