Rzeszów

Rzeszów

Rzeszów to położone w południowo-wschodniej części Polski miasto będące ważnym ośrodkiem kulturalnym, społecznym, a także gospodarczym w całym województwie podkarpackim. Na obszarze tego miasta znajdują się liczne szkoły wyższe, a także wiele interesujących atrakcji turystycznych oraz zabytków, przez co każdego roku przyjeżdża tutaj wielu studentów oraz turystów, którzy chcieliby nieco bliżej przyjrzeć się temu niezwykłemu miastu.

Położenie

Rzeszów to dosyć duże miasto, które położone jest na pograniczu Pogórza Środkowobeskidzkiego oraz Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Wisłok. Południowa część miasta znajduje się na Pogórzu Dynowskim, centralna część leży na Podgórzu Rzeszowskim, natomiast na północy granicę wyznacza Pradolina Podkarpacka. Dogodne położenie miasta przy głównym szlaku komunikacyjnym łączącym ze sobą nie tylko polskie, ale również zagraniczne miasta przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju, dzięki czemu obecnie jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych w całej Polsce.

Najważniejsze fakty historyczne

Historia Rzeszowa jest dosyć bogata, gdyż początki istnienia osadnictwa sięgają czasów neolitu, co potwierdzają przeprowadzone jakiś czas temu badania archeologiczne. Zachowane dokumentu dowodzą jednak, iż początek istnienia samego miasta datuje się na około 1354 rok, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał mu prawa miejskie. XV wiek był dosyć burzliwy, ponieważ miasto zostało wówczas zniszczone przez pożar, jednak z czasem zostało odbudowane, a po otrzymaniu wielu nowych przywilejów dosyć szybko zaczęło się rozwijać.

Na przełomie XVI i XVII wieku wybudowano zamek oraz miejski ratusz a samo miasto stało się własnością rodu Lubomirskich, którzy przebudowali zamek, założyli Kolegium Pijarów, czyli szkołę średnią, a także wznieśli tzw. Letni Pałacyk. Początek XVIII wieku to m. in. okupacja Rzeszowa przez wojska szwedzkie, wybuchy kilku pożarów, a także powódź po wylewie Wisłoka.

Przełomowym momentem w historii miasta był 1772 rok, ponieważ to właśnie wtedy Rzeszów dostał się pod zabór austriacki i przez 146 lat należał do Imperium Habsburgów. Miasto odzyskało wolność w 1845 roku, czyli wtedy, gdy Lubomirscy sprzedali je Rządowi austriackiemu. Przełom XIX i XX wieku to kolejny rozwój miasta, ponieważ w tym czasie powstała gazownia, doprowadzono z Krakowa linię kolejową, rozpoczęto budowę sieci wodociągowej, a także uruchomiono elektrownię.

Pierwsza połowa XX wieku to rozwój rzeszowskiego przemysłu lotniczego oraz zbrojeniowego, który został jednak przerwany II wojną światową, w wyniku której wiele miejskich budynków uległo zniszczeniu. W tym okresie w mieście powstało getto, a znajdujący się w nim Żydzi zostali rozstrzelani w lasach położonych nieopodal Rzeszowa. Wyzwolenie miasta spod rąk okupanta nastąpiło w sierpniu 1944 roku, natomiast rok później Rzeszów stał się stolicą utworzonego wówczas województwa rzeszowskiego. Po II wojnie światowej miasto zaczęło się powiększać, powstało wiele zakładów pracy, fabryk oraz szkół, a także rozbudowano miejscowe lotnisko, które obecnie ma połączenia z wieloma polskimi miastami. 1 stycznia 1999 roku zostało utworzone województwo podkarpackie, którego stolicą stało się miasto Rzeszów. Od tego czasu miasto zaczęło dosyć dynamicznie się rozwijać, gdyż powstało wówczas wiele szkół wyższych oraz innych ważnych dla miasta obiektów.

Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

W Rzeszowie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc, a także zabytków, które koniecznie należy zobaczyć, będąc w tym miejscu, ponieważ na dobre wpisały się w historię tego miasta. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Z pewnością miejskie kamienice znajdujące się w samym centrum miasta, które zostały wzniesione na przełomie XVI, XVII, XVII i XIX wieku, jednak były wielokrotnie przebudowywane, zyskując nieco odmienny styl. Wybierając się w okolice tutejszego rynku, warto również zobaczyć budynek Ratusza, który został wzniesiony pod koniec XVI wieku, a obecnie mieści się w nim siedziba władz miasta. Podążając szlakiem tutejszych zabytków, warto także zwrócić uwagę na żydowski cmentarz założony w 1849 roku, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, którego budowę ukończono w 1900 roku, a także Aleję Pod Kasztanami, czyli niewielki deptak znajdujący się w Śródmieściu, przy którym można podziwiać secesyjną zabudowę z przełomu XIX i XX wieku.

Rzeszów to również liczne pałace, dwory oraz zamek, które również wpisały się w historię tego przepięknego miasta. Rzeszowski zamek został wzniesiony na początku XX wieku w miejscu, w którym przed laty znajdował się dawny zamek Lubomirskich. Obecnie budowla ta jest siedzibą sądu okręgowego, jednak od lat miasto planuje przejęcie zamku w celu przeniesienia do niego, chociaż części zbiorów tutejszego muzeum okręgowego. Interesującymi rzeszowskimi budowlami są również Letni Pałac Lubomirskich wzniesiony w XVII wieku, w którego pobliżu znajdował się przepiękny ogród ze zwierzyńcem i oranżerią, a także Pałac Burgallera pochodzący z początku XIX wieku, w którym obecnie znajduje się siedziba Polskiego Radia Rzeszów.

Jeśli chodzi o pozostałe ciekawe atrakcje i miejsca, to w Rzeszowie znajduje się wiele interesujących pomników, synagog, teatrów, muzeów, a także Filharmonia Podkarpacka, której gmach oddano do użytku w 1974 roku. W mieście znajduje się ponadto kilka parków, na których terenie można podziwiać przepiękną lokalną roślinność.

Informacje przydatne dla każdego turysty

Rzeszów to bardzo rozbudowane miasto, do którego każdego roku przyjeżdża wielu turystów, dlatego też zarówno baza noclegowa, jak i gastronomiczna są tutaj dosyć dobrze rozwinięte. Liczne kilku gwiazdkowe hotele, domy gościnne, gospodarstwa agroturystyczne oraz zajazdy to idealna propozycja dostępna na każdy portfel, jednak przed przyjazdem konieczna jest rezerwacja miejsca.

Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to w Rzeszowie znajdują się nie tylko restauracje serwujące zarówno lokalne, jak i światowe przysmaki, ale również liczne pizzerie oraz kebaby oferujące szybkie posiłki w przystępnych cenach, dzięki czemu każdy turysta powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Dosyć istotny jest również fakt, iż Rzeszów posiada wiele połączeń komunikacyjnych z największymi polskimi miastami, dzięki czemu dojazd do tego miasta nie powinien nikomu sprawić problemów.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rzeszowie.

Mapa

Aktualności

-
Pub Underground
Rzeszów, ul. Matejki 10

Natalia Moskal ma 22 lata i pochodzi z Lublina. Ta młoda wokalistka, autorka tekstów i tłumaczka, tworzy szeroko pojęty electro pop i muzykę alternatywną. Jako mała dziewczynka stawała na podium konkursów wokalnych. Jej kariera rozpoczęła się w 2004 r. (miała wtedy 11 lat), kiedy wzięła udział w nagraniach płyty promującej WOŚP. Od roku 2014 rozpoczęła współpracę z Bartoszem Dziedzicem (współpracował z Arturem Rojkiem, Moniką Brodką), a w 2016 r. wyruszyła w trasę koncertową zaczynając od Mediolanu. Podczas koncertu w Rzeszowie z pewnością usłyszymy piosenki z debiutanckiego albumu Songs of Myself z maja br.Zaprazamy na koncert niesamowitego, młodego talentu.

Wstęp: 10 zł

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/1957906374480634

-
Stadion Resovia
Rzeszów, ul. Wyspiańskiego 22

11 sierpnia na Stadionie Resovia każdy odkryje w sobie dziecko. Odbędzie się tam Festiwal Baniek Mydlanych. Oprócz zabawnych „bańkowych” pokazów, uczestnicy znajdą coś dla siebie – będą zabawy dla dzieci, ale i dla dorosłych. Poprzez wydarzenie na Facebooku, na festiwal baniek można zapraszać znajomych (min. 100 osób) i tym samym zdobywać ciekawe nagrody (zestawy ogromnych baniek, kijki, płyny). Organizatorzy przygotowali animacje, pokazy ogromnych baniek, konkursy i wiele innych ciekawych atrakcji. Tego wydarzenia nie można przegapić, to frajda dla całej rodziny.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/1950525718517281

 

Parking Podpromie
Rzeszów, Podpromie 10

Parkrun to bezpłatne biegi na dystansie 5 km, które odbywają się co tydzień w każdą sobotę. Wspólny bieg dostarcza wielu emocji, pozwoli aktywnie spędzić czas, poznać wielu amatorów tego sportu i zawiązać przyjaźnie, bo jak wiemy – sport łączy ludzi. Trasa przebiega przez główne alejki bulwarów i park. Do wzięcia udziału w biegu wymagana jest rejestracja na stronie Parkrun oraz zabranie na bieg przyznanego indywidualnego kodu. W biegu może wziąć udział każdy, kto kocha biegać i chce spróbować swoich sił. Start i meta znajdują się przy parkingu Podpromie, w okolicy Mostu Zamkowego.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.parkrun.pl/rzeszow

 

prognoza pogody

dzisiaj
28 ℃
min. 17 ℃
maks. 30 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
27 ℃
min. 14 ℃
maks. 29 ℃
brak opadów
pochmurno
pojutrze
29 ℃
min. 19 ℃
maks. 30 ℃
opady 0.26 mm
lekki deszcz
2017-08-20
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 16 ℃
opady 2.58 mm
lekki deszcz
noclegi w Rzeszowie

noclegi w Rzeszowie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!