Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Rzeszowie

Noclegi w pobliżu Zamku w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

W centrum Rzeszowa wznosi się piękna i reprezentacyjna budowla. To Zamek Lubomirskich, którego historia sięga XVI wieku, a który przeszedł gruntowną przebudowę na początku XX stulecia. Bryła budynku zwraca uwagę już z daleka, ale dopiero po chwili zdajemy sobie sprawę, że całej konstrukcji towarzyszą silne obwarowania. Cztery murowane bastiony w narożnikach doskonale widać nie tylko na zdjęciach satelitarnych, ale także w czasie oglądania zamku z bliska.

Historia

Zamek w Rzeszowie pojawił się pierwotnie w II połowie XVI stulecia. Na początku była to konstrukcja dwukondygnacyjna, którą chroniły dwie baszty narożne oraz mur obronny. O budowlę toczyły się różne spory, ale ostatecznie stał się on własnością Konstancji, która była córką pierwotnego właściciela – Mikołaja Spytki. W międzyczasie obiekt przeszedł też przebudowę i stał się silnie chronioną fortecą. Konstancja wyszła za przedstawiciela rodu Lubomirskich, z którymi zamek pozostał przez długie lata.

Dopiero w 1820 roku posiadłość została sprzedana i trafiła w ręce władz austriackich. Ci zdecydowali się przeznaczyć budynek na siedzibę sądu oraz więzienie. W międzyczasie przeprowadzono także wiele prac, które trwały przez kolejne dekady i które nieodwracalnie zmieniły charakter budowli – m. in. zasypano jezioro, usunięto most zwodzony, a w dawnych ogrodach zaczęły wyrastać małe zakłady przemysłowe. Przełom wieków XIX i XX to czas, gdy zamek był już w bardzo złym stanie. Zaczęto więc zbierać fundusze na jego renowację. W 1906 roku zakończono remont, w budynku nadal mieścił się jednak sąd oraz więzienie. Dopiero na początku lat 80. XX wieku więzienie przeniosło się do nowej lokalizacji.

Zamek obecnie

Jeszcze kilka lat temu w budynku nadal swoje siedziby miały sądy – rejonowy oraz okręgowy. Ten pierwszy wyprowadził się już do nowej siedziby, a drugi także ma to w planach. Dzięki temu będzie można przeznaczyć zamek w całości na cele kulturalne. Od kilku lat coraz głośniej mówi się, że w zamku swoją siedzibę ma mieć Muzeum Okręgowe. Obecnie można jedynie „zwiedzić” zamkowe korytarze w tygodniu, gdy pracuje sąd. Co jakiś czas na terenie zamku odbywają się także różne wydarzenia kulturalne.

Godziny otwarcia: w godzinach pracy sądu (pn. 7:30-18:00, wt.-pt. 7:30-15:30)

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Rzeszowie