Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Studnia Rzeszów

Noclegi w okolicy Studni Rzeszów

Studnia Rzeszów

W Rzeszowie ulubionym miejscem spotkań od pewnego czasu jest studnia na miejskim rynku. Jest to jednak w dużej mierze przypadek, bo o studni jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wiedział. Trafiono na nią w czasie prac remontowych. To ciekawy zabytek, który warto zobaczyć podczas pobytu w Rzeszowie.

Przypadkowe odkrycie

W lipcu 2001 roku przeprowadzano na rynku prace ziemne związane z wymianą części sieci wodociągowej. Robotnicy trafili wtedy na coś, co później okazało się fragmentem muru studni. W urzędzie miasta podjęto decyzję o jej dokładnym zbadaniu i późniejszej odbudowie. W następnych miesiącach ze studni wyciągano osad, w którym na dodatek archeolodzy znaleźli jeszcze trochę ceramiki oraz miedziane monety z XVII stulecia. Po odkopaniu okazało się, że dno studni znajduje się 15 metrów poniżej płyty rynku, a zwierciadło wody podziemnej ledwie 3 metry wyżej.

Odbudowa

Następnie zespół architektów i historyków przystąpił do stworzenia koncepcji odbudowy pawilonu nad studnią, zgodnie z ryciną „Widok Rzeszowa” Karola Wiedemanna – nadwornego architekta rodu Lubomirskich, który w 1762 roku zachował swoją wizję miasta. Zdecydowano się na ośmiokątną konstrukcję ażurową zbudowaną na planie ośmiokąta. Do jej budowy użyto drzewa modrzewiowego, a dach wykonano z miedzi. Wydźwignięto także samą studnię, którą dodatkowo zabezpieczono kratą. Cały pawilon pojawił się na płycie rynku w 2002 roku.

Osiem lat później przeprowadzono kolejne prace remontowe studni – zamontowano sito, które zapobiega zbieraniu się zanieczyszczeń w jej wnętrzu, co sprawia, że nie będzie potrzeby ponownego odkopywania za kilka lat. Przy okazji zamontowano także oświetlenie wewnątrz pawilonu. W tym samym roku odrestaurowano i oświetlono także pomnik Tadeusza Kościuszki, który znajduje się kilka kroków dalej. Okolica wzbogaciła się także o kilka drzew oraz ławki.

Symbol miasta

Studnia znajdowała się na rzeszowskim rynku co najmniej od XVII wieku, a zniknęła dopiero w czasie, gdy zdecydowano się tu wyznaczyć drogę kołową pod koniec XIX stulecia. Na szczęście udało się ją po latach odnaleźć i przywrócić miastu. Dzisiaj to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Rzeszowa, a przez wielu studentów i turystów wymieniane jest w pierwszej dziesiątce rzeczy, które im się z miastem kojarzą.

Polecane obiekty w okolicy Studni Rzeszów