Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Galerii Muzealnej Michała Klahra Starszego w Lądku Zdroju

Galeria Muzealna Michała Klahra Starszego w Lądku Zdroju

Miejska galeria Lądka Zdroju istnieje dopiero od 2006 roku, ale już zdążyła sobie wyrobić dużą renomę. Jest często odwiedzana przez turystów i przez samych mieszkańców skuszonych ciekawymi wystawami i lekcjami muzealnymi, które przeprowadzane są nie tylko dla grup szkolnych, ale i osób prywatnych.

Historia kamienicy

Galeria Muzealna nosi imię Michała Klahra Starszego, ponieważ mieści się w kamienicy, która niegdyś do niego należała. Michał Klahr był znanym regionalnym rzeźbiarzem tworzącym w stylu barokowym. Fasadę kamienicy zdobi płaskorzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem oraz kilka innych płaskorzeźb nawiązujących do cech charakterystycznych baroku. Wszystkie pochodzą z XVIII wieku i przetrwały do dziś w stanie nienaruszonym.

Dawniej w kamienicy znajdowało się nie tylko mieszkanie Michała Klahra – pochodzącego z Kłodzka – również jego pracownia, którą po śmierci ojca przejął syn. Później budynek pełnił już tylko funkcję mieszkalną, a od zakończenia II wojny światowej na dolnych kondygnacjach również handlową. Przez pewien czas działała tu także restauracja, a po 1989 roku otwarto także zakłady usługowe. W 1992 roku podjęto pierwsze działania mające na celu upamiętnienie wielkiego rzeźbiarza i na froncie kamienicy wbudowano historyczną tablicę.

Galeria Muzealna

Budynek przemieniono na muzeum w roku 2006. Wystawy muzealne prezentują przede wszystkim dzieła i przedmioty związane bezpośrednio z historią Lądka Zdroju i jego mieszańców, nie brakuje jednak ekspozycji czasowych, które oferują dostęp do zewnętrznych eksponatów. Na parterze znajduje się największa sala ekspozycyjna prezentująca dzieje historii miasta – przygotowana jest pod opieką naukową Muzeum Ziemi Kłodzkiej – zawiera dokumenty, pamiątki, fotografie zebrane głównie od osób prywatnych.

W pozostałych salach przedstawiane są kolejne etapy rozwoju miasta od czasów średniowiecznych, a także ekspozycje z dziełami sztuki, rzeźbami, obrazami i ołtarzami. Warto zwrócić szczególną uwagę na wykonane z kamienia rzeźby autorstwa Michała Klahra, tarcze strzelnicze z XIX wieku, płaskorzeźby oraz rzeźby ludowe prezentujące misterne zdobienia wiejskich artystów.

Zwiedzanie

Wejście do galerii jest płatne. Bilet normalny kosztuje 2 zł, ulgowy 1 zł. Placówka jest czynna cały rok prócz świąt i niedziel. Od poniedziałku do piątku zwiedzać można w godzinach 9:00-17:00, w soboty od 10:00-14:00. Placówka nie oferuje opieki przewodnika.

Polecane obiekty w okolicy Galerii Muzealnej Michała Klahra Starszego w Lądku Zdroju