Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Piastowskiego w Legnicy

Zamek Piastowski w Legnicy

Legnica jest miastem, gdzie na każdym kroku widać zamierzchłą historię. Mnogość zabytków historycznych, pozwala poznać życie polskich władców i ich rodzin. Jednym z najokazalszych zabytków historycznych Legnicy jest Zamek Piastowski. Zamek ten jest uznawany za jeden z najstarszych zabytków w kategorii zamków w Polsce, dlatego jego znaczenie historyczne jest ogromne. Zamek Piastowski znajduje się na terenie dawnego grodu, na Pojezierzu Legnickim na sztucznym wzniesieniu.

Historia

Drewniany gród, w miejscu którego z czasem wybudowano zamek, powstał już w VIII wieku. Gród ten miał za zadanie bronić ziem plemienia Trzebowian. Nowy gród, który powstał za czasów Mieszka I wybudowano X wieku. Pierwszy murowany zamek zbudowano w XII wieku. Dookoła zamku zbudowano fosę. Teren zamku był wtedy podzielony na dwie części, w jednej znajdował się książęcy zamek, a w drugiej budynki gospodarcze. W 1172 roku zamek został częściowo spalony. Dopiero w XV wieku zaczęto odbudowywać i remontować, w późniejszych latach na zamku odbyło się wiele hucznych imprez, w tym wesele księcia Henryka XI. Kiedy w XVII wieku zmarł ostatni członek rodziny Piastów, na zamku osiedlili się namiestnicy habsburscy. Zmodyfikowali oni nieco wygląd zamku, poszerzyli go i poddali renowacji.

Na początku XVIII wieku kolejny pożar zniszczył wiele ważnych części zamku np. Wieżę Lubińską czy książęcą kaplicę. Po odbudowie zamku nabrał on stylu barokowego. W kolejnych latach zamek ponownie nawiedziły pożary, następnie został zdobyty przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego, który kazał zamek rozebrać. W XIX wieku to co zostało z zamku, zostało po raz kolejny zmodyfikowane i nabrał on stylu gotyckiego i neorenesansowego. W połowie XX wieku, zamek został przekazany szkolnictwu w Legnicy.

Informacje dla zwiedzających

Obecnie Zamek Piastowski pełni kilka funkcji, w zamku znajduje się siedziba 3 placówek edukacyjnych oraz biblioteka. Turyści mogą zwiedzać wieże św. Piotra, św. Jadwigi oraz kaplicę znajdującą się na dziedzińcu zamku. Godziny otwarcia: wtorek-sobota 11.00-18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Piastowskiego w Legnicy