Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Lokalizacja

Miasto to znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Statystyki z roku 2011 jasno pokazują, że wówczas miasto liczyło sobie ponad sześć tysięcy mieszkańców. Można powiedzieć, że jest to dosyć niewielkie miasteczko położone w szerokiej i mocno rozgałęzionej dolinie rzek (są to: Biała Lądecka, Morawka i Sienna Woda). Dolinę, w której leży Stronie Śląskie wydzielają aż cztery pasma górskie (Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Złote). Uznaje się, że jest to miejsce najbardziej lesiste w Polsce, a dodatkowo bogate w niezwykłą, oryginalną i niepowtarzalną florę oraz faunę.

Historia

Na samym początku miasto to znane było z nazwy "Seitenberg". U schyłku wojny, czyli w maju 1945 roku, miejscowość została zajęta przez wojska radzieckie. W następnym etapie przyłączono ją do Polski, jednak wysiedlono wszystkich mieszkańców, którzy dotychczas tam żyli do Niemiec. Miejsce to nie miało żadnej własnej, historycznej nazwy słowiańskiej, więc Polacy zdecydowali się nazywać miasto "Żybocin", aby było bardziej "polskie". Jednakże nazewnictwo to nie przyjęło się i w 1946 roku wprowadzono urzędowo ostateczną nazwę, która obowiązuje do dziś, czyli "Stronie Śląskie". Miejscowość znana była przemysłu szklarskiego, a wszystko to zawdzięcza Hucie Szkła Kryształowego o wdzięcznej nazwie "Violetta", którą obecnie można zwiedzać.

Atrakcje

W Stroniu Śląskim można robić naprawdę wiele rzeczy. Znane jest bowiem nie tylko ze wspaniałego umiejscowienia, skąd łatwo można wyruszyć na wędrówki po górach, ale przede wszystkim cała gmina jest położona na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Są tam aż cztery rezerwaty, które koniecznie musi zobaczyć każdy podróżny. Charakteryzuje je niezwykłe piękno i okazałość. Dodatkowo, na terenie parku zostały wyznaczone szlaki turystyczne, które prowadzą przez Sudety Wschodnie. Trasy te przypadną do gustu każdemu miłośnikowi onieśmielających wręcz widoków. Latem można wybrać się nad ponad pięcio hektarowy zbiornik retencyjny, który znajduje się przy drodze Stronie Śląskie - Stara Morawa. Zapewnia ochłodę dla wielu ludzi i gwarantuje doskonale spędzony czas. Oczywiście w tym okresie można wybierać się również na wszelkie pobliskie szczyty. Nie oznacza to jednak, że w chłodniejsze pory roku "nie ma po co" przyjeżdżać do Stronia Śląskiego. Wręcz przeciwnie. Śnieżnik, na który warto wspiąć się ze względu na krajobrazy, które można z jego szczytu podziwiać, przyciąga wielu chętnych. Mimo, że czasem można zapaść się w śnieg, podróż tą trasą przynosi wiele radości i satysfakcji ludziom w różnym wieku. Dodatkowo można zdecydować się na narciarstwo, ponieważ miejscowość ta (oraz parę pobliskich) oferuje wiele stoków zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla tych bardziej zaawansowanych i złaknionych przygód oraz wyzwań.

Jeśli ktoś jednak stroni od wysiłku fizycznego, powinien pomyśleć nad zwiedzaniem różnorakich zabytków, których w Stroniu Śląskich jest nie mało. Jedną z propozycji jest między innymi barokowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, kościół rzymsko-katolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a także warto zwiedzić kaplicę świętego Onufrego z XVIII wieku, która znajduje się nieopodal stadionu sportowego. Wszystkie te obiekty zachwycą swoją wyjątkowością, oryginalnością oraz pomysłowością. Jeszcze jedną opcją wartą zainteresowania jest zwiedzenie budynku dworca kolejowego, w którym obecnie znajduje się ośrodek kultury. Każdy jeden z wymienionych budynków posiada swoją własną, niepowtarzalną historię, którą z pewnością warto poznać bliżej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Stroniu Śląskim.

Mapa

Aktualności

Kaplica św. Onufrego
Stronie Śląskie, ul. Sportowa 1

Już 30. grudnia odbędzie się spektakl muzyczny zatytułowany "Totus Tuus Sacrum w muzyce". Podczas wydarzenia usłyszymy najpiękniejsze kompozycje religijne. Wśród artystów Sonori Ensemble znajdują się: Agnieszka Drożdżewska (sopran), Izabela Strzelecka (mezzosopran), Ivo Michl (baryton) oraz Przemysław Winnicki (fortepian). Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne.

Wstęp wolny

facebook.com/409329825771810/photos/a.409360999102026.86740.409329825771810/1679156638789116/?type=3&theater

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury
Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 18

Zapraszamy na IV edycję polsko - czeskich stołów bożonarodzeniowych organizowanych przez Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim. W programie przewidziano prezentacje stołów bożonarodzeniowych oraz świąteczny kiermasz. Nie zabraknie także oprawy muzycznej - na scenie wystąpią mieszkańcy utalentowani artystycznie oraz lokalne zespoły muzyczne. Dla uczestników konkursów bożonarodzeniowych przewidziano nagrody.

Wstęp wolny

cetik.stronie.pl/80/39/kalendarz-imprez-w-gminie-stronie-slaskie.html

Szkoła Podstawowa w Stroniu Śląskim
Stronie Śląskie

Już 17. listopada odbędzie się jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim. Wydarzenie rozpocznie uroczysta msza święta w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim. Następnie odbędzie się część artystyczna uroczystej akademii oraz panel dyskusyjny. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia okolicznościowego w przygotowanej do tego celu fotobudce. Wieczorem nastąpi uroczyste przyjęcie w "Dworku Galosa". Zapraszamy uczniów, absolwentów, obecnych oraz emerytowanych pracowników.

Wstęp wolny

www.stronie.pl/1150/45/50-lecie-szkoly-podstawowej-w-stroniu-slaskim.html

prognoza pogody

dzisiaj
1 ℃
min. -1 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
jutro
2 ℃
min. 0 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
pojutrze
1 ℃
min. 0 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2022-01-27
2 ℃
min. 0 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!