Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Wojciecha w Sztutowie

Kościół Św. Wojciecha w Sztutowie

Położone na terenie Pomorza Sztutowo znane jest przede wszystkim z mieszczącego się w tutaj w okresie II wojny światowej obozu koncentracyjnego, upamiętnionego w czasach nam współczesnych muzeum przedstawiającym historię obozu i jego ofiar. W samej miejscowości nie zachowało się wiele zabytków, tym baczniejszą uwagę można zwrócić na nieliczne ślady skomplikowanej historii tych terenów: charakterystyczne domy szachulcowe czy neogotycki kościół parafialny świętego Wojciecha, będący dawniej świątynią należąc do wyznawców baptyzmu.

Historia kościoła świętego Wojciecha

Wielokulturowość Pomorza, gdzie ludność polska wyznająca katolicyzm mieszkała wspólnie z ludnością pochodzenia niemieckiego, najlepiej dokumentuje właśnie neogotycki budynek kościoła świętego Wojciecha. Przed II wojną światową w Sztutowie można było znaleźć niewielu katolików, którzy na msze udawali się do wsi Tigenhagen, obecnie noszącej nazwę Cyganek lub uczestniczyli w lecie w mszach odprawianych w kaplicy. Neogotycki kościół wzniesiony w latach 1860-1878 w Sztutowie był natomiast świątynią mieszkających tutaj baptystów, najczęściej pochodzenia niemieckiego. Po II wojnie światowej i wysiedleniu z terenów Pomorza znacznej części ludności niemieckiej, wspólnota baptystyczna przestała istnieć, a kościół należący do nich, po remoncie przeprowadzonym w 1947 roku, stał się własnością katolików, po poświęceniu budowli.

Charakterystyka kościoła

XIX – wieczny budynek kościoła świętego Wojciecha zachował się w niemal niezmienionym kształcie od czasu powstania, nie uległ bowiem znacznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej. Murowany kościół został wybudowany na planie prostokąta z cegły łączącej kolor czerwony i biały oraz przykryty dwuspadowym dachem. Zmianom uległo nieco wnętrze kościoła. Pierwotnie znajdowały się w nim empory na kolumnach, które biegły wzdłuż obu stron prostokątnej nawy – dziś nie ma po nich śladu. Na końcu nawy znajdowała się natomiast drewniana kazalnica – typowa dla kościołów protestanckich, która też uległa zniszczeniom na przestrzeni wieków. W 1975 roku ze względu na utworzenie w kościele parafii świętego Wojciecha, przeprowadzono jego rozbudowę, poszerzając budynek o zakrystię.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Wojciecha w Sztutowie