Noclegi w pobliżu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Śnieżnicki Park Krajobrazowy jako sformalizowana ochrona przyrody powstał w 1981 roku na powierzchni ponad 28 000 ha, dodatkowo otulina parku wynosi 14 000 ha. Obszar parku rozciąga się na obszarze dwóch powiatów - Ząbkowickiego oraz Kłodzkiego leżących na obszarze Sudetów Wschodnich. Wyjątkowe walory przyrodnicze co roku w to miejsce przyciągają rzesze turystów.
Pasma górskie
Obszar ochronny parku wyznaczany jest przez kilka pasm górskich, które łącząc się ze sobą w szeroki łańcuch tworzą wschodnią ścianę Kotliny Kłodzkiej. Należą do nich między innymi - Pasmo Śnieżnika, Góry Bialskie oraz Góry Złote. Na terenie wspomnianych masywów górskich występują zarówno piesze, jak i rowerowe szlaki turystyczne o zróżnicowanym poziomie trudności, dzięki czemu każdy turysta jest w stanie zaplanować optymalną trasę wycieczki, adekwatną do jego umiejętności. Szlaki są dobrze oznakowane, co znacznie ułatwia orientację w terenie. Najwyższym wzniesieniem w okolicy jest Śnieżnik Kłodzki.
Formy ochrony przyrody
Na obszarze ochronnym Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego można wyróżnić kilka form ochrony przyrody. Ochroną ścisłą objęta jest zarówno fauna, jak i flora na terenie rezerwatów przyrody. W obrębie parku wymienić można następujące rezerwaty: Puszcza Śnieżnej Białki, Nowa Morawa, Jaskinia Niedźwiedzia oraz Śnieżnik Kłodzki. Mniejsze restrykcje odnośnie ingerencji człowieka w środowisko naturalne występują na chronionych obszarach Natura 2000, do których zaliczają się między innymi: Czarne Urwisko Koło Lutyni, Góry Złote oraz Kopalnie w Złotym Stoku.
Przyroda
Na całym obszarze Parku występuje bardzo zróżnicowana geomorfologia – często na jego obszarze spotkać można między innymi wodospady, głębokie wąwozy czy ciekawe formy skalne. Do najpopularniejszych przedstawicieli zwierząt na tym terenie należą lisy sarny oraz dziki. W sumie występują tu 42 gatunki ssaków. Ciekawostką jest duża populacja nietoperzy. Ważnym elementem krajobrazu są lasy - zajmują one około 60% powierzchni parku.
Pełny zakres informacji dotyczących zarówno zróżnicowanych form ochrony przyrody na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, jak i historii jego powstania znaleźć można na stronie: http://www.dzpk.pl/pl/parki-krajobrazowe/96-snieznicki-park-krajobrazowy.html
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!