Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Lokalizacja

Miasto to znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Statystyki z roku 2011 jasno pokazują, że wówczas miasto liczyło sobie ponad sześć tysięcy mieszkańców. Można powiedzieć, że jest to dosyć niewielkie miasteczko położone w szerokiej i mocno rozgałęzionej dolinie rzek (są to: Biała Lądecka, Morawka i Sienna Woda). Dolinę, w której leży Stronie Śląskie wydzielają aż cztery pasma górskie (Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Złote). Uznaje się, że jest to miejsce najbardziej lesiste w Polsce, a dodatkowo bogate w niezwykłą, oryginalną i niepowtarzalną florę oraz faunę.

Historia

Na samym początku miasto to znane było z nazwy "Seitenberg". U schyłku wojny, czyli w maju 1945 roku, miejscowość została zajęta przez wojska radzieckie. W następnym etapie przyłączono ją do Polski, jednak wysiedlono wszystkich mieszkańców, którzy dotychczas tam żyli do Niemiec. Miejsce to nie miało żadnej własnej, historycznej nazwy słowiańskiej, więc Polacy zdecydowali się nazywać miasto "Żybocin", aby było bardziej "polskie". Jednakże nazewnictwo to nie przyjęło się i w 1946 roku wprowadzono urzędowo ostateczną nazwę, która obowiązuje do dziś, czyli "Stronie Śląskie". Miejscowość znana była przemysłu szklarskiego, a wszystko to zawdzięcza Hucie Szkła Kryształowego o wdzięcznej nazwie "Violetta", którą obecnie można zwiedzać.

Atrakcje

W Stroniu Śląskim można robić naprawdę wiele rzeczy. Znane jest bowiem nie tylko ze wspaniałego umiejscowienia, skąd łatwo można wyruszyć na wędrówki po górach, ale przede wszystkim cała gmina jest położona na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Są tam aż cztery rezerwaty, które koniecznie musi zobaczyć każdy podróżny. Charakteryzuje je niezwykłe piękno i okazałość. Dodatkowo, na terenie parku zostały wyznaczone szlaki turystyczne, które prowadzą przez Sudety Wschodnie. Trasy te przypadną do gustu każdemu miłośnikowi onieśmielających wręcz widoków. Latem można wybrać się nad ponad pięcio hektarowy zbiornik retencyjny, który znajduje się przy drodze Stronie Śląskie - Stara Morawa. Zapewnia ochłodę dla wielu ludzi i gwarantuje doskonale spędzony czas. Oczywiście w tym okresie można wybierać się również na wszelkie pobliskie szczyty. Nie oznacza to jednak, że w chłodniejsze pory roku "nie ma po co" przyjeżdżać do Stronia Śląskiego. Wręcz przeciwnie. Śnieżnik, na który warto wspiąć się ze względu na krajobrazy, które można z jego szczytu podziwiać, przyciąga wielu chętnych. Mimo, że czasem można zapaść się w śnieg, podróż tą trasą przynosi wiele radości i satysfakcji ludziom w różnym wieku. Dodatkowo można zdecydować się na narciarstwo, ponieważ miejscowość ta (oraz parę pobliskich) oferuje wiele stoków zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla tych bardziej zaawansowanych i złaknionych przygód oraz wyzwań.

Jeśli ktoś jednak stroni od wysiłku fizycznego, powinien pomyśleć nad zwiedzaniem różnorakich zabytków, których w Stroniu Śląskich jest nie mało. Jedną z propozycji jest między innymi barokowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, kościół rzymsko-katolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a także warto zwiedzić kaplicę świętego Onufrego z XVIII wieku, która znajduje się nieopodal stadionu sportowego. Wszystkie te obiekty zachwycą swoją wyjątkowością, oryginalnością oraz pomysłowością. Jeszcze jedną opcją wartą zainteresowania jest zwiedzenie budynku dworca kolejowego, w którym obecnie znajduje się ośrodek kultury. Każdy jeden z wymienionych budynków posiada swoją własną, niepowtarzalną historię, którą z pewnością warto poznać bliżej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Stroniu Śląskim.

Mapa

Aktualności

Kletno
Kletno

Już 12. sierpnia w Kletnie położonym niedaleko Stronia Śląskiego odbędą się XII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów. To impreza nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla amatorów chcących wziąć udział w kursie rozpoznawania minerałów. Na imprezie pojawią się także atrakcje takie jak warsztaty malowania na kamieniach, strzelnica łukowa czy produkty lokalne.

kletno.pl/mistrzostwa/

cetik.stronie.pl/download//1815/mistrzostwa_mineraly.jpeg

-
Plac przy Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury
Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 18

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim zaprasza na coroczną Strońską Drezyniadę. Największą atrakcją letniej imprezy są wyścigi na drezynach ręcznych i przejażdżki drezyną spalinową. Rejestracja na zawody odbywa się przed imprezą. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Horyzont. Nie zabraknie konkursów oraz innych atrakcji.

Wstęp wolny

cetik.stronie.pl/80/39/kalendarz-imprez-w-gminie-stronie-slaskie.html

-
Stronie Śląskie
Stronie Śląskie

Wszystkich miłośników kina zapraszamy na cykl seansów filmowych do Stronia Śląskiego. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim. Na uczestników wydarzenia czekają pokazy atrakcyjnych filmów.

Wstęp wolny

www.cetik.stronie.pl/892/lipcowy-wakacyjny-rozklad-jazdy-w-cetik-u.html

prognoza pogody

dzisiaj
19 ℃
min. 13 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
24 ℃
min. 14 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
19 ℃
min. 14 ℃
maks. 20 ℃
opady 7.99 mm
umiarkowany deszcz
2017-08-20
14 ℃
min. 12 ℃
maks. 16 ℃
opady 0.23 mm
lekki deszcz
noclegi w Stroniu Śląskim

noclegi w Stroniu Śląskim

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!