Krasnobród

Krasnobród

Jednym z najbardziej uroczych regionów Polski jest Roztocze. Wśród wielu małych miasteczek porozrzucanych pomiędzy Wyżyną Lubelską a Kotliną Sandomierską wyróżnia się Krasnobród. Położony w samym sercu Roztocza, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego od wielu lat jest znaną miejscowością uzdrowiskowo – wypoczynkową. Sama nazwa miasta mówi dużo o miejscowości. „Krasno” czyli pięknie i „bród” – miejsce w płytkiej wodzie, które łatwo pokonać, przejść, przejechać. Co roku przybywa tutaj wielu kuracjuszy i turystów, którzy cenią sobie obcowanie z naturą, spokój, ciszę i przepiękne krajobrazy. Zimą miasto odwiedzają również miłośnicy sportów zimowych.

Kartka z historii miasta

Historia Krasnobrodu jest dość długa i burzliwa. Jej początki sięgają 1576 roku. Kiedyś był tutaj ważny ośrodek religijny Żydów i kalwinów zamieszkujących te okolice. Od XIX wieku miasto znane było jako ośrodek garncarski i miejsce produkcji gontu, którym kryte były dachy. Dzięki dogodnemu położeniu przy szlaku z Krakowa do Kijowa, osada dość szybko rozwijała się i swym zasięgiem objęła kilkanaście wiosek. Mieszkańcy Krasnobrodu zajmowali się głównie rolnictwem, rzemiosłem oraz handlem. Przez kilkaset lat miasto było wiele razy niszczone przez pożary i wojny. Przetrwało jednak tatarskie i kozackie najazdy. W 1859 roku dotkliwa plaga szarańczy zniszczyła całkowicie wszystkie uprawy rolnicze. Po pierwszym rozbiorze Polski Krasnobród trafił pod zabór austriacki.

Atrakcje Krasnobrodu

Lato w Krasnobrodzie to przede wszystkim wędrówki pięknymi szlakami, kąpiele i plażowanie nad uroczym zalewem nad rzeką Wieprz. Zalew otoczony sosnowymi lasami to świetne miejsce do odpoczynku nad wodą. Nad wodnym akwenem rozwinęła się infrastruktura turystyczna. Powstały strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętów wodnych, punkty małej gastronomii i miejsca, gdzie można odpocząć od słońca. W zimowe miesiące przybywają tu chętnie miłośników narciarstwa. Z Góry Chełmowej prowadzą atrakcyjne trasy narciarskie. 500 – metrowy wyciąg narciarski do późnych godzin nocnych przewozi amatorów białego szaleństwa. Doskonale przygotowane, oświetlone trasy doceniają zarówno turyści z Polski, jak i z zagranicy. Jesień w Krasnobrodzie odsłania najpiękniejsze barwy. Wtedy właśnie do miasta przyjeżdżają fotografowie, aby uwiecznić na zdjęciach piękno zmieniającej się przyrody.

Krasnobród to również miasto z ciekawą historią i pięknymi zabytkami. Do najsławniejszych należy Kaplica na Wodzie, która pochodzi z XVIII i bywa nazywana kaplicą objawień. Panuje przekonanie, że woda ze źródła wypływającego spod kaplicy ma właściwości lecznicze. Innym wyjątkowym miejscem jest kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, który posiada rangę sanktuarium maryjnego. Krasnobród nazywany jest Częstochową Roztocza. Sanktuarium maryjne przyciąga w te strony wielu pielgrzymów.

Przy sanktuarium działa Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne. Jego założyciel – prałat Roman Marszalec zgromadził w nim wiele ciekawych eksponatów. Wystawy podzielone zostały na tematyczne ekspozycje. Ważne miejsce zajmuje dział etnograficzny, zgromadzone tu przedmioty opowiadają o historii wsi krasnobrodzkiej. Zobaczyć można stare sprzęty, które kiedyś były używane w codziennym życiu. Są narzędzia rolnicze, przyrządy do tkania, stare beczki i wiele ciekawych rzeczy. Osobna wystawa obejmuje skamieniałości roślin i zwierząt, których wiek datowany jest na kilka milionów lat. Większość eksponatów pochodzi z kamieniołomu, znajdującego się na terenie Krasnobrodu. Jest też miejsce na florę i faunę Roztocza. Tutaj oprócz ciekawych okazów roślin i zwierząt, można również posłuchać śpiewu ptaków i odgłosów natury. Duże zasługi dla muzeum miały rodziny nieżyjących już garncarzy z tych terenów. To dzięki pamiątkom rodzinnym przekazanym księdzu kustoszowi powstała wystawa opowiadająca o tym starym rzemiośle.

Baza noclegowa

Krasnobród oferuje swoim gościom wiele miejsc noclegowych. Najpopularniejsze są gospodarstwa agroturystyczne, które oprócz komfortowych warunków zapewniają często również pełne wyżywienie i różne atrakcje. Dużą popularnością cieszą się również domki letniskowe, w pełni wyposażone i o wysokich standardach. W czasie uroczystości odpustowych, kiedy miasto odwiedzają prawdziwe tłumy pielgrzymów, o rezerwacji należy pomyśleć z wyprzedzeniem. Są również hotele i apartamenty. Wybierać można między tanimi pokojami i drogimi noclegami w ekskluzywnych miejscach. Dobrze przygotowana baza noclegowa i zaplecze gastronomiczne zadowolą każdego przyjezdnego. Poza wymyślnymi daniami z kuchni całego świata można spróbować tradycyjnych, regionalnych potraw, a wynajmując nocleg w gospodarstwie agroturystycznym można wziąć udział w ich przygotowaniu.

Uzdrowiskowy Krasnobród

To urocze roztoczańskie miasteczko od lat znane jest i cenione jako uzdrowisko. Zalesione wzgórza, porośnięte gęstymi lasami sprawiają, że w Krasnobrodzie panują bardzo dobre warunki klimatyczne. Zadrzewione tereny stanowią doskonałą barierę dla wszelkich zanieczyszczeń. Czyste powietrze pomaga w regeneracji zdrowia i sprzyja odpoczynkowi. Pokłady wód solankowych wspomagają leczenie.

Pierwsi kuracjusze zaczęli tutaj przyjeżdżać już w 1884 roku. Wtedy to powstało jedno z pierwszych w Europie sanatoriów przeciwgruźliczych. Jako główny środek wspomagający leczenie używane było kobyle mleko. Na jego bazie przygotowywano kąpiele i różne zabiegi. Niestety brak dogodnych połączeń komunikacyjnych przyczynił się do stopniowego upadku uzdrowiska. Dzisiaj w Krasnobrodzie leczy się głównie dzieci. Dla nich też miasto przygotowało wiele interesujących miejsc. Jest park linowy, tor z gokartami, kompleks basenów i wiele innych atrakcji, które umilają pobyt najmłodszym.

Krasnobród jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od pory roku na każdego czeka tu wiele atrakcji. Piękne roztoczańskie szlaki to wymarzone miejsce na wędrówki i spacery. Ciekawe zabytki przypominają o zawiłej historii miasta i o losach ludzi tutaj żyjących. Doskonały mikroklimat pomaga zregenerować zdrowie i siły witalne a pielgrzymkowy szlak sprzyja wyciszeniu i skupieniu. Jest to naprawdę magiczny zakątek Polski. Coraz bardziej doceniany przez kuracjuszy i turystów zagranicznych zajmuje wysokie miejsce na mapie polskich miast, które warto odwiedzić.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Krasnobrodzie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
10 ℃
min. 4 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
14 ℃
min. 6 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
14 ℃
min. 7 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
2021-10-30
15 ℃
min. 8 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!