Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży Trynitarskiej w Lublinie

Wieża Trynitarska w Lublinie

Wieża Trynitarska w Lublinie to neogotycka wieża, która jest najwyższym punktem zabudowy lubelskiego Starego Miasta. Na wieży znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się panorama miasta. Obecnie wewnątrz mieści się Muzeum Archidiecezjalne.

Historia wieży

W 1627 roku mieszkańcy Lublina podarowali jezuitom ogromny dzwon. W związku z tym powstał projekt zbudowania dzwonnicy, który udało się zrealizować dopiero w 1693 roku. Po rozwiązaniu zakonu jezuitów w 1773 roku cały kompleks klasztorny zaczął powoli popadać w ruinę. Na jakiś czas budynki zostały przekazane w ręce trynitarzy, jednak nie zdołali oni ich utrzymać i ostatecznie opuścili miasto. Zniszczone gmachy rozebrano i stworzono w ten sposób rozległy plac otaczający katedrę.

W 1819 rozpoczęto przebudowę wieży, którą zlecono architektowi Antonio Corazziemu. Obiektowi nadano neogotycki wygląd, który nie zmienił się w dużym stopniu aż do czasów współczesnych. W czasie II wojny światowej wieża została poważnie uszkodzona, zdewastowano jej wnętrze. Ostatni remont wykonano na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego w latach 1975-1978.

Opis Wieży Trynitarskiej

Wieża Trynitarska wzniesiona jest na planie kwadratu. W dolnej części jest murowana, w górnej drewniana. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Archidiecezjalne. Zwiedzający, którzy wspinają się na górę po drewnianych schodach mogą podziwiać rzeźby, ikony, tkaniny, instrumenty muzyczne, portrety trumienne i przedmioty sakralne należące do zbiorów muzeum. Eksponaty są umieszczone na trasie prowadzącej na taras widokowy. Wewnątrz znajdują się również cztery dzwony, ponieważ wieża nadal pełni funkcję dzwonnicy pobliskiej archikatedry. Zainstalowano tutaj największy dzwon w Lublinie - Maria, używany jedynie przy wyjątkowych okazjach, a także dzwon Michał przeniesiony z fary.

Punkt widokowy

Wieża Trynitarska pełni również rolę punktu widokowego. Jest to najwyższy budynek na lubelskim Starym Mieście. Punkt znajduje się na wysokości 40 metrów. Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama miasta, która obejmuje także wąskie uliczki i zabytkowe kamienice Starego Miasta.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela 10:00-17:00. Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży Trynitarskiej w Lublinie