Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy

Bydgoszcz jest pięknym miastem, które ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom i turystom. To miasto, gdzie duży nacisk kładzie się na rozwój kultury, dlatego można się tu natknąć na kilka muzeów. Jednym z najciekawszych jest Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Muzeum mieści się przy ulicy ks. R. Berwińskiego i jest jedynym muzeum w Polsce, ale też i na świecie, które zajmuje się gromadzeniem przedmiotów dotyczących polskiej służby zagranicznej, a także eksponatów powiązanych z historią uchodźstwa polskiego po 1918 roku.

Ślady z przeszłości

Muzeum to posiada bardzo ciekawe zbiory. Jednymi z najciekawszych są pamiątki rodzinne przekazane do muzeum przez Wandę z Dmowskich Poznańską. Była ona żoną ostatniego konsula generalnego w II RP w Londynie. W skład tych zabytkowych przedmiotów wchodzą różne dzieła sztuki, meble, pamiątki rodzinne i cenne archiwalia polskiej służby dyplomatycznej. W muzeum można też znaleźć wiele ciekawych dokumentów i artefaktów, jednym z najbardziej poważnych dokumentów jest nadbitka Traktatu Ryskiego, nagrania z przemówieniami generała Władysława Andersa czy listy generałowej Heleny Sikorskiej i prezydenta Władysława Raczkiewicza.

Niezwykłe eksponaty

Wyjątkowo ciekawym nabytkiem muzeum są upominki, które wymieniali między sobą wysokiej rangi urzędnicy. Podarunki te są wyjątkowo różnorodne. Niezwykle interesującym eksponatem jest również Kabina Ciszy, eksponat przekazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kabina ta była używa przez 40 lat i służyła do prowadzenia tajnych rozmów, których nikt nie mógł być świadkiem. Używali go pracownicy Konsulatu Generalnego w Koloni. Z dokumentów znajdujących się w muzeum, można się wiele dowiedzieć o historii Armii Polskiej i nie tylko. Jest w nich wiele wzmianek o działalności emigracyjnego PSL-u, czy o losie polskich żołnierzy, którzy tułali się całym świecie po zakończeniu II wojnie światowej.

Zwiedzanie

Muzeum to jest miejscem pamięci o ludziach, którzy wiele dla Polski zrobili w ubiegłych dziesięcioleciach. Każdy kto interesuje się historią, powinien to miejsce odwiedzić będąc w Bydgoszczy. Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10.00 – 16.00. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem http://www.muzeum.ukw.edu.pl/jednostka/muzeum_dyplomacji

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy