Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kalwarii Krasnobrodzkiej

Kalwaria Krasnobrodzka

Nieco mniej znaną atrakcją Krasnobrodu jest Kalwaria Krasnobrodzka – miejsce leżące u stóp Chełmowej Góry, na zalesionym placu ze stacjami Męki Pańskiej i urokliwymi alejkami, spacer którymi sprzyja ciszy i skupieniu.

Historia powstania kalwarii

Ten ponad dwuhektarowy teren w latach 1980-1981 został zapełniony stacjami Drogi Krzyżowej wykonanymi przez ludowego artystę pochodzącego z Drohiczyna nad Bugiem – Lucjana Borutę. Wykonane z drewna lipowego figury o ponadnaturalnej wielkości zostały wykonane na skutek starań księdza proboszcza Kazimierza Wójtowicza oraz jego parafian, jako wyraz wdzięczności za nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w Jasnogórskim Wizerunku. Kalwaria została ukończona i poświęcona przez biskupa Zygmunta Kamińskiego 1 lipca 1981 roku.

Charakterystyka

Lipową galerię stacji Męki Pańskiej otwiera scena nazwana przez Lucjana Borutę stacją Kuszenia, w której Chrystus namawiany jest do rezygnacji ze swojej męki oraz ofiary złożonej na Krzyżu za grzechy ludzkości, apostołowie namawiani są do rezygnacji z podążania drogą Chrystusa w zamian za wygodne życie, a tłumy i żołnierze uczestniczący w Męce Pańskiej kuszeni są do ukazania swojej siły i władzy wobec innych. Kolejne stacje zostały ustawione na krawędzi placu, z alejkami prowadzącymi od nich do centrum, w którym znajduje się stacja Zmartwychwstania Pańskiego.

W 2000 roku figury zostały poddane renowacji dzięki inicjatywie księdza Romana Marszalca. Po właściwym zakonserwowaniu ustawiono je na metalowych szczudłach, dzięki którym mniej podlegają naturalnym zniszczeniom. Cały teren został też ogrodzony, a poszczególnymi stacjami Kalwarii Krasnobrodzkiej opiekują się obecnie mieszkańcy okolicznych wiosek, będący również ich fundatorami w przeszłości oraz wykonawcami zadaszeń wykonanych w trakcie ostatniej renowacji.

Cudowny obraz

Kalwaria Krasnobrodzka mieści się w pobliżu zabytkowego, barokowego kościoła z XVII wieku, będącego częścią zespołu klasztornego należącego dawniej do dominikanów. Wybudowany według projektu Jana Michała Linka kościół jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na cenny, cudowny obrazek Matki Bożej Krasnobrodzkiej oraz urokliwe, barokowe kapliczki stojące przy kościele wzdłuż zabytkowej alei kasztanowo-brzozowej.

Polecane obiekty w pobliżu Kalwarii Krasnobrodzkiej