Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bramy Królewskiej w Szczecinie

Brama Królewska w Szczecinie

Chociaż sama brama może sugerować, że jest to dawne przejście w murach miasta prowadzące do centralnej części ówczesnego Szczecina, to w rzeczywistości Brama Królewska pełniła tę funkcję jedynie częściowo. Jej głównym założeniem była sfera dekoracyjna i ozdobna, nie zaś działania mające na celu podniesienie poziomu fortyfikacji tego pruskiego miasta.

Pomysł na bramę

Budowę i projekt Bramy Królewskiej zleciły władze miasta w porozumieniu z pruskim królem, który wysłał do Szczecina w tym celu swojego nadwornego rzeźbiarza. Wspólny projekt zakładał zbudowanie również Bramy Portowej. Prace trwały aż trzy lata 1725-1728, a ich przedłużenie spowodowane było licznymi projektami, których podejmował się wtedy jej architekt. Brama Królewska powstała na bazie zburzonych pierwotnych murów miejskich i została dopasowana do XVIII-wiecznych fortyfikacji, które stworzone zostały przez wojska pruskie pod koniec XVII wieku.

Brama nosiła niemiecką nazwę, która zmieniona została dopiero po II wojnie światowej. Wśród propozycji znalazła się Brama Hołdu Pruskiego – ze względu na plac, do którego prowadzi – ale ostatecznie zdecydowano się zachować nazwę historyczną, nawiązującą do głównego fundatora bramy – pruskiego króla. Brama Królewska charakteryzuje się bardzo szczególnymi, niebanalnymi wykończeniami, dlatego w czasie wojny zdecydowano się je usunąć i ukryć, aby nie uległy zniszczeniu.

Zachwycające detale

Zdobienia z bramy ukryto tak dobrze, że dopiero w roku 1957 zostały odnalezione. Wśród nich były wykończeniowe szczyty przedstawiające bohaterów greckiej mitologii. Walczący Mars dzierżący w dłoniach atrybuty wojenne – miecz, tarczę – oraz heros Herkules z nieodłączną maczugą, skórą lwa nemejskiego, a także zdobienia charakterystyczne dla Prus: tarcza z czarnym orłem i królewska korona. Po odnalezieniu szczytów zostały one ponownie zamontowane na bramie, dokonano też jej całościowej renowacji.

W czasach współczesnych w Bramie Królewskiej mieściły się między innymi galeria sztuki, galeria artystyczna, kawiarnia na świeżym powietrzu. Obecnie okazjonalnie organizowane są wystawy fotograficzne. Bramę można oglądać bezpłatnie, a ze względu na swój charakterystyczny wygląd świetnie sprawdza się jako miejsce do pamiątkowego zdjęcia.

Polecane obiekty w pobliżu Bramy Królewskiej w Szczecinie