Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Państwowego na Majdanku w Lublinie

Muzeum Państwowe na Majdanku w Lublinie

Państwowe Muzeum na Majdanku zostało utworzone w 1944 roku na obszarze byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem muzeum jest prowadzenie działalności wystawienniczej, naukowej i edukacyjnej. Misją placówki jest rozwijanie i pielęgnowanie wiedzy o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie.

Historia Muzeum na Majdanku

Początkowo Muzeum skupiało się przede wszystkim na konserwacji i rekonstrukcji obiektów historycznych, a także porządkowaniu dokumentów dotyczących funkcjonowania obozu. W latach 50-tych XX prowadzono intensywną działalność popularyzatorską. W tym czasie powstał również Pomnik Walki i Męczeństwa, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na terenie Lublina. Ważną częścią działalności muzeum było gromadzenie wspomnień byłych więźniów Majdanka. Obecnie prace koncentrują się w dużym stopniu na modernizacji i rozbudowie ekspozycji plenerowej.

Wystawy

Na terenie muzeum znajduje się szereg wystaw ukazujących działanie obozu: "Akcji Reinhardt", "Przybyli do getta... Odeszli w nieznane...", "Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość", „Okupacja w Lublinie", "Warunki bytowe", wystawa historyczna "Więźniowie Majdanka" czy instalacja artystyczna „Shrine". Oprócz wystaw można zobaczyć także Mauzoleum, Kolumnę Trzech Orłów, Pomnik-Bramę, pomnik upamiętniający ofiary egzekucji „Erntefest”oraz tablicę z przesłaniem bł. ks. Emiliana Kowcza.

Zwiedzanie

Na terenie byłego obozu koncentracyjnego zachowało się 70 obiektów historycznych: w części administracyjnej, na obszarze pól więźniarskich, w części gospodarczej oraz krematorium, a także fragment drogi obozowej wybudowanej przez więźniów przy użyciu macew pochodzących z lubelskich cmentarzy żydowskich. Ścieżka pt. „Konzentrationslager Lublin 1941-1944” pokazuje ważne miejsca i obiekty związane z historią obozu. Zaczyna się pod Pomnikiem-Bramą i kończy przy Mauzoleum. Została stworzona z 17 tablic zawierających informacje historyczne oraz zdjęcia pokazujące dane miejsce w trakcie funkcjonowania obozu.

Muzeum na Majdanku jest czynne w godzinach: 9.00–18.00. Wstęp jest bezpłatny. Więcej szczegółów na stronie: http://www.majdanek.eu/pl.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Państwowego na Majdanku w Lublinie