Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Akademii Rycerskiej w Legnicy

Akademia Rycerska w Legnicy

Legnica jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, które słynie z niezwykłych zabytków historycznych oraz z nietuzinkowych miejsc, w których można w ciekawy sposób spędzić czas. Do takich miejsc można zaliczyć Akademię Rycerską, która dawno temu była szkołą średnią dla mężczyzn. Początkowym zamierzeniem szkoły, było przyuczenie młodzieży szlacheckiej do pełnienia ważnych funkcji w wojsku albo na dworze królewskim.

Historia

Barokowa Akademia Rycerska została wybudowana w 1730 roku. Szkoła została wymyślona przez księcia Jerzego Rudolfa Legnickiego, który przeznaczył w testamencie środki na powstanie szkoły dla szlacheckich chłopców wiary protestanckiej. Na wskutek różnych zdarzeń, które miały miejsce w późniejszych latach, środki na ten cel zostały włączone do skarbu cesarskiego. Zostały one w końcu też odzyskane na skutek pokoju w Altranstadt i wykorzystane na stworzenie szkoły średniej dla chłopców, jednak wola księcia nie do końca została spełniona, gdyż do szkoły uczęszczali zarówno protestanci, jak i katolicy. W 1811 roku naukę w szkole męskiej umożliwiono także młodzieży pochodzenia nieszlacheckiego. W 1901 roku placówkę zamieniono w państwowe liceum. Szkoła funkcjonowała do 1945 roku. W czasach wojennych, w gmachu Akademii stacjonowały liczne oddziały wojsk radzieckich, z tego też powodu budynek popadł w ruinę. Został odremontowany w 2016 roku, od tego czasu można zwiedzać jego wnętrza.

Wnętrza

W gmachu dawnej Akademii Rycerskiej mieści się Legnickie Centrum Kultury, Zespół Szkół Muzyczny oraz oddział Muzeum Miedzi z wystawami stałymi i czasowymi. W Akademii Rycerskiej można podziwiać niezwykle starannie wykończoną i bogato udekorowaną Salę Królewską oraz Salę Maneżową. W tej ostatniej często odbywają się różnego typu koncerty i występy. Sale te są wizytówką Legnicy, mieszkańcy tego miasta są z nich bardzo dumni, szczególnie że mają one bardzo reprezentacyjny charakter.

Podstawowe informacje

Godziny otwarcia (oddział Muzeum Miedzi):

  • poniedziałek, niedziela nieczynne
  • wtorek, środa 9.00 – 16.00
  • czwartek 11.00 – 18.00
  • piątek, sobota 11.00 – 17.00

Ceny biletów: bilet normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, soboty wstęp bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Akademii Rycerskiej w Legnicy