Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła św. Wawrzyńca w Gnieźnie

Kościół św. Wawrzyńca w Gnieźnie

Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca znajduje się w Gnieźnie i znaleźć go można na ulicy Świętego Wawrzyńca 8. Został ufundowany przez dworzan Bolesława Chrobrego. Pierwsze wzmianki w dokumentach pochodzą natomiast z połowy XII wieku, kiedy to Bolesław Pobożny zapisał dobra na kościół. Kościół należy do najstarszych świątyni w historycznej stolicy Polski.

Historia

Niestety jakiś czas później świątynia została spalona przez Krzyżaków w 1331 roku. W XVI wieku wybudowano w jego miejscu jednonawowy murowany kościół. Właśnie wtedy powstała także wieża. Duży remont miał miejsce po napoleońskich wojnach w 1817 roku. Wzniesiono wtedy okrągłą więżę i powiększono chór. W 1917 roku kościół został konsekrowany. Przed II wojną światową miała miejsce znaczna rozbudowa kościoła według projektu Lucjana Michałowskiego, pochodzącego z Poznania. Wówczas podniesiono i przedłużono nawy, wybudowano prezbiterium oraz kaplice wolne. W trakcie okupacji kościół przeznaczono na magazyn.

Wystrój świątyni

Kościół składa się z nawy głównej, dwóch naw bocznych oraz prezbiterium. Świątynia posiada kamienną posadzkę. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na główny wykonany z drewna, zbudowany przez rzeźbiarza Franciszka Burka z Gniezna na podstawie projektu Michałowskiego. Znajduje się tam między innymi obraz św. Wawrzyńca, patrona kościoła. Obraz został namalowany przez Józefa Oźmina z Poznania. Oprócz tego można tam podziwiać figurę św. Kazimierza Królewicza i św. Stanisława Kostki.

Uwagę turystów zwraca również przepiękny ołtarz Opatrzności Bożej, który znajduje się w północnej nawie bocznej. Warto również przyjrzeć się kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej, którą umieszczono nad zakrystią oraz kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w nawie bocznej południowej, gdzie umieszczono zabytkowy Krucyfiks. Kościół słynie również z bogato zdobionej chrzcielnicy i imponujących organów. Można tu także podziwiać liczne zabytkowe obrazy oraz przepiękne witraże i rozmaite rzeźby.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła św. Wawrzyńca w Gnieźnie