Bydgoszcz

Bydgoszcz

Położenie geograficzne miasta

Bydgoszcz jest położony nad Kanałem Bydgoskim i rzeką Brdą, w województwie kujawsko - pomorskim, w stosunkowo niewielkiej odległości od Torunia. To szczególne położenie miasta sprawiło, że w mieście rozwinęła się sieć kanałów. Dziś możemy obserwować wyjątkową architekturę znajdującą się tuż nad Brdą. Co więcej, w Bydgoszczy znajduje się Wyspa Młyńska, która ma powierzchnię około 6, 5 ha. Jest otoczona bulwarami, wobec czego stanowi świetne miejsce na spacery - turyści mogą przyjść tutaj po zabytkowych kładkach. Położenie Bydgoszczy w okolicy Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, jak i Doliny Dolnej Wisły a także wielu innych mezoregionów powoduje, że klimat w tych okolicach jest absolutnie wyjątkowy. Wyjątkowe ukształtowanie terenu można podziwiać ze znajdujących się w Bydgoszczy punktów widokowych: Góry Szybkowników czy Góry Myślenickiej. Znaleźć można tutaj także wiele parków idealnych do przechadzek szczególnie latem - wystarczy wspomnieć o Plantach nad Brdą czy najstarszym w Bydgoszczy Parku Kazimierza Wielkiego.

Historia Bydgoszczy

Gród nad Brdą powstał już w średniowieczu. Jak wskazuje miejscowa legenda za założenie Bydgoszczy odpowiedzialni byli bracia Byd i Gost. Lokalizacja rozwijającego się miasta wpłynęła na to, że przez Bydgoszcz przebiegał słynny kupiecki szlak bursztynowy. Pierwszy most w Bydgoszczy powstał do XIII w. Dzisiaj możemy obserwować na terenie Bydgoszczy wiele zabytków o charakterze historycznym. Niegdyś miasto otoczone było murem obronnym. Pozostałości murów miejskich stanowią jedną z obecnych atrakcji turystycznych. Bydgoszcz w XV i XVIw. stał się słynny dzięki handlowi zbożem czy piwem. Było to możliwe przede wszystkim dzięki spływom towarów.

Zabytkowe oblicze miasta

Bydgoszcz to miasto, które jest bogate w miejsca atrakcyjne dla każdego turysty. Do najpopularniejszych zabytków tego miasta należą przede wszystkim charakterystyczne spichlerze, które są zlokalizowane nad samym brzegiem Brdy. Kolejnym, bardzo charakterystycznymi zabytkami tego miasta są takie budynki, jak Poczta Główna, miejscowa katedra czy inne, zbudowane z czerwonej cegły obiekty. Ta typowa architektura jest bardzo popularna w Bydgoszczy. W ostatnich latach miasto przeszło wiele renowacji. Powstało także wiele zupełnie nowoczesnych obiektów, jak na przykład budynek monumentalny budynek Opery. Bydgoszcz to zatem prawdziwa gratka dla miłośników architektury. W mieście znaleźć można także miejsca związane z historią miasta. Warto zajrzeć na przykład do Muzeum Okręgowego, które stanowi bardzo ciekawy sposób na poznanie wielu ciekawostek związanych z tym sporym ośrodkiem miejskim.

Najciekawsze atrakcje turystyczne miasta

W Bydgoszczy każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Jedną z największych atrakcji stanowi Stary Rynek, który jest świetnym miejscem do odpoczynku. To właśnie tam zlokalizowane są różnego rodzaju restauracje i kawiarnie, w których zmęczony turysta może zregenerować siły i nabrać energii na dalsze zwiedzanie. W centrum Starego Rynku znajduje się imponujący Ratusz. Co ciekawe, Stary Rynek w Bydgoszczy jest położony na osiemnastym południku półkuli wschodniej podobnie, jak na przykład Sztokholm.

Kolejnym miejscem, w które koniecznie trzeba się udać wybierając się do Bydgoszczy są Spichlerze Bydgoskie, w pobliżu których położony jest most im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc tego miasta. W tym właśnie miejscu, nad rzeką Brdą umieszczona jest rzeźba "Przechodzący przez rzekę", która stanowi symbol Bydgoszczy. Jest to nie tylko świetne miejsce pamiątkowych zdjęć, ale i prawdziwe serce Bydgoszczy.

Wybierając się do tego położonego nad brzegiem Brdy miasta koniecznie trzeba wybrać się także na Wyspę Młyńską. Latem można skorzystać z wyjątkowej okazji i przepłynąć tramwajem wodnym. To właśnie tam ma znajduje się początkowy przystanek takiego rejsu. Za naprawdę niewielkie pieniądze każdy turysta może zwiedzić Bydgoszcz z zupełnie innej strony. To niewątpliwie niezapomniane przeżycie. Wyspa Młyńska to także miejsce, w którym mieszkańcy Bydgoszczy spędzają wolny czas. Jest to idealne miejsce do spacerów szczególnie ze względu na to, że Wyspa Młyńska jest otoczona kanałami. Przechadzając się można wejść tutaj na różnego rodzaju kładki i zobaczyć wyjątkowe zabudowania nad samą wodą. Nic dziwnego, że ten obszar Starego Miasta jest nazywany Bydgoską Wenecją. Przebywanie czasu w tym miejscu to doskonała okazja do wyrażania swoich uczuć, wobec czego można spotkać tu wielu zakochanych, którzy na tak zwanym Moście Miłości chętnie zostawiają kłódki ze swoimi inicjałami. To jednak nie jedyne atrakcje tego miejsca. W Bydgoszczy warto wybrać się również do katedry i innych, ciekawych miejsc takich, jak Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Przydatne informacje dla każdego turysty

Bydgoszcz to miasto, które z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. Nic więc dziwnego, że baza turystyczna w tym mieście dość szybko się rozwija. Wybierając się do tego miasta mamy możliwość nocować zarówno w luksusowych hotelach, jak i tańszych pensjonatach. Zwiedzając miasto warto pamiętać o spróbowaniu lokalnych przysmaków - piwa z miejscowego browaru czy coraz bardziej popularnej w Polsce gęsiny. W Bydgoszczy znajdziemy wiele restauracji serwujących doskonałe potrawy. Warto udać się szczególnie na Stary Rynek, który jest nie tylko pięknym miejscem, ale także i lokalizacją wielu restauracji.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Bydgoszczy.

Mapa

Aktualności

-
Łuczniczka
Bydgoszcz, ul. Toruńska 59

Po raz pierwszy w Bydgoszczy będziemy mogli obejrzeć spektakl, w którym zostanie wykorzystana tradycyjna scena baletowa i lód. W hali Łuczniczka wystąpi Rosyjski Balet Klasyczny Hasana Usmanova. Na scenie będziemy podziwiać najlepszych tancerzy baletu klasycznego i łyżwiarzy jazdy figurowej na lodzie. „Na „Jezioro Łabędzie” zapraszamy wszystkich 3 lutego 2018 roku. Start o godz. 19:00. Czas trwania przedstawienia to 2 godziny 20 minut.

Wstęp: 90-170 zł

www.luczniczka.bydgoszcz.pl/aktualnosci/Rosyjski_Balet_Klasyczny.aspx#0

Filharmonia Pomorska
Bydgoszcz, ul. A. Szwalbego 6

W Bydgoszczy nowy rok możemy powitać we włoskim klimacie. O godz. 17:00 i 20:00 w Filharmonii Pomorskiej odbędą się koncerty sylwestrowe. Posłuchamy Orkiestry Symfonicznej pod batutą Kai Bumanna. Za prowadzenie wydarzenia odpowiedzialny będzie Maciej Puto. W programie pojawią się duety i arie z włoskich oper i neapolitańskie pieśni.

Wstęp: 100-150 zł

www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/koncerty-sylwestrowe-21/

Filharmonia Pomorska
Bydgoszcz, ul. Andrzeja Szwalbego 6

30 listopada br. w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert andrzejkowy. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Usłyszymy Ewelinę Szybilską (sopran) i Łukasza Gaja (tenor). W programie m.in. utwory W.A. Mozarta czy J. Straussa. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Wstęp: 40-70 zł

www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/andrzejki-w-filharmonii-8/

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. 4 ℃
maks. 8 ℃
opady 0.81 mm
słabe opady deszczu
jutro
7 ℃
min. 5 ℃
maks. 7 ℃
opady 3.19 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
7 ℃
min. 6 ℃
maks. 10 ℃
opady 1 mm
słabe opady deszczu
2024-02-24
4 ℃
min. 4 ℃
maks. 8 ℃
opady 13.31 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!