Rzeszów

Rzeszów

Rzeszów to położone w południowo-wschodniej części Polski miasto będące ważnym ośrodkiem kulturalnym, społecznym, a także gospodarczym w całym województwie podkarpackim. Na obszarze tego miasta znajdują się liczne szkoły wyższe, a także wiele interesujących atrakcji turystycznych oraz zabytków, przez co każdego roku przyjeżdża tutaj wielu studentów oraz turystów, którzy chcieliby nieco bliżej przyjrzeć się temu niezwykłemu miastu.

Położenie

Rzeszów to dosyć duże miasto, które położone jest na pograniczu Pogórza Środkowobeskidzkiego oraz Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Wisłok. Południowa część miasta znajduje się na Pogórzu Dynowskim, centralna część leży na Podgórzu Rzeszowskim, natomiast na północy granicę wyznacza Pradolina Podkarpacka. Dogodne położenie miasta przy głównym szlaku komunikacyjnym łączącym ze sobą nie tylko polskie, ale również zagraniczne miasta przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju, dzięki czemu obecnie jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych w całej Polsce.

Najważniejsze fakty historyczne

Historia Rzeszowa jest dosyć bogata, gdyż początki istnienia osadnictwa sięgają czasów neolitu, co potwierdzają przeprowadzone jakiś czas temu badania archeologiczne. Zachowane dokumentu dowodzą jednak, iż początek istnienia samego miasta datuje się na około 1354 rok, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał mu prawa miejskie. XV wiek był dosyć burzliwy, ponieważ miasto zostało wówczas zniszczone przez pożar, jednak z czasem zostało odbudowane, a po otrzymaniu wielu nowych przywilejów dosyć szybko zaczęło się rozwijać.

Na przełomie XVI i XVII wieku wybudowano zamek oraz miejski ratusz a samo miasto stało się własnością rodu Lubomirskich, którzy przebudowali zamek, założyli Kolegium Pijarów, czyli szkołę średnią, a także wznieśli tzw. Letni Pałacyk. Początek XVIII wieku to m. in. okupacja Rzeszowa przez wojska szwedzkie, wybuchy kilku pożarów, a także powódź po wylewie Wisłoka.

Przełomowym momentem w historii miasta był 1772 rok, ponieważ to właśnie wtedy Rzeszów dostał się pod zabór austriacki i przez 146 lat należał do Imperium Habsburgów. Miasto odzyskało wolność w 1845 roku, czyli wtedy, gdy Lubomirscy sprzedali je Rządowi austriackiemu. Przełom XIX i XX wieku to kolejny rozwój miasta, ponieważ w tym czasie powstała gazownia, doprowadzono z Krakowa linię kolejową, rozpoczęto budowę sieci wodociągowej, a także uruchomiono elektrownię.

Pierwsza połowa XX wieku to rozwój rzeszowskiego przemysłu lotniczego oraz zbrojeniowego, który został jednak przerwany II wojną światową, w wyniku której wiele miejskich budynków uległo zniszczeniu. W tym okresie w mieście powstało getto, a znajdujący się w nim Żydzi zostali rozstrzelani w lasach położonych nieopodal Rzeszowa. Wyzwolenie miasta spod rąk okupanta nastąpiło w sierpniu 1944 roku, natomiast rok później Rzeszów stał się stolicą utworzonego wówczas województwa rzeszowskiego. Po II wojnie światowej miasto zaczęło się powiększać, powstało wiele zakładów pracy, fabryk oraz szkół, a także rozbudowano miejscowe lotnisko, które obecnie ma połączenia z wieloma polskimi miastami. 1 stycznia 1999 roku zostało utworzone województwo podkarpackie, którego stolicą stało się miasto Rzeszów. Od tego czasu miasto zaczęło dosyć dynamicznie się rozwijać, gdyż powstało wówczas wiele szkół wyższych oraz innych ważnych dla miasta obiektów.

Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

W Rzeszowie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc, a także zabytków, które koniecznie należy zobaczyć, będąc w tym miejscu, ponieważ na dobre wpisały się w historię tego miasta. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Z pewnością miejskie kamienice znajdujące się w samym centrum miasta, które zostały wzniesione na przełomie XVI, XVII, XVII i XIX wieku, jednak były wielokrotnie przebudowywane, zyskując nieco odmienny styl. Wybierając się w okolice tutejszego rynku, warto również zobaczyć budynek Ratusza, który został wzniesiony pod koniec XVI wieku, a obecnie mieści się w nim siedziba władz miasta. Podążając szlakiem tutejszych zabytków, warto także zwrócić uwagę na żydowski cmentarz założony w 1849 roku, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, którego budowę ukończono w 1900 roku, a także Aleję Pod Kasztanami, czyli niewielki deptak znajdujący się w Śródmieściu, przy którym można podziwiać secesyjną zabudowę z przełomu XIX i XX wieku.

Rzeszów to również liczne pałace, dwory oraz zamek, które również wpisały się w historię tego przepięknego miasta. Rzeszowski zamek został wzniesiony na początku XX wieku w miejscu, w którym przed laty znajdował się dawny zamek Lubomirskich. Obecnie budowla ta jest siedzibą sądu okręgowego, jednak od lat miasto planuje przejęcie zamku w celu przeniesienia do niego, chociaż części zbiorów tutejszego muzeum okręgowego. Interesującymi rzeszowskimi budowlami są również Letni Pałac Lubomirskich wzniesiony w XVII wieku, w którego pobliżu znajdował się przepiękny ogród ze zwierzyńcem i oranżerią, a także Pałac Burgallera pochodzący z początku XIX wieku, w którym obecnie znajduje się siedziba Polskiego Radia Rzeszów.

Jeśli chodzi o pozostałe ciekawe atrakcje i miejsca, to w Rzeszowie znajduje się wiele interesujących pomników, synagog, teatrów, muzeów, a także Filharmonia Podkarpacka, której gmach oddano do użytku w 1974 roku. W mieście znajduje się ponadto kilka parków, na których terenie można podziwiać przepiękną lokalną roślinność.

Informacje przydatne dla każdego turysty

Rzeszów to bardzo rozbudowane miasto, do którego każdego roku przyjeżdża wielu turystów, dlatego też zarówno baza noclegowa, jak i gastronomiczna są tutaj dosyć dobrze rozwinięte. Liczne kilku gwiazdkowe hotele, domy gościnne, gospodarstwa agroturystyczne oraz zajazdy to idealna propozycja dostępna na każdy portfel, jednak przed przyjazdem konieczna jest rezerwacja miejsca.

Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to w Rzeszowie znajdują się nie tylko restauracje serwujące zarówno lokalne, jak i światowe przysmaki, ale również liczne pizzerie oraz kebaby oferujące szybkie posiłki w przystępnych cenach, dzięki czemu każdy turysta powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Dosyć istotny jest również fakt, iż Rzeszów posiada wiele połączeń komunikacyjnych z największymi polskimi miastami, dzięki czemu dojazd do tego miasta nie powinien nikomu sprawić problemów.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rzeszowie.

Mapa

Aktualności

-
Rzeszowski Inkubator Kultury
Rzeszów, ul. Jagiellońska 24

Wspierający młode talenty Rzeszowski Inkubator Kultury we współpracy z Estradą Rzeszowską, zapraszają na wernisaż wystawy prac Fedira Tymoshchuka, pochodzącego z Krymu studenta rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Zainteresowanie wystawą prac młodego artysty pokazało jego upór i pasję do malarstwa. Świadczą o tym jego słowa: „Jeżeli człowiek jest zainteresowany obrazem i on zachwyca osobę, to wtedy malowałem nie bez sensu”. Fedir nie ma wykształcenia malarskiego, lecz każdy, kto zobaczy wystawę jego prac, zauważy talent i inspiracje tego młodego człowieka. Wystawa będzie dostępna do 20 lipca.

 

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

inkubatorkultury.eu

-
Parking
Rzeszów, ul. Żeglarska

W Rzeszowie rozpoczyna się cykl comiesięcznych zlotów właścicieli i fanów włoskich pojazdów. Pojawią się auta marki Alfa Romeo, Lancia czy Fiat, a ich właściciele będą mogli poznać się i porozmawiać o swojej motoryzacyjnej pasji. Nie zabraknie miłośników Ferrari, Maserati i Piaggio, czyli najbardziej stylowych marek. Spotkania odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, na parkingu nad Wisłokiem, przy ul. Żeglarskiej. W wydarzeniu mogą brać udział wszyscy chętni (niezrzeszeni) oraz kluby i grupy włoskich marek samochodów.

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/1851692471747592

-
Hotel Bristol
Rzeszów, Rynek 20

„Wieczór amerykański” w Rzeszowskim Hotelu Bristol zapowiada się ciekawie i smacznie. 30 czerwca br. dowiemy się, jak w prosty sposób umilić sobie wieczór w mieście i znaleźć nieco inny sposób na odpoczynek. Na kolację zaplanowano mnóstwo typowych dla Ameryki potraw i napojów (burgery, steki, poncz, trunki dzikiego zachodu) oraz taneczną muzykę country, która będzie towarzyszyć na parkiecie. Dla chętnych przewidziano konkursy i atrakcje (fotobudka). Jak przystało na amerykański rozmach, z tej imprezy nikt nie wyjdzie znudzony i głodny.

 

Wstęp: 99 zł

 

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/1869663753304408

Kontakt: rezerwacje 17 250 00 50 / info@bristol-rzeszow.pl

prognoza pogody

dzisiaj
30 ℃
min. 25 ℃
maks. 30 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
26 ℃
min. 21 ℃
maks. 26 ℃
brak opadów
pochmurno z przejaśnieniami
pojutrze
22 ℃
min. 18 ℃
maks. 22 ℃
opady 0.32 mm
lekki deszcz
2017-07-01
26 ℃
min. 17 ℃
maks. 26 ℃
opady 5.5 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Rzeszowie

noclegi w Rzeszowie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!