Legnica

Legnica

Tereny Dolnego Śląska są w stanie zaskoczyć ogromną ilością wspaniałych zabytków i historii. Przykładem miejscowości posiadającej niesamowicie bogatą historię jest Legnica – jedno z najstarszych miast regionu, a zarazem ważne centrum gospodarcze i kulturalne. Miasto zlokalizowane w województwie dolnośląskim jest siedzibą powiatu legnickiego. Aglomeracja położona jest na równinie legnickiej nad rzekami: Kaczawą i Czarną Wodą. To istotny węzeł komunikacyjny na trasie autostrady A4 i drogi krajowej nr 3 oraz trasy kolejowej łączącej Wrocław z Dreznem.

Historia

Pierwsze wzmianki na temat miasta ulokowanego w pobliżu piastowskiego zamku datowane są na rok 1149. Legnica posiada prawa miejskie od 1253 roku. Intensywny rozwój miasto zawdzięcza temu, że skrzyżowały się na jego terenie szlaki handlowe (szlak wędrówek cystersów, handlowo-pielgrzymkowa droga Via Regia z Portugalii do Ukrainy czy trasa handlowa z Niemiec do Kijowa), dzięki którym stale rozwijał się nie tylko handel, ale również wszelkiego rodzaju zawody rzemieślnicze. Zamek w Legnicy był główną siedzibą Piastów Śląskich.

Po rządach Piastów miasto przeszło pod panowanie Habsburgów, a następnie Hohenzollernów. W XVI wielu w czasie epoki renesansu, za rządów Fryderyka II w mieście utworzono Uniwersytet Legnicki – luterańską uczelnię, która jednak po 3 latach została rozwiązana. W końcowym etapie wojny trzydziestoletniej miasto było grabione i rabowane przez stacjonujących w okolicy żołnierzy. W tym samym czasie Legnica ucierpiała na skutek epidemii, która mocno wpłynęła na demografię oraz gospodarkę. W roku 1740, gdy tereny Śląska zostały przejęte przez Królestwo Prus, Legnica stała się garnizonem dla 7 Pułku Grenadierów im. Króla Wilhelma I. W roku 1945 doszło w mieście do ogromnej liczby zniszczeń, a samych mieszkańców przesiedlono na tereny Niemiec. Krajobraz zniszczeń pozostał częściowo do dziś i odbija się nieco na życiu obecnych mieszkańców. W samych latach 60 – tych i 70 – tych XX wieku wyburzono bardzo dużą ilość poniemieckich kamienic, a na ich miejsce zostały wybudowane bloki mieszkalne. Dzięki temu miasto zyskało o wiele większą ilość miejsc mieszkalnych oraz wpłynęło to finalnie na wygląd samej Legnicy.

Zabytki i atrakcje

Legnica niestety często jest ofiarą różnych klęsk żywiołowych. Mimo wszystko znajdziemy w tym miejscu bardzo dużą ilość ciekawych miejsc jak chociażby Mauzoleum Piastów, które pochodzi z XVII wieku i na pewno zaskoczy wszystkich odwiedzających swoją ciekawą architekturą oraz bogatymi zdobieniami. Jeśli chodzi o sarkofagi umieszczone w Mauzoleum, możemy spotkać tutaj ogromną ilość postaci historycznych, które mocno odbiły się na kartach historii tych terenów. Kolejnym miejscem na mapie powinien być Stary Ratusz, w którym pierwsze obrady rady miejskiej odbywały się roku 1741. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w tym miejscu dopiero w 1905, więc budynek był użytkowany przez radę miejską przez ponad 150 lat.

Nie można również zapominać o wszelkiego rodzaju obiektach religijnych i świątyniach. Jednym z najstarszych miejsc, obok którego nie przejdziemy obojętnie, jest katedra im. św Piotra i Pawła. Została ona wybudowana w latach 1333 - 1380, a ostatnią znaczącą przebudowę przeżyła dopiero w XIX wieku, więc w dalszym ciągu można podziwiać tą wspaniałą i ogromną budowlę. Inną wyjątkową świątynią jest kościół Jana Chrzciciela. Warto zobaczyć także Kamieniczkę pod Przepiórczym Koszem oraz Kamieniczkę Scholza. Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Zamek Piastowski budynek posiadający ponad 750 letnią tradycję. Co prawda był on wielokrotnie przebudowywany oraz rekonstruowany, więc nie wygląda on jak na początku, lecz w dalszym ciągu z pewnością zrobi wrażenie na odwiedzających.

Będąc w Legnicy warto odwiedzić Palmiarnię, która usytuowana jest w parku miejskim, więc doskonale sprawdzi się podczas rodzinnych spacerów. Palmiarnia posiada ponad stuletnią historię. Kolejnym interesującym miejscem jest kąpielisko w Parku Gdańskim. To obiekt, który sprawi ogromną frajdę wszystkim rodzinom z dziećmi w okresie letnim, gdy temperatury są bardzo wysokie i ochłodzenie się w wodzie, będzie przyjemną rozrywką.

Noclegi i gastronomia

Legnica jest na tyle dużym miastem, że znajdziemy tu wszystkie rodzaje kwater noclegowych, od domków, przez apartamenty i na obiektach hotelowych kończąc. Najwięcej ciekawych miejsc z pewnością znajdziemy w okolicach Starówki, podobnie jak punktów gastronomicznych, serwujących dobre jedzenie, znaleźć tu można lokale oferujące fast foody, włoską kuchnię oraz oczywiście potrawy typowo polskie.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Legnicy.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 9 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
22 ℃
min. 12 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
13 ℃
min. 8 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2023-06-03
15 ℃
min. 4 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!