Noclegi w pobliżu Ogrodu Botanicznego w Szczecinie
Ogród Botaniczny w Szczecinie
W Szczecinie, w kwartale czterech dużych ulic na osiedlu Łękno znajduje się Ogród Botaniczny. To całkiem pokaźnych rozmiarów park o łącznej powierzchni 2,5 ha. Obecnie ogród jest podzielony na siedem działów: dział ekologiczny, dział dydaktyczny, dział eksperymentalny, dział botaniczno - geograficzny, dział roślin ozdobnych, dział roślin szklarniowych i dział roślin chronionych.
Historia
Ogród Botaniczny w Szczecinie powstał w 1926 roku. W tamtym czasie jednak park był dużo mniejszy i nie zrealizowano wielu planów, które znalazły się na projekcie. Dużą atrakcją ówczesnego parku były egzotyczne rośliny tropikalne np. bananowiec, cyprysy, cytryny czy araukarie. Po 1945 roku Ogród Botaniczny w Szczecinie mocno podupadł, bo nie miał kto się nim zajmować. Obumarło wiele egzotycznych roślin, zostały tylko te, które nie potrzebowały specjalnych warunków do hodowli. W ten sposób ogród ten stał się zwykłym miejskim parkiem, który mieszkańcy chętnie odwiedzali w letnie popołudnia.
Miejsce odpoczynku
Obecnie szczeciński Ogród Botaniczny jest niezwykle popularnym miejscem, w którym można obejrzeć ciekawe gatunki roślin. Jednymi z ciekawszych okazów, które można tu spotkać są: leszczyna turecka, skrzydłorzech kaukaski, klon jesionolistny, tulipanowiec amerykański, brzoza żółta, jarząb domowy, strączyn żółty, cyprysik Lawsona, dąb czerwony, jodła grecka, kasztan jadalny, żywotni olbrzymi czy brzoza niebieskawa.
Ogród ma w planach sporą rozbudową w najbliższych latach, ma mieć około 55 ha i obejmować teren starego Ogrodu Botanicznego oraz teren Leśnego Parku Arkońskiego. Na terenie tego przyszłego ogrodu, mają się znajdować cztery naturalne zbiorniki wodne, tzw. Syrenie Stawy.
Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem na wypoczynek. Chętnie odwiedzają go mieszkańcy Szczecina, jak i turyści. Całe zwiedzanie parku trwa maksymalnie godzinę, każdy więc znajdzie na to chwilę wolnego czasu. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny które znajdują się na terenie parku, nie są do zrywania, nie wolno ich niszczyć, ani zabierać do domu. Ogród można zwiedzać codziennie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!