Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Najstarsza katolicka świątynia w Szczecinie liczy zaledwie niecałe 130 lat i z tego względu stawia samo miasto na szczycie listy miejscowości, w których tradycje katolickie są w Polsce najmłodsze. Nic dziwnego, bo ze względu na swoje geograficzne położenie Szczecin przez większość czasu przynależał do wpływów religii protestanckich. Obecnie jednak Bazylika św. Jana Chrzciciela jest jedną z najważniejszych świątyń w mieście, dlatego warto ją odwiedzić.

Historia powstania

Dzieje kościoła są niezwykle krótkie – budowa rozpoczęła się w roku 1888, a zakończyła w 1890 i tego samego dnia został on konsekrowany przez biskupa. Budowa była wynikiem odpowiedzi na zapotrzebowanie katolickiej mniejszości znajdującej się w Szczecinie. Do tamtych czasów stanowiła ona jedynie niewielki odsetek, jednak pod koniec XIX ich liczba zaczęła rosnąć. W 1900 roku wzrosła z 1% do ponad 15%.

Pruski architekt zaplanował kościół na prostej halowej bryle z dwiema nawami bocznymi oraz nawą główną z ołtarzem i prezbiterium. Kościół jest wysoki, utrzymany w neogotyckim stylu ze strzelistymi wieżami oraz prostymi kształtami geometrycznymi. Wnętrze urządzono w stylu barokowym – z ogromnymi zdobieniami ołtarza i stalli, ale prostotą części przeznaczonej dla wiernych.

Krótka historia bazyliki św. Jana Chrzciciela pamięta czasy II wojny światowej, gdy kościół został częściowo zniszczony. Po wojnie go odbudowano, jednak w nieco zmienionym kształcie. Rangę bazyliki mniejszej nadał mu w 2004 roku Benedykt XVI i od tej pory kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela stał się jednocześnie najważniejszą katolicką świątynią w Szczecinie.

Niedoceniana przez turystów

Ze względu na swój stosunkowo młody wiek – zaledwie 130 lat – bazylika szczecińska nie jest szczególnie ważnym elementem na historycznej mapie szczecińskich zabytków. Nadrabia jednak zdecydowanie swoim znaczeniem religijnym oraz kulturowym. Jest pierwszym katolickim kościołem w tym mieście, najstarszym spośród zbudowanych i pełniącym najważniejszą rolę religijną oraz reprezentacyjną. To tutaj odbywają się najczęściej najważniejsze religijne wydarzenia i obchody świętowane w mieście.

Bazylikę warto też zobaczyć od środka ze względu na jej ciekawy artystyczny charakter wykończeń. Na uwagę zasługuje bogato zdobiony ołtarz oraz oprawa bocznych naw. Kościół można zwiedzać przez cały rok w godzinach jego otwarcia za wyjątkiem odbywających się nabożeństw.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie