Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

Utworzony w 1988 roku Krasnobrodzki Park Krajobrazowy zajmuje w sumie ponad 9 tysięcy hektarów Roztocza Środkowego, chroniąc tutejszą przyrodę, zabytki historyczne, kulturowe i krajoznawcze. Jego cechą charakterystyczną jest występowanie dużych i zwartych kompleksów lasów mieszanych z dominującą liczbą borów sosnowych i jodłowych.

Charakterystyka Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego

Położony w całości na terenie Roztocza Środkowego Krasnobrodzki Park Krajobrazowy umiejscowiony jest na skałach z wieku kredowego. Ze względu na duże zniszczenia siłami natury, tylko na wierzchołkach poszczególnych wzniesień – nazywanych ostańcami – zachowały się pierwotne kredowe twory. Można je zauważyć na terenie Roztocza Środkowego i Południowego, gdzie powstały liczne uskoki skalne. Innym charakterystycznym elementem Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego są wąwozy lessowe występujące na południowy zachód od Krasnobrodu, w zboczach Garbów Garbnickich oraz w okolicach wsi Zielone.

Tereny krasnobrodzkiego parku są stosunkowo ubogie w wodę. Największą jego rzeką jest Wieprz, w którym poza licznymi gatunkami ryb, występują także raki. Park w większości porastają lasy o naturalnym charakterze, wśród których dominują sosny i jodły. Występują także olsy, grądy czy buczyna karpacka. Cennym zabytkiem przyrodniczym są torfowiska, charakterystyczne dla tych terenów. Fauna Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego reprezentowana jest przez takie zwierzęta jak: jelenie, sarny i dziki, borsuki, gronostaje, jenoty, kuny, łasice i tchórze. Nad Wieprzem w okolicach Krasnobrodu swoje siedliska i ostoje mają ptaki wodne oraz bóbr europejski.

Zabytki

Okolice Krasnobrodu - popularnej miejscowości uzdrowiskowo-wypoczynkowej - są największym skupiskiem budynków zabytkowych na terenie Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tutaj m. in. pałac rodu Leszczyńskich wybudowany w XVII wieku, a rozbudowany w XIX wieku, barokowy kościół z XVII wieku, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, Kalwarię Krasnobrodzką i muzeum parafialne oraz zespół barokowych kapliczek. Najbardziej znaną kapliczką słynącą z cudownych właściwości jest kaplica świętego Rocha, malowniczo umiejscowiona wśród okolicznej zieleni.

Więcej dokładniejszych informacji na temat parku można poczytać na stronie internetowej: http://www.parki.lubelskie.pl/parki_krajobrazowe/krasnobrodzki.html

Polecane obiekty w pobliżu Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego