Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kaplicy Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Lądku Zdroju

Kaplica Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Lądku Zdroju

Jako miejscowość uzdrowiskowa Lądek Zdrój znany jest od dawna i chętnie odwiedzany przez osoby, które korzystają z licznych udogodnień rehabilitacyjnych i sanatoryjnych. Popularne są zwłaszcza wody pitne, które z racji swojego bogactwa mineralnego wykorzystywane są w celach leczniczych i uzdrowiskowych. Lądek Zdrów oferuje także atrakcje typowo turystyczne, zapraszając do miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest kaplica zdrojowa, zwana sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

Powstanie kaplicy

Historia zabytku zaczyna się już w drugiej połowie XVII wieku, gdy w roku 1679 wybudowano drewnianą kaplicę z inicjatywy ówczesnego właściciela Lądka Zdroju – Zygmunta Hoffmanna. Dziesięć lat później niewielki drewniany budynek jednonawowy został przebudowany i dostosowany do rosnących potrzeb wiernych – powiększono go między innymi o dwie boczne nawy, a na ołtarzu umieszczono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wnętrze kaplicy utrzymane jest w bogatym stylu barokowym, z licznymi malowidłami ściennymi, złotymi zdobieniami i bogactwem dekoracji.

Boczne kaplice oraz nawy udekorowane są obrazami Czterech Ewangelistów, aniołów oraz portretami możnych szlachciców zamieszkujących Lądek Zdrój lub związanych z tym regionem. Zewnętrza część kaplicy jest nie mniej udekorowana – tu królują płaskorzeźby, a od końca XVIII wieku także zegar. Kaplica Matki Bożej Uzdrowienia jest jednocześnie miejscem pochówku fundatora świątyni, w krypcie spoczywa również kilku późniejszych proboszczów. Generalny remont kaplicy rozpoczął się w roku 1998 i możliwy był dzięki ofiarom od wiernych parafian oraz kuracjuszy przybywających do Lądka Zdroju, dzięki czemu w 2000 roku zakończono prace naprawcze, przywracając kaplicy oświeceniowy styl.

Zwiedzanie

Kaplica jest w ciągłym użytku, msze przeprowadzane są głównie dla kuracjuszy przebywających w pobliskich ośrodkach sanatoryjnych. To właśnie oni stanowią też główną grupę osób, która zwiedza kaplicę od zewnątrz. Zwiedzanie jest bezpłatne, możliwe w czasie między mszami i nabożeństwami (w niedzielę), natomiast w zwykłe dni tygodnia kaplica jest zamknięta. Istnieje możliwość jej otworzenia dla zorganizowanych grup, w takim wypadku należy się jednak wcześniej skontaktować z administratorem. Kaplica znajduje się w centrum parku uzdrowiskowego, dlatego jej zwiedzanie można połączyć na przykład ze zdrowotnym spacerem.

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Lądku Zdroju