Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy

Przy Placu Katedralnym w Legnicy stoi majestatyczna katedra św. Piotra i Pawła. Katedra została wybudowana z czerwonej cegły i posiada renesansową wieżę. Góruje nad całą Legnicą, jest nie tylko zabytkiem historycznym, ale także miejscem spotkań wiernych z Legnicy i okolic. Świątynia jest bogato zdobiona w środku i na zewnątrz.

Historia

Na miejscu obecnej katedry pierwszy kościół powstał w 1208 roku i prawdopodobnie był on drewniany. Został przebudowany na kościół murowany w późniejszych latach. Obecny kościół zaczęto budować w 1333 roku, zaś jego budowę ukończono w 1380 roku. Pod koniec XIX wieku kościół przebudowano na styl neogotycki. Początkowo był to zwykły kościół, dopiero w 1992 roku papież Jan Paweł II wydał decyzję, na skutek której kościół został wyniesiony do godności katedry, należącej do diecezji legnickiej. Papież odwiedził katedrę w 1997 roku. W 2011 roku w przedsionku postawiono tablicę pamiątkową, która jest hołdem pamięci dla ofiar katastrofy smoleńskiej.

Historyczne zabytki

Katedra Św. Apostołów Piotra i Pawła jest miejscem, gdzie można znaleźć mnóstwo wspaniałych rzeźb, malowideł, fresków i płaskorzeźb. Do najważniejszych elementów wystroju tego wnętrza można zaliczyć rzeźby, znajdujące się w portalach katedry, wykonane z kamienia. Mają one typowy styl gotycki i przedstawiają naturalnej wielkości postacie Najświętszej Maryi Panny i dzieciątka Jezus. Jeśli chodzi o inne barokowe zabytki, to na wyróżnienie zasługują kamienne posągi z wizerunkami apostołów, prospekt organowy czy ołtarz, który wykonał K. Gronewald. Niezwykle pięknym zabytkiem jest też wykonana z brązu chrzcielnica pochodząca z VIII wieku oraz płyta nagrobna, którą zwieńczają rzeźby książęcej pary. W katedrze znajduje się też piękny renesansowa ambona wykonana w 1588 roku. Pod katedrą, znajduje się pokaźnych rozmiarów krypta, w której pochowano m.in Władysława Bochnaka oraz pierwszego biskupa legnickiego - Tadeusza Rybaka.

Zwiedzanie

Katedrę można zwiedzić każdego dnia w roku, za wyłączeniem trwania mszy świętych i nabożeństw. Wstęp do świątyni jest bezpłatny. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie http://www.katedra.legnica.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy