Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Lokalizacja

Miasto to znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Statystyki z roku 2011 jasno pokazują, że wówczas miasto liczyło sobie ponad sześć tysięcy mieszkańców. Można powiedzieć, że jest to dosyć niewielkie miasteczko położone w szerokiej i mocno rozgałęzionej dolinie rzek (są to: Biała Lądecka, Morawka i Sienna Woda). Dolinę, w której leży Stronie Śląskie wydzielają aż cztery pasma górskie (Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Złote). Uznaje się, że jest to miejsce najbardziej lesiste w Polsce, a dodatkowo bogate w niezwykłą, oryginalną i niepowtarzalną florę oraz faunę.

Historia

Na samym początku miasto to znane było z nazwy "Seitenberg". U schyłku wojny, czyli w maju 1945 roku, miejscowość została zajęta przez wojska radzieckie. W następnym etapie przyłączono ją do Polski, jednak wysiedlono wszystkich mieszkańców, którzy dotychczas tam żyli do Niemiec. Miejsce to nie miało żadnej własnej, historycznej nazwy słowiańskiej, więc Polacy zdecydowali się nazywać miasto "Żybocin", aby było bardziej "polskie". Jednakże nazewnictwo to nie przyjęło się i w 1946 roku wprowadzono urzędowo ostateczną nazwę, która obowiązuje do dziś, czyli "Stronie Śląskie". Miejscowość znana była przemysłu szklarskiego, a wszystko to zawdzięcza Hucie Szkła Kryształowego o wdzięcznej nazwie "Violetta", którą obecnie można zwiedzać.

Atrakcje

W Stroniu Śląskim można robić naprawdę wiele rzeczy. Znane jest bowiem nie tylko ze wspaniałego umiejscowienia, skąd łatwo można wyruszyć na wędrówki po górach, ale przede wszystkim cała gmina jest położona na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Są tam aż cztery rezerwaty, które koniecznie musi zobaczyć każdy podróżny. Charakteryzuje je niezwykłe piękno i okazałość. Dodatkowo, na terenie parku zostały wyznaczone szlaki turystyczne, które prowadzą przez Sudety Wschodnie. Trasy te przypadną do gustu każdemu miłośnikowi onieśmielających wręcz widoków. Latem można wybrać się nad ponad pięcio hektarowy zbiornik retencyjny, który znajduje się przy drodze Stronie Śląskie - Stara Morawa. Zapewnia ochłodę dla wielu ludzi i gwarantuje doskonale spędzony czas. Oczywiście w tym okresie można wybierać się również na wszelkie pobliskie szczyty. Nie oznacza to jednak, że w chłodniejsze pory roku "nie ma po co" przyjeżdżać do Stronia Śląskiego. Wręcz przeciwnie. Śnieżnik, na który warto wspiąć się ze względu na krajobrazy, które można z jego szczytu podziwiać, przyciąga wielu chętnych. Mimo, że czasem można zapaść się w śnieg, podróż tą trasą przynosi wiele radości i satysfakcji ludziom w różnym wieku. Dodatkowo można zdecydować się na narciarstwo, ponieważ miejscowość ta (oraz parę pobliskich) oferuje wiele stoków zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla tych bardziej zaawansowanych i złaknionych przygód oraz wyzwań.

Jeśli ktoś jednak stroni od wysiłku fizycznego, powinien pomyśleć nad zwiedzaniem różnorakich zabytków, których w Stroniu Śląskich jest nie mało. Jedną z propozycji jest między innymi barokowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, kościół rzymsko-katolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a także warto zwiedzić kaplicę świętego Onufrego z XVIII wieku, która znajduje się nieopodal stadionu sportowego. Wszystkie te obiekty zachwycą swoją wyjątkowością, oryginalnością oraz pomysłowością. Jeszcze jedną opcją wartą zainteresowania jest zwiedzenie budynku dworca kolejowego, w którym obecnie znajduje się ośrodek kultury. Każdy jeden z wymienionych budynków posiada swoją własną, niepowtarzalną historię, którą z pewnością warto poznać bliżej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Stroniu Śląskim.

Mapa

Aktualności

-
Plac Zabaw i Spotkań w Nowym Gierałtowie
Nowy Gierałtów

Wiejski Jarmark Produktu Lokalnego w Nowym Gierałtowie to miejsce, w którym można zaopatrzyć się w doskonałe lokalne produkty. Odbywa się w każdą sobotę lipca w godzinach od 12 do 14 w Nowym Gierałtowie, 7 km od Stronia Śląskiego. Na sobotnim jarmarku można kupić różnego rodzaju wypieki, przetwory owocowe i warzywne oraz inne własnoręcznie przygotowane produkty. Wydarzenie dla prawdziwych smakoszy.

Wstęp wolny

cetik.stronie.pl/80/39/kalendarz-imprez-w-gminie-stronie-slaskie.html

Hala Sportowa Strońskiego Parku Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia”
Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 20A

Stroński Park Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” oraz Strońska Grupa Rowerowa zapraszają na kolejną wycieczkę rowerową. Trasa rozpoczyna się przy Hali Sportowej SPA „Jaskinia Niedźwiedzia” w Stroniu Śląskim, a następnie prowadzi przez Przełęcz Puchaczówka, Przełęcz Pod Chłopkiem, Rogóżkę, Konradów, Radochów, Lądek Zdrój, aż do Zalewu w Starej Morawie. Tam odbędzie się ognisko. Trasa jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Długość wynosi łącznie 40 km.

 

Wstęp wolny

Parking: niestrzeżony przed budynkami Centrum

www.facebook.com/spa.jaskinia.niedzwiedzia/photos/a.280419631995615.58490.256383747732537/1329293540441547/?type=3

Stroński Park Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia"
Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 20a

Już w ostatnia niedzielę maja Gmina Stronie Śląskie zaprasza wszystkich chętnych na wycieczkę rowerową w ramach imprezy Gmina Aktywna z Natury – Poznaj Swoją Okolicę. Zaplanowana szlak jest średniej trudności, a jego długość to ok. 65 km. Trasa wycieczki zaczynać się będzie pod Hala SPA, następnie biec przez Bielice, Schronisko Paprsek, Przełęcz Sucha, Przełęcz Dział, Skałki 3 Siostry, Stronie Śląskie (Morawka), aż do Zalewu w Starej Morawie. Na miejscu planowane jest dla uczestników ognisko.

 

Wstęp wolny

cetik.stronie.pl/5/strona-glowna.html

prognoza pogody

dzisiaj
22 ℃
min. 16 ℃
maks. 22 ℃
opady 1.4 mm
lekki deszcz
jutro
16 ℃
min. 14 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
pojutrze
18 ℃
min. 13 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2017-07-02
18 ℃
min. 14 ℃
maks. 18 ℃
opady 1.47 mm
lekki deszcz
noclegi w Stroniu Śląskim

noclegi w Stroniu Śląskim

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!