Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Lubelskie w Lublinie

Noclegi w pobliżu Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Muzeum Lubelskie w Lublinie

Muzeum Lubelskie należy na największych i najstarszych muzeów na terenie wschodniej Polski. Posiada cztery oddziały, które znajdują się na terenie Lublina oraz pięć oddziałów zamiejscowych. Jego siedziba oraz większość oddziałów należy do wysokiej klasy zabytków. Warto zatem odwiedzić to miejsce, bo kryje ono w sobie wiele muzealnych wspaniałości.

Historia muzeum

Początki ruchu muzealnego w Lublinie są związane z postacią Hieronima Łopacińskiego, który przyczynił się do zorganizowania pierwszych wystaw muzealnych w 1901 roku. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło w 1906 roku. W 1914 założono towarzystwo Muzeum Lubelskie, które zakupiło posesję przy ulicy Namiestnikowskiej 4 – przez 40 lat była to siedziba muzeum. Przed wrześniem 1939 r. liczyło ono 14 000 eksponatów, niestety w czasie II wojny światowej duża część ze zgromadzonych przedmiotów uległa zniszczeniu lub zaginęła. Działalność wznowiono w 1944 roku. Od 1957 siedziba muzeum znajduje się na Zamku Lubelskim, gdzie można obejrzeć również wystawę monet i medali oraz ekspozycję archeologiczną.

Odziały miejscowe obejmują: Muzeum Historii Miasta Lublina, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Literackie im. J. Czechowicza oraz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Odziały zamiejscowe to: Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku, Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie oraz Muzeum Regionalne w Kraśniku.

Zbiory muzeum

W 1957 roku Muzeum zajęło część pomieszczeń na Zamku w Lublinie, a w 1974 stało się jego jedynym gospodarzem. Na miejscu można zobaczyć między innymi wiele interesujących wystaw tematycznych, np. wystawę monet i medali, ekspozycję archeologiczną, galerię polskiego malarstwa, sztukę ludową regionu lubelskiego. Wystawa uzbrojenia prezentuje militaria w przekroju od średniowiecza do czasów współczesnych. W galerii sztuki zdobniczej dostępne są meble, tkaniny, ceramika, zegary i wyroby z srebra. Na zamku znajduje się również Kaplica Trójcy Świętej, która została ufundowana przez Władysława Jagiełłę.

Zwiedzanie

Muzeum jest otwarte w zależności od sezonu:

  • maj – sierpień: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00
  • wrzesień – kwiecień: od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 17:00

Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 6,50 zł.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.muzeumlubelskie.pl/Aktualnosci-5-20-20-44-173.html.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Lubelskiego w Lublinie