Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie został założony w 1965 roku i zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Tutejszy teren jest niezwykle urozmaicony i posiada wyjątkowy mikroklimat, który sprzyja wielu gatunkom roślin. Plany utworzenia takiego ogrodu pojawiły się już na samym początku działalności uniwersytetu. Ogród mieści się przy ulicy Sławinkowskiej 3.

Lubelski ogród botaniczny bardzo wiele zawdzięcza mgr. Kazimierzowi Bryńskiemu, który wywalczył dla uczelni wiele hektarów, które można było przeznaczyć właśnie na ten wyjątkowy cel. Od 2013 roku w ramach ogrodu, za zakupieniem specjalnego biletu, można zwiedzać tak zwany Dworek Kościuszków, który jest reprezentacyjnym budynkiem UMCS, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. W obrębie ogrodu funkcjonuje również urokliwa kawiarenka.

Działy ogrodu

Ogród podzielony jest na działy, przede wszystkim ze względu na pochodzenie oraz rodzaj roślin. Wyróżnić można: Dział Roślin Cebulowych i Bulwiastych, Dział Dendrologii, Dział Roślin Południowej i Południowo-Wschodniej Europy, Rośliny Biblijne, Dział Flory Polski, Dział Roślin Górskich, Dział Roślin Ozdobnych, Rosarium, Dział Systematyki Roślin, Dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych, Dział Roślin Użytkowych, Dział Roślin Wodnych i Bagiennych. Każdy z tych działów obfituje w wiele interesujących i unikalnych roślin.

Walory

W ogrodzie można podziwiać ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, 1600 gatunków roślin szklarniowych oraz ponad 3000 roślin zielnych. Aż 106 drzew osiągnęło wiek wyższy niż 100 lat. Zaletą ogrodu jest również jego lokalizacja, bowiem leży on w dolinie urokliwej rzeki Czechówki. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się dział Rośliny Biblijne, który jest bardzo oryginalny, klimatyczny i dopracowany z największą starannością. Ogród połączony jest także z parkiem i obfituje w wiele pagórków, urokliwych zakątków, rzadkich roślin, sukulentów. Ogromną atrakcją ogrodu jest rozległy staw.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu:

 • kwiecień, 1-21 września: dni robocze 9:00 – 18:00, weekendy i święta 10:00 – 18:00
 • maj – do połowy czerwca, sierpień: dni robocze 9:00 – 19:00, weekendy i święta 10:00 – 19:00
 • od połowy czerwca – lipiec: dni robocze 9:00 – 20:00, weekendy i święta 10:00 – 20:00
 • 22 września - 31 października: dni robocze 9:00 – 17:00, weekendy 10:00 – 17:00
 • Szklarnie czynne są w dni robocze od 10:00 do 14:00

Cennik biletów:

 • normalny 6 zł
 • normalny + dworek 8 zł
 • ulgowy 3 zł
 • ulgowy + dworek 4 zł
 • rodzinny 15 zł
 • rodzinny + dworek 20 zł

Szczegóły dostępne pod adresem http://www.umcs.pl/pl/ogrod-botaniczny.htm

Polecane obiekty w okolicy Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie