Lublin

Lublin

Lokalizacja

Lublin to miasto geograficznie położone we wschodniej części Polski na Wyżynie Lubelskiej. Dzięki usytuowaniu w dolinie Bystrzycy w mieście można dostrzec dwa oblicza. Strona lewobrzeżna jest urozmaicona głębokimi dolinami i wąwozami, natomiast prawobrzeżna ma raczej płaski krajobraz. Administracyjnie z kolei, Lublin znajduje się w województwie lubelskim, którego jest stolicą. Jest to dziewiąte miasto w Polsce pod względem liczby zaludnienia.

Co warto wiedzieć o historii miasta?

Pierwsze wzmianki na temat ludności przebywającej na stałe na tych terenach sięgają VI wieku. Natomiast o samym już Lublinie mówi się od XII wieku. Niestety nie zachował się akt lokacji miasta, można jedynie przypuszczać, że nadanie praw nastąpiło za czasów Bolesława Wstydliwego w drugiej połowie XIII wieku. Kolejna udokumentowana już lokacja miała miejsce za czasów Władysława Łokietka (1317 rok), a przywilej regulacyjny nadał mu Kazimierz III Wielki (otoczenie miasta murami). Następnie Kazimierz Jagiellończyk ustanowił województwo lubelskie, którego stolicą mianował właśnie Lublin (1474 rok). Do połowy XVII wieku miasto stale rozkwitało. Przechodził przez nie bardzo ważny szlak handlowy znad Morza Czarnego, zawarto w nim unię lubelską, a książę pruski złożył w nim hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi.

W Lublinie w trakcie reformacji działał zbór kalwiński oraz jedna z ważniejszych gmin braci polskich. Lata prosperity skończyły się wraz z plagą wojen, oraz epidemii które toczyły nasz kraj. Po najazdach kozacki, potopie szwedzkim oraz wyniszczającej dżumie miasto było zrujnowane i splądrowane. Wojska rosyjsko - kozackie, a także szwedzkie wywoziły z miasta wszystko co cenne, przy okazji tak jak epidemia dziesiątkując ludność miasta. Dopiero po kolejnej wojnie (północnej) nastąpiła odbudowa i ponowny rozkwit tej miejscowości.

Nie trwało to długo, ponieważ rozpoczęły się rozbiory Polski. Rosyjskie panowanie w mieście zakończyło się po I Wojnie Światowej, po której znowu nastąpiła odbudowa. II Wojna Światowa przyniosła przyłączenie do Generalnego Gubernatorstwa. Odbicie miasta nastąpiło w lipcu 1944 roku, po czym nastąpił jego gwałtowny rozwój. Kolejno powstawały w nim: Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, Politechnika, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. I tak na przemian rozkwit z upadkiem, zwycięstwa i klęski kształtowały dzisiejszy wygląd miasta.

Zabytki- obowiązkowe miejsca do zobaczenia

Dzięki tak bogatej historii oraz faktowi, że Lublin jest jednym z najstarszych miasta w kraju można w nim podziwiać pamiątki z różnych epok. Każdy odwiedzający z pewnością pierwsze kroki skieruje ku staremu miastu, gdzie znajdują się takie obiekty jak: ratusz – początkowo drewniany, odbudowany po spaleniu w XVIII wieku, najstarszy tego typu w Polsce Teatr Stary, Brama Grodzka (zwana również Żydowską) prowadząca na stare miasto z zamku, gotyckie fragmenty murów obronnych wraz z Bramą Półokrągłą, zespół budynków zamkowych – zamek, donżon, kaplica, dawne więzienie oraz fragmenty murów, kolejno podziwiać można zespoły klasztorne jezuitów i dominikanów, a także kościoły i liczne wspaniale prezentujące się kamienice. Jednak Lublin to nie tylko stare miasto, ale także np. Wzgórze Czwartek, gdzie prawdopodobnie istniała pierwsza osada. Dziś można znaleźć tam między innymi kościół św. Mikołaja, przylegający do kościoła cmentarz, dzwonnicę. Jednak to co przyciąga na wzgórze to wspaniałe widoki. W innych dzielnicach również znajdują się ciekawe obiekty: pałace, dwory, klasztory, budynki użyteczności publicznej (szkoły, poczta, banki, teatry itd.).

Po zabytkach – atrakcje

Dla tych którzy lubią zobaczyć coś poza zabytkami świetnie sprawdzą się atrakcje przygotowane przez miasto. Na spacer z pewnością warto wybrać się do ogrodu saskiego lub na niezwykła lubelską trasę podziemną. Dla miłośników kontaktu z naturą odpowiednie będą takie miejsca jak rezerwat przyrody, czy ogród botaniczny. Dla ciekawskich natomiast drzwi otwierają muzea, np. politechniki, martyrologii, czy ziemi lubelskiej. W mieście i okolicach bardzo dobrze rozbudowana została sieć ścieżek rowerowych, którymi dotrzeć można między innymi nad Zalew Zemborzycki, to tam miejscowi wybierają się na piknik, czy rodzinny wypoczynek. Nie trzeba od razu zabierać ze sobą roweru, czy sprzętu do pływania, bowiem wszystko to można wypożyczyć w mieście. Na terenie Lublina odbywają się również takie wydarzenia jak jarmark Jagielloński, czy giełdy staroci. Dla tych, którym nie dopisze pogoda również znajdzie się zajęcie. Kina, teatry, czy obiekty sportowe z pewnością zdołają wypełnić czas spędzony w tym miejscu.

Czas na spanie i jedzenie

Jako, iż jest to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, to nie inaczej jest w kwestii bazy gastronomicznej i noclegowej. Wiele zależy od tego na jaki typ wypoczynku jest się nastawionym. Z pewnością jedną z tańszych opcji będzie nocleg i częściowe wyżywienie w jednym z pensjonatów. Przy jego wyborze warto dopytać o wszystkie oferowane udogodnienia (wyposażenie pokoju, dostęp do łazienki, odległość i połączenie z centrum). Jedną z tańszych opcji będzie również zakwaterowanie się w hostelach, które często znajdują się w centrum miasta. Dla bardziej wymagających i nie bojących się wyższych cen oczywiście dostępne są hotele.

Jeśli chodzi o kwestię miejsc, w których się stołować, to warto postawić na różnorodność. Miasto prawie w każdym swym zakątku posiada jakąś wykwintną restaurację, czy klimatyczną knajpkę.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Lublinie.

Mapa

Aktualności

Centrum Spotkania Kultur
Lublin, pl. Teatralny 1

Queen Symfonicznie to projekt, który tworzy zespół Alla Vienna, 20-osobowy chór Vivid Singers oraz aktorzy wcielający się w rolę Freddiego Mercury’ego. Artyści z początku planowali jednorazowy występ, jednak koncert zdobył taką popularność, że stał się cyklicznym widowiskiem. Koncert-spektakl trwa ok. 2 godzin i składa się z dwóch części, w finale występuje aktor wcielający się w rolę Freddiego. Koncert w Lublinie będzie pierwszym wzbogaconym m.in. o utwory Bicycle race, Under pressude czy jeden z najbardziej znanych - Barcelona. Ponadto nie zabraknie "hymnów", jakimi stały się piosenki pt. We are the champions czy I want to break free. Zapraszamy do Lublina na spotkanie z niezapomnianą ikoną muzyki pop-rockowej.

Wstęp: 99 – 129 zł

Parking: na ulicy

www.spotkaniakultur.com/pl/node/801

-
Klub30
Lublin, ul. Jasna 7

Halo tu Ziemia to najnowsza płyta Natalii Kukulskiej, której premiera przypada na 29 września. Koncert w Lublinie promuje płytę, która tym razem cechuje się jeszcze większą energią, eksperymentalnym podejściem do dźwięku i dojrzałością artystki. Kukulska przebyła długą drogę muzyczną od początków swojej kariery, gdy śpiewała Piosenkę światłoczułą czy Im więcej ciebie tym mniej. Zachęcamy do odwiedzin Lublina i zapoznania się z nową odsłoną Kukulskiej podczas koncertu w Klubie30.

Wstęp: 49 zł

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/117533238946966

-
Stadion Aren Lublin
Lublin. ul. Stadionowa 1

Rajd Nadwiślański to jedna z rund Rajdowego Pucharu Polski. Zapraszamy fanów motoryzacji na niesamowite widowisko. Rajd odbędzie się na trasie ponad 435 km, w tym 137 km na odcinkach specjalnych, gdzie rywalizować będą czołowi zawodnicy rajdowi. Organizatorzy apelują o zapoznanie się z „Przewodnikiem kibica” na stronie rajdu, można znaleźć tam przydatne informacje dotyczące tego, jak zachować się w czasie wyścigu, aby uniknąć różnych niespodzianek i niebezpieczeństw. Zapraszamy do kibicowania. Oficjalny start rozpocznie się o godz. 12:00.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.rajdnadwislanski.pl/kibice

 

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. 4 ℃
maks. 7 ℃
opady 4.91 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
4 ℃
min. 3 ℃
maks. 5 ℃
opady 0.56 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
3 ℃
min. 0 ℃
maks. 11 ℃
opady 5.69 mm
umiarkowane opady deszczu
2017-10-26
10 ℃
min. 10 ℃
maks. 11 ℃
opady 2.19 mm
słabe opady deszczu
noclegi w Lublinie

noclegi w Lublinie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!