Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Kąty Rybackie

Rezerwat przyrody Kąty Rybackie

Rezerwat Przyrody Kąty Rybackie należy do najbardziej interesujących atrakcji przyrodniczych znajdujących się na w regionie. Jest to idealne miejsce dla osób, które lubią obcować z naturą i obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku.

Rezerwat kormoranów

Rezerwat powstał w 1957 roku. Celem jego utworzenia była przede wszystkim ochrona naturalnych miejsc lęgowych rzadkich ptaków takich jak kormoran czarny oraz czapla siwa. Pod rezerwat przeznaczono teren, który znajduje się w Kątach Rybackich na terenie gminy Sztutowo. Decyzja o objęciu szczególną ochroną kormorana czarnego była podyktowana przede wszystkim bardzo niską liczebnością. Od wielu lat populacja tego gatunku ulegała zmniejszaniu zarówno na terenie Polski jak i całej Europy. Sytuacja ta wynikała częściowo z faktu, że kormorany były od dawna traktowane głównie jako szkodniki rybackie. W skutek tego w większości krajów ten ptak przestał występować - został całkowicie wytępiony. Już w latach 40-tych XX wieku został on uznany za gatunek rzadki. Na szczęście dzięki decyzji o jego ochronie populacja stopniowo rośnie i występuje na coraz większym obszarze.

Walory przyrodnicze

Już w XIX wieku dostrzeżono, że kormorany gniazdują na Mierzei Wiślanej. Kiedy duża kolonia zlokalizowana w okolicy Przebrna uległa zniszczeniu, ptaki przeniosły się w pobliże Kątów Rybackich. Niestety zwierzęta były tępione przez ludzi, więc i ta kolonia została zniszczona. Kormorany wróciły na Mierzeję Wiślaną dopiero w latach 40-stych XX wieku, pojawiły się tam również czaple. Z tego powodu w 1957 roku podjęto decyzje o utworzeniu rezerwatu przyrodniczego, pod który przeznaczono powierzchnię prawie 11 ha. Dwa lata później populacja kormoranów liczyła 117 par. W tej chwili jest to jedna z największych kolonii tych ptaków na terenie Europy. Ze względu na zwiększenie kolonii, w 2000 roku powiększono również powierzchnię rezerwatu, dodając do niego dodatkowo otulinę o pow. 62,86 ha. Na terenie rezerwatu znajduje się drzewostan sosnowy, którego wiek przewiduje się na około 120-160 lat. W niektórych miejscach, gdzie drzewa zostały zniszczone przez kormorany, sadzi się młode sosny.

Więcej informacji dostępnych pod adresem http://parkmierzeja.pl/formy-ochrony-3/rezerwaty-przyrody-6/rezerwat-quotkaty-rybackiequot/

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu przyrody Kąty Rybackie