Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Zakładu Historii Farmacji w Lublinie

Muzeum Zakładu Historii Farmacji w Lublinie

We wschodniej Polsce znajduje się wiele pięknych miejscowości i miast, które przyciągają do siebie każdego roku tłumy turystów. Jednym z nich jest Lublin, gdzie na gości czekają wspaniałe zabytki. Wieża Trynitarska, Trybunał Koronny, Brama Krakowska czy Zamek Lubelski to perły architektury, które stały się symbolami miasta. Jeśli jednak jesteśmy tu na trochę dłużej, to odkryjemy w mieście wiele innych ciekawych miejsc. Wśród nich znajduje się dość nietypowe muzeum, bo poświęcone farmacji. Mowa tu o Muzeum Zakładu Historii Farmacji.

Historia

Muzeum znajduje się w centrum Lublina przy ulicy Grodzkiej, praktycznie kilka kroków od miejskiego rynku. Lublin jest od dawna związany z przemysłem farmaceutycznym, od dawna działa tu kilka większych firm, gdzie wytwarza się m.in. szczepionki. Muzeum powstało w 1975 roku i mieściło się przy ulicy Mieszka I. Nazywało się wtedy Sala Historyczna Farmacji Lubelszczyzny. Jednak lokalizacja nie była zbyt szczęśliwa i nie trafiało tam wielu odwiedzających. Przeniesiono więc zbiory na ulicę Bramową – tam muzeum mieściło się w latach 1983-88. Właśnie od 1988 ekspozycja trafiła w obecne miejsce – do zabytkowej apteki przy ulicy Grodzkiej. Jednostka prowadzona jest przez firmę PZF Cefarm – Lublin S.A.

Zbiory

W muzeum znajdują się dwie sale udostępnione zwiedzającym. Pierwsza to zbiór zawierający historyczne zbiory szkła laboratoryjnego oraz narzędzi używanych przez aptekarzy. Można tu więc zobaczyć ewolucję słoików czy innego sprzętu używanego przy wytwarzaniu leków. Jest też kolekcja drewnianych pudełek do przechowywania np. ziół. Całość wystawiona jest w zabytkowych meblach aptecznych. Druga sala to sala laboratoryjno-magazynowa. Znajduje się tu bogaty zbiór etykiet leków oraz recept. Uzupełnia je ekspozycja wag, bo jak wiadomo, w farmacji dokładne i precyzyjne odmierzenie składników to podstawa.

Obiekt czynny przez cały rok, od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00 (w sezonie zimowym 9:00-16:00). Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Zakładu Historii Farmacji w Lublinie