Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Lokalizacja

Miasto to znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Statystyki z roku 2011 jasno pokazują, że wówczas miasto liczyło sobie ponad sześć tysięcy mieszkańców. Można powiedzieć, że jest to dosyć niewielkie miasteczko położone w szerokiej i mocno rozgałęzionej dolinie rzek (są to: Biała Lądecka, Morawka i Sienna Woda). Dolinę, w której leży Stronie Śląskie wydzielają aż cztery pasma górskie (Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Złote). Uznaje się, że jest to miejsce najbardziej lesiste w Polsce, a dodatkowo bogate w niezwykłą, oryginalną i niepowtarzalną florę oraz faunę.

Historia

Na samym początku miasto to znane było z nazwy "Seitenberg". U schyłku wojny, czyli w maju 1945 roku, miejscowość została zajęta przez wojska radzieckie. W następnym etapie przyłączono ją do Polski, jednak wysiedlono wszystkich mieszkańców, którzy dotychczas tam żyli do Niemiec. Miejsce to nie miało żadnej własnej, historycznej nazwy słowiańskiej, więc Polacy zdecydowali się nazywać miasto "Żybocin", aby było bardziej "polskie". Jednakże nazewnictwo to nie przyjęło się i w 1946 roku wprowadzono urzędowo ostateczną nazwę, która obowiązuje do dziś, czyli "Stronie Śląskie". Miejscowość znana była przemysłu szklarskiego, a wszystko to zawdzięcza Hucie Szkła Kryształowego o wdzięcznej nazwie "Violetta", którą obecnie można zwiedzać.

Atrakcje

W Stroniu Śląskim można robić naprawdę wiele rzeczy. Znane jest bowiem nie tylko ze wspaniałego umiejscowienia, skąd łatwo można wyruszyć na wędrówki po górach, ale przede wszystkim cała gmina jest położona na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Są tam aż cztery rezerwaty, które koniecznie musi zobaczyć każdy podróżny. Charakteryzuje je niezwykłe piękno i okazałość. Dodatkowo, na terenie parku zostały wyznaczone szlaki turystyczne, które prowadzą przez Sudety Wschodnie. Trasy te przypadną do gustu każdemu miłośnikowi onieśmielających wręcz widoków. Latem można wybrać się nad ponad pięcio hektarowy zbiornik retencyjny, który znajduje się przy drodze Stronie Śląskie - Stara Morawa. Zapewnia ochłodę dla wielu ludzi i gwarantuje doskonale spędzony czas. Oczywiście w tym okresie można wybierać się również na wszelkie pobliskie szczyty. Nie oznacza to jednak, że w chłodniejsze pory roku "nie ma po co" przyjeżdżać do Stronia Śląskiego. Wręcz przeciwnie. Śnieżnik, na który warto wspiąć się ze względu na krajobrazy, które można z jego szczytu podziwiać, przyciąga wielu chętnych. Mimo, że czasem można zapaść się w śnieg, podróż tą trasą przynosi wiele radości i satysfakcji ludziom w różnym wieku. Dodatkowo można zdecydować się na narciarstwo, ponieważ miejscowość ta (oraz parę pobliskich) oferuje wiele stoków zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla tych bardziej zaawansowanych i złaknionych przygód oraz wyzwań.

Jeśli ktoś jednak stroni od wysiłku fizycznego, powinien pomyśleć nad zwiedzaniem różnorakich zabytków, których w Stroniu Śląskich jest nie mało. Jedną z propozycji jest między innymi barokowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, kościół rzymsko-katolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego, a także warto zwiedzić kaplicę świętego Onufrego z XVIII wieku, która znajduje się nieopodal stadionu sportowego. Wszystkie te obiekty zachwycą swoją wyjątkowością, oryginalnością oraz pomysłowością. Jeszcze jedną opcją wartą zainteresowania jest zwiedzenie budynku dworca kolejowego, w którym obecnie znajduje się ośrodek kultury. Każdy jeden z wymienionych budynków posiada swoją własną, niepowtarzalną historię, którą z pewnością warto poznać bliżej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Stroniu Śląskim.

Mapa

Aktualności

Sala widowiskowa CETiK w Stroniu Śląskim
Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 18

10. listopada rozpoczną się obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w sali widowiskowej Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim. Podczas wydarzenia odbędzie się wprowadzenie pocztów sztandarowych, uroczysta akademia oraz wystawa o tematyce patriotycznej. Uroczyste przemówienie wygłosi burmistrz oraz zaproszeni goście.

Wstęp wolny

cetik.stronie.pl/80/39/kalendarz-imprez-w-gminie-stronie-slaskie.html

CETiK w Stroniu Śląskim
Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 18

Już 28. października kabaret Opera na wynos zaprasza na dawkę czarnego humoru przedstawiając "Upiorki w Operze". Jest to spektakl muzyczny opisujący mroczne sekrety wybitnych kompozytorów oraz niestandardowe ujęcia ich utworów. Kabaret muzyczny Opera na wynos zadba o odczarowanie jesiennego nastroju.

Wstęp: 25-30zł

facebook.com/409329825771810/photos/a.409360999102026.86740.409329825771810/1602155999822514/?type=3&fref=mentions

Hala Sportowa SPA "Jaskinia Niedźwiedzia"
Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 20A

Już 28. października rozpocznie się kolejne spotkanie jesiennej rundy Amatorskiej Ligi Kotliny Kłodzkiej w piłce siatkowej. Celem wydarzenia jest propagowanie aktywności fizycznej i zainteresowania sportem. Zapraszamy do kibicowania.

Wstęp wolny

cetik.stronie.pl/869/amatorska-liga-kotliny-klodzkiej-w-pilce-siatkowej.html

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 5 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
całkowite zachmurzenie
jutro
9 ℃
min. 6 ℃
maks. 10 ℃
opady 9.04 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
8 ℃
min. 6 ℃
maks. 8 ℃
opady 5.59 mm
umiarkowane opady deszczu
2017-10-24
7 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 3.7 mm
umiarkowane opady deszczu
noclegi w Stroniu Śląskim

noclegi w Stroniu Śląskim

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!