Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich w Szczecinie

Pałac Sejmu Stanów Pomorskich w Szczecinie

Odwiedzając Szczecin nie można przegapić wielu pięknych i zabytkowych miejsc, które posiadają bardzo bogatą historię. Przykładem takiego miejsca jest Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe w Szczecinie. Sam budynek usytuowany jest przy ulicy Staromłyńskiej 27. Warto odwiedzić to miejsce i poznać bliżej jego historię.

Historia budynku

Budynek powstał w pierwszej połowie XVIII wieku, a dokładnie w latach 1726 – 1729, natomiast samym zleceniodawcą całego projektu był król Pruski Fryderyk Wilhelm I. Pałac znany jest również pod inną nazwą jako Dom Ziemiaństwa. Pod koniec XIX wieku została wykonana rozbudowa gmachu, podczas której dobudowano kolejne skrzydło, natomiast to znajdujące się przy ulicy Staromłyńskiej zostało przedłużone. W latach 1926 - 1927 został wykonany główny remont pałacu, dzięki czemu można było w tym miejscu umieścić wystawy muzealne. Podczas gdy budynek nie był jeszcze atrakcją dla turystów i historyków, odbywały się w nim posiedzenia sejmowe prowincji, a dodatkowo był królewską rezydencją w czasie pobytu monarchy na Pomorzu.

Wygląd gmachu

Pałac został wybudowany w stylu barokowym, dzięki czemu mocno wyróżnia się od wszystkich znajdujących się budowli w okolicy, zaskakując bardzo ciekawymi i dobrze dopasowanymi detalami. Został on zaprojektowany przez holenderskiego architekta, który zajmował się również szczecińskimi fortyfikacjami. Rzeźby po obu stronach herbu króla Prus, które oznaczają dwie cnoty: roztropność i sprawiedliwość są jednak dziełem zupełnie innych osób. Rzeźba znajdująca się po lewej stronie herbu, symbolizująca roztropność, przedstawia mężczyznę ze zwierciadłem i wężem, natomiast druga rzeźba przedstawia wagę i miecz.

Stałe wystawy muzealne

Najstarszymi dziełami, które można zobaczyć na stałych wystawach jest „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Znajdują się tam dzieła, które powstały na dworze Gryfitów. Do ciekawych ekspozycji zaliczyć należy również „Sztukę na Pomorzu od XIII do XVII wieku”, „Rzemiosło artystyczne” (jest to wystawa przedstawiająca wyroby ze srebra oraz ceramiki), a także „Malarstwo europejskie od XVI do początku XX wieku”.

Polecane obiekty w okolicy Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich w Szczecinie