Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ratusza w Legnicy

Ratusz w Legnicy

Jednym z wyjątkowych zabytków Dolnego Śląska jest zabytkowy Stary Ratusz, który znajduje się na rynku w Legnicy. Stylem nawiązuje on do barokowych pałaców, jest olbrzymi, majestatyczny i bogato zdobiony. To prawdziwa wizytówka legnickiego rynku i całego miasta. Kiedyś siedziba miejskich władz, obecnie w jego wnętrzach mieści się Kawiarnia Ratuszowa wraz z letnim ogródkiem, który wychodzi na rynek, oraz Administracja Teatru Dramatycznego im. Heleny Modrzejewskiej wraz z garderobami i pracowniami dla aktorów. W holu wystawiane są bardzo często różne prace artystyczne, wykonywane przez miejscowych artystów.

Historia

W XIV wieku na miejscu obecnego Starego Ratusza, powstał pierwszy drewniany ratusz miejski, który w kolejnych latach często ulegał pożarom i innym zniszczeniom. Obecny Stary Ratusz zaczęto budować w 1734 roku, a zakończono jego budowę w 1741 roku. Projekt ratusza stworzył F. M. Scheerhofer Młodszy. W budynku odbywały się posiedzenia Rady Miejskiej aż do 1905 roku. W 1925 roku rozpoczęto generalny remont gmachu: zmieniono dach, wykończono wieżę, którą zwieńczyła przezroczysta kopuła. Przebudowę zakończono cztery lata później i w tej postaci ratusz widnieje do dziś. W czasach wojny i tuż po jej zakończeniu, ratusz został siedzibą wojsk radzieckich. Dopiero w 1977 roku został oddany w ręce teatru.

Stylistyka wnętrza

Ratusz jest wykonany w stylu barokowym i ma aż trzy kondygnacje. Jego przednia fasada, jest bardzo reprezentacyjna, podobnie jak wejściowy hol. Na piętro prowadzą wachlarzowe schody, a elewacje budynku mają lizeny i pilastry. Balustrady wewnątrz budynku są ażurowe, przez co są bardzo ozdobne. Okna i drzwi we wnętrzu są wykonane z piaskowca. Nie są zbyt strojne ani bogate, jednak ich skromne wykończenie idealnie pasuje wystroju całości. Od północnej strony przylega do ratusza budynek Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Informacje dla turystów

Budynek Starego Ratusza został wpisany do Rejestru Zabytków Kulturalnych. Jest cenionym zabytkiem, ponieważ zachował się w doskonałym stanie. Z pewnością warto obejrzeć jego wnętrza, będąc w tej okolicy. Wstęp do budynku ratusza jest bezpłatny, godziny otwarcia uzależnione są od Administracji Teatru i Kawiarni.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza w Legnicy