Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Lubomirskich w Lublinie

Pałac Lubomirskich w Lublinie

Pałac Lubomirskich nazywany jest również Pałacem Poradziwiłłowskim i znajduje się on w Lublinie. Początkowo reprezentował styl barokowy, a po przebudowie odzwierciedla styl klasycystyczny. Jego historia sięga XVI wieku, przy czym obecny wygląd to zasługa prac przeprowadzonych w XIX stuleciu. Jego dokładna lokalizacja to Plac Litewski. Warto wiedzieć, że obecnie swoją siedzibę ma tutaj Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Historia pałacu

Pałac wybudowano jeszcze w renesansie i na początku był on własnością rodziny Firlejów. Później na własność przejęli go Ostrogscy, a następnie Lubomirscy. Stało się tak za sprawą małżeństwa Teofili Ludwiki Ostrogskiej z Józefem Karolem Lubomirskim, marszałkiem wielkim koronnym. Przez kilkadziesiąt lat dwór należał do tego rodu, a pod koniec XVII wieku przebudowano go na styl barokowy na podstawie projektu Tylmana z Gameren. Pałac był wówczas jednopiętrowy i posiadał wysoki dach. W pierwszej połowie XVIII wieku budynek przeszedł w ręce Pawła Karola Sanguszki. Niestety, właściciele go zaniedbali i powoli stawał się ruiną.

Największego zniszczenia doznał w 1768 roku, kiedy miała miejsce konfederacja barska i pożar Krakowskiego Przedmieścia. Później przejęli go Szeptyccy, a w 1801 roku wylicytował go burmistrz Finke. Burmistrz przekazał zrujnowany pałac rządowi i przeznaczono go na lazaret, a także wyremontowano. Autorem projektu przebudowy był Jan Stompf. Warto wiedzieć, że budynek powiększono o piętro, a pałac stał się siedzibą Komisji Województwa Lubelskiego. Wkrótce strawił go kolejny pożar i nastąpiła kolejna przebudowa (projekt H. Marconiego). Wówczas budynek stał się przykładem klasycystycznej architektury.

Miejsce historyczne

Podczas zaborów znajdowała się tu siedziba rosyjskiego gubernatora, a w trakcie wojny austriackiego gubernatora. W listopadzie 1918 roku to właśnie tu powstał rząd Ludowy Republiki Polskiej, o czym przypomina tablica przed wejściem. W latach międzywojennych funkcjonował tu Urząd Wojewódzki, a po II wojnie światowej budynek przekazano władzom Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Walory turystyczne

Pałac Lubomirskich jest bardzo interesujący pod względem architektonicznym. Obecnie jest to dwukondygnacyjny, trzynastoosiowy budynek, posiadający skrzydła boczne oraz wieże połączone z korpusem. Godny uwagi jest jego wystrój, który cechują bogate zdobienia. Stanowi on doskonały przykład architektury klasycystycznej. Imponująco prezentują się również przypałacowe ogrody, w których umieszczono fontannę, ławeczki. Turyści zwracają uwagę również na wielkie drewniane drzwi prowadzące do pałacu, na których umieszczono herby.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Lubomirskich w Lublinie