Sztutowo

Położenie

Sztutowo jest położone we wschodniej części województwa pomorskiego, w powiecie nowodworskim. Wieś leży na obszarze Żuław Wiślanych, pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Jest w całości usytuowana na terenie Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana". Taka lokalizacja sprawia, że Sztutowo to doskonałe miejsce do spędzenia spokojnego urlopu. Miejscowość jest wolna od miejskiego gwaru i zgiełku, charakterystycznych dla Trójmiasta i dużych nadmorskich kurortów. Obecność żyznych ziem na terenach Żuław Wiślanych sprzyja z kolei rozwojowi rolnictwa.

Do Sztutowa najwygodniej jest dojechać samochodem drogą krajową nr 7, a następnie drogą 501. Do miasta kursują także autobusy PKS oraz ŻKD, czyli Żuławska Kolej Dojazdowa. We wsi znajdują się dwa przystanki kolejowe. Po okolicy najwygodniej poruszać się rowerem. Wygodne szlaki rowerowe rozmieszczone wokół Sztutowa sprawiają, że to czysta przyjemność. Jeśli nie posiadamy własnego jednośladu, można skorzystać z oferty wypożyczalni.

Historia

Pierwsze wzmianki na temat Sztutowa pochodzą z XIII w. W tym czasie miejscowość należała do Książąt Pomorskich. W XV w. Sztutowo zostało przejęte przez Krzyżaków. Założyli oni we wsi na własne potrzeby karczmę oraz stadninę koni. Już przy pierwszym rozbiorze Polski Sztutowo zostało włączone do obszaru Prus. Rozpoczął się okres jego intensywnego rozwoju W XIX w. stanowiło największą wieś mierzejową. W tym czasie w miejscowości powstał niewielki port. W 1919 r. włączono ją do obszaru Wolnego Miasta Gdańska. W czasie II wojny światowej w Sztutowie znajdował się obóz koncentracyjny Stutthof. Podczas 5 lat działalności zarejestrowano w nim 110 000 więźniów pochodzących z 28 krajów. Ponad połowa z nich nigdy nie opuściła tego miejsca. Po II wojnie światowej Sztutowo zostało włączone do Polski. Do 1975 r. miejscowość leżała na terenie województwa gdańskiego.

Atrakcje

Jednym z najważniejszych miejsc w Sztutowie jest Muzeum Stutthof. Muzeum jest dostępne dla zwiedzających codziennie, w okresie letnim od godz. 8:00 do 17:00, zaś od października do kwietnia od godz. 8:00 do 15:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Wizytę w tym miejscu trudno uznać za przyjemną, z tego względu zwiedzanie jest możliwe wyłącznie dla osób powyżej 13 roku życia, niemniej jednak warto wygospodarować czas na odwiedzenie obozu Stutthof.

W Sztutowie nie brakuje oczywiście atrakcji o bardziej pozytywnym na cechowaniu. Z racji położenia między dwoma zatokami, szeroka piaszczysta plaża w Sztutowie zapewnia bardzo przyjemne warunki do plażowania i kąpieli w morzu. Po silnych sztormach na plaży można znaleźć kawałki bursztynu. W pobliżu znajdują się urokliwe sosnowe lasy, idealne do spacerów. Z myślą o turystach w sezonie letnim organizowane są koncerty i festiwale. Do cyklicznych imprez należą między innymi Dni Rybaka oraz Plażowa Gala Disco Polo.

Ciekawą atrakcją Sztutowa jest też most zwodzony znajdujący się na Wiśle Królewskiej pochodzący z 1934 r. Most bywa nazywany również Mostem Czterech Pancernych. To właśnie w tym miejscu nagrywano słynną scenę, w której załoga Rudego 102 odnosi sukces podczas Marszu na Berlin. Miłośnicy aktywnego wypoczynku powinni z kolei zwrócić uwagę na liczne szlaki piesze oraz rowerowe rozmieszczone wokół miejscowości. Najciekawsze z nich to Pętla Żuławska, Szlak Nadmorski oraz Szlak Bursztynowy. Ciekawą alternatywą dla przejażdżki na rowerze jest jazda konna w pobliskiej stadninie. Warto zdecydować się również na rejs statkiem po Zalewie Wiślanym. Jeśli pogoda nie dopisuje, można natomiast odwiedzić kręgielnię. Miłośnicy architektury powinni z kolei zarezerwować nieco czasu na zwiedzanie neogotyckiego kościoła Świętego Wojciecha.

Noclegi

Tak jak w większości nadmorskich miejscowości, w Sztutowie nie brakuje różnorodnych ofert noclegowych. Do dyspozycji gości są zarówno kempingi i ośrodki wypoczynkowe, jak i kwatery prywatne czy pensjonaty. W sezonie turystycznym zainteresowanie noclegami w tym miejscu jest bardzo duże, warto więc zadbać o wcześniejszą rezerwację zwłaszcza, jeśli mamy konkretne oczekiwania, co do standardu lub położenia kwatery. Poza sezonem wybór jest znacznie szerszy, a ceny korzystniejsze, dlatego warto rozważyć pobyt w Sztutowie wiosną czy jesienią.

Gastronomia

W Sztutowie działa kilka barów i restauracji. Oferta jest zdecydowanie najbogatsza w okresie wakacyjnym. Poza sezonem wiele punktów gastronomicznych jest zamkniętych. Z lokalnych specjałów warto polecić przede wszystkim dania rybne.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sztutowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
4 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
opady 0.24 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
6 ℃
min. 0 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-24
8 ℃
min. 2 ℃
maks. 8 ℃
opady 3.55 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!