Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu rynku w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Podobnie jak w każdym innym mieście, rynek w Rzeszowie to centralny punkt starego miasta oraz śródmieścia. Zbudowany na planie nieregularnego czworoboku plac o wymiarach 100 m na 50 m, to główny punkt na trasie wszystkich wycieczek przybywających do miasta. Nie każdy jednak zna jego ciekawą przeszłość.

Historia

Dzieje rynku w Rzeszowie sięgają XIV w. Wtedy to właśnie ustalono lokalizację najważniejszego miejsca w mieście. Pierwotnie plac pełnił funkcje handlowe. Ustawiali się na nim sprzedawcy oferujący ubrania, biżuterię czy żywność. Spokojne życie miasta przerwał pożar, który spustoszył rynek w 1842 r. Strawione ogniem kamieniczki odbudowano, część zabudowy z XV w. zachowała się, wymagała tylko odrestaurowania lub częściowej odbudowy. Większość zabudowy rynku w Rzeszowie pochodzi jednak z XIX w. i w niczym nie przypomina jego pierwotnej, średniowiecznej wersji.

Rynek – miejsce spotkań

Aktualnie Rynek to przepiękne miejsce do zwiedzania, a także wypoczynku i spotkań ze znajomymi. W jego otoczeniu znajduje się wiele sklepów oraz kawiarni. W południowo-wschodniej części rynku znajduje się okazały ratusz w Rzeszowie. Zbudowany u schyłku XIV w. budynek, w XV w. miał ogromne znaczenie dla tutejszej ludności. Dźwięki dzwonu umieszczonego na jego szczycie co dnia wyznaczały godziny handlu na rynku. Ratusz na przestrzeni wieków, tak jak i rynek, przeszedł wiele zmian i modernizacji. W centralnym miejscu rynku znajduje się odrestaurowana studnia. Pochodzi ona z XV w. i pierwotnie służyła mieszkańcom miasta jako źródło wody pitnej. Dziś jest to charakterystyczne miejsce spotkań oraz wizytówka miasta.

Podziemna Trasa Turystyczna

Historia podziemi miasta sięga XVII w., wtedy to Rzeszów dostał prawa składowania ryb i wina. Z powodu ograniczonego miejsca na powierzchni, zbudowano ciąg głębokich na 10 m korytarzy i piwnic pod ziemią. Aktualnie są to miejsca zabezpieczone i odrestaurowane, podziwiać je można zwiedzając Podziemną Trasę Turystyczną rzeszowskiego Muzeum Okręgowego. Wejście do niej mieści się przy Rynku 26.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia trasy to: 10:00-18:00 w dni powszednie (w poniedziałki nieczynne) oraz 11:00-17:00 w weekendy. Ceny biletów to 6,50 zł za bilet normalny i 4,50 zł za ulgowy. Więcej informacji dostępnych pod adresem: http://www.trasa-podziemna.erzeszow.pl/

Szczegółowe informacje o atrakcjach rzeszowskiego rynku można znaleźć pod adresem: http://rynek.rzeszow.pl/

Polecane obiekty w pobliżu rynku w Rzeszowie