Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kaplicy św. Rocha w Krasnobrodzie

Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie

Wybudowana w XVII wieku w Krasnobrodzie kapliczka świętego Rocha stoi nad bijącym źródełkiem wody, któremu od lat przypisuje się lecznicze i magiczne właściwości. Strome schody kapliczki, którymi przechodzą pielgrzymi przynoszą bowiem szczęście w życiu doczesnym, a wypicie wody może uzdrowić nawet osoby od lat cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości. Często więc można zobaczyć tutaj osoby, które starają się przejść wszystkie schody na kolanach, w poszukiwaniu większego szczęścia i zdrowia.

Historia kapliczki świętego Rocha

Choć stojąca dzisiaj kapliczka została wybudowana w 1943 roku, to jej historia sięga wieku XVII. Ukochana króla Jana III Sobieskiego – Marysieńka Sobieska – w trakcie panującej w tych okolicach epidemii dżumy, ufundowała nad bijącym źródełkiem kapliczkę, umieszczając w niej wizerunek świętego Rocha z Montpellier. Żyjący w XV wieku potomek bogatej rodziny znany był z rozdania swojego majątku ubogim, opieki nad chorymi na dżumę we włoskim miasteczku Acquapendente oraz działania w Rzymie, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. Od momentu zbudowania kapliczki, stała się ona miejscem pielgrzymek osób chorych, modlących się o swoje uzdrowienie. W 1935 roku została gruntownie odnowiona przez ówczesnego właściciela okolicznych ziem – Kazimierza Fudakowskiego, jednak w późniejszym czasie zaistniała konieczność odbudowania obiektu, ponieważ zniszczyło go upadające drzewo.

Drewniane schody wokół kapliczki powstały znacznie później niż ona, już w czasach nam współczesnych. Sama kapliczka utrzymana jest w stylu zakopiańskim, zbudowana z drewna i kryta dachem z gontów. Wewnątrz budowli, poza obrazem świętego Rocha, można także przeczytać spisany przez naocznego świadka opis bitwy w trakcie powstania styczniowego, w którym powstańcy z oddziału Marcina „Lelewela” Borelowskiego starli się z wojskami carskimi 24 marca 1863 roku. Ich groby znajdują się na cmentarzu parafialnym w Krasnobrodzie.

Poza kapliczką w okolicy w ostatnich latach powstała także spora atrakcja dla rodzin z małymi dziećmi – ścieżka edukacyjna poświęcona fascynujących zwierzętom – dinozaurom. Dzięki rozmieszczonym tutaj obiektom, dzieci i rodzice mają okazję poznać prehistoryczne dzieje ziemi – od okresu prekambru, przez paleozoik, mezozoik i okres kredowy.

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy św. Rocha w Krasnobrodzie