Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój

Rabka Zdrój to przepiękna uzdrowiskowa miejscowość bardzo chętnie odwiedzana przez rzesze turystów każdego roku ze względu na zdrowy klimat, jak i wiele ciekawych miejsc, które koniecznie warto zwiedzić. Piękno otaczającej ją przyrody i występowanie na jej obszarze rzadkich gatunków flory i fauny to prawdziwa gratka dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie przyrody.

Rabka Zdrój – położenie

Rabkę zamieszkuje około 13 tysięcy mieszkańców. Na mocy przydzielonych praw miejskich jest miastem położonym w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim i stanowi siedzibę gminy Rabki Zdroju. Geograficznie położona jest w Kotlinie Rabczańskiej przy ujściu trzech potoków do rzeki Raby – Poniczanki, Słonki oraz Skomielniaki – na wysokości od 500 do 560 km nad poziomem morza. Otaczające ją góry to Gorce oraz Beskid Wyspowy.

Najważniejsze fakty historyczne

Po raz pierwszy o tej miejscowości wspomina dokument wydany przez Bolesława Wstydliwego w 1254, do którego nawiązywał znany kronikarz polski Jan Długosz. W dokumencie tym zapisane były informacje wskazujące na znajdujące się wody zdrojowe. Z tego wynika też fakt, że Rabka mogła być zamieszkiwana jeszcze na dłuższy czas przed tą datą. Obecnie moment powstania osady uważa się datę bliżej nieokreśloną w XII wieku. Mimo tak długiego okresu istnienia Rabka uzyskała prawa miejskie dopiero w XX wieku – a dokładniej w 1953 roku. W XIX wieku szczególnie doceniono wartość i znaczenie dla zdrowia tutejszych wód zdrowotnych, a niedługo później powstało tutaj uzdrowisko. Z tego powodu przybywa tutaj najwyższy procent turystów.

Od 1996 roku 1 czerwca każdego następującego roku aż po rok obecny w Rabce hucznie odbywa się Dzień Dziecka. Na najmłodszych czeka wiele atrakcji. Mimo, że oficjalnie miasto nazywa się Rabka Zdrój, to potocznie zdecydowanie częściej spotyka się z jej skróconą do pierwszego członu nazwą.

Z czego słynie Rabka Zdrój?

Turyści, którzy tak licznie odwiedzają Rabkę Zdrój, w większości przypadków przybywają tutaj przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Piękny krajobraz umożliwia wypoczynek i pełną regenerację sił. Dodatkowo, w mieście nie brakuje sanatoriów oraz szpitali leczniczych, które oferują wiele cennych zabiegów opartych zwłaszcza na występujących tutaj od wieków leczniczych wodach zdrojowych. Innym powodem bardzo często są imprezy kulturalne, takie jak hucznie obchodzony Dzień Dziecka czy festiwale muzyczne. Inną przyczyną migracji turystycznych jest także korzystne położenie wśród gór – zwłaszcza dla tych, którzy kochają eksplorowanie nieznanych górskich rejonów. Także unikatowa, wyjątkowa flora i fauna, których rzadko występujące lub wymierające gatunki możemy spotkać w okolicy, często staje się powodem odwiedzania przez szczególnych miłośników przyrody.

Najciekawsze atrakcje turystyczne

Pijalnia Wód Mineralnych i Tężnia Solankowa to miejsce nie tylko uzdrowiskowe, ale i estetyczne wizualnie. Przebywając w Pijalni Wód warto wypić umiarkowaną ilość wód zdrojowych. Budynek, w którym mieści się Pijalnia, wykonany jest z drewna i stanowi piękny komponent idealnie wpasowujący się do otaczającego parku.

Z kolei Amfiteatr to muszla koncertowa, na której odbywają się różnego rodzaju festiwale, a występy można oglądać przebywając na świeżym powietrzu. Znajduje się na ulicy Chopina i jest częścią deptaku spacerowego. Modernizacja, jakiej uległ w 2012 roku, nadała mu nowoczesny, estetyczny wygląd. Warto też wspiąć się na Wieżę Widokową znajdującą się na wzniesieniu Królewskiej Góry o wysokości 25 metrów. Z tej perspektywy roztaczający się na okolice widok cieszy oczy każdego turysty.

Koniecznie trzeba również nadmienić o zabytkach w postaci sztuki sakralnej, do których należą drewniane kościoły pod wezwaniem Marii Magdaleny oraz Świętego Krzyża na Piątkowej Górze, jak i kaplica cmentarna. Zespół dworca kolejowego również uznawany jest za zabytek tych stron – pozostałość po dawnych czasach. Ponadto, cała zabudowa uzdrowiskowa jest wyjątkowa i również postrzegana jako kompleks obiektów zabytkowych. Niektóre ośrodki funkcjonują w prawie niezmienionej formie już od wieków.

Niebywały Teatr Lalek „Rabcio” – to atrakcja nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych. Teatr posiada ciekawą historię, a jego początki sięgają okresu końca drugiej wojny światowej, w którym Rabka stała się miejscem leczenia chorób gruźlicy. Wówczas to Teatr Lalek został powołany do życia i zabawiał wszystkich pacjentów, a jego tradycja jest kultywowana po dzień dzisiejszy. Ciekawych miejsc na terenie Rabki oraz atrakcji, które mogą posiadać zdecydowanie większe znaczenie z punktu indywidualnego postrzegania turysty jest tu znacznie więcej, a podane przykłady są tymi, na które bez względu na wszystko na pewno należy zwrócić swoją uwagę.

Dodatkowe informacje

W Rabce Zdroju nie brakuje miejsc noclegowych dla turystów, jakkolwiek decydując się na skorzystanie z najbardziej interesującej nas usługi rezerwacji miejsca należy dokonać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Baza noclegowa umożliwia przenocowanie tysięcy turystów w ciągu jednego dnia. Do dyspozycji odwiedzających są obiekty takie jak ośrodki uzdrowiskowe, domy wypoczynkowe, hotele, hostele oraz prywatne kwatery.

Rabka Zdrój cieszy się szerokim wyborem kulinarnym, dlatego też każdy turysta, bez względu na kraj lub kulturę, z której pochodzi – z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wiele restauracji serwuje typowo polskie potrawy, ale nie brak tu również gastronomii oferujących dietetyczne lub wegetariańskie dania. Oczywiście, również pizzę i kebab z łatwością będziemy mogli tutaj zamówić, jeśli przyjdzie nam na nie ochota.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rezerwowanie miejsc noclegowych podczas naszego wypoczynku z pewnym wyprzedzeniem. Warto też dobrze zastanowić się, czy korzystniej będzie nam skorzystać z ofert prywatnych właścicieli gospodarującymi prywatnymi pokojami do wynajęcia, czy też skorzystać z ofert bardziej zorganizowanych ośrodków. Podczas niektórych miesięcy w Rabce możemy spotkać się z dużym obłożeniem turystycznym, jakkolwiek Rabka odwiedzana jest przez turystów o każdej porze roku w ciągu całego roku kalendarzowego.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rabce-Zdroju.

Mapa

Aktualności

Miejski Ośrodek Kultury
Nowy Targ, al. Tysiąclecia 37

W Nowym Targu (23 km od Rabki-Zdroju) odbędzie się niezwykły spektakl muzyczny. W Miejskim Ośrodku Kultury 30 stycznia br. na al. Tysiąclecia obejrzymy „Małego Księcia”. Na scenie wystąpi Teatr Cracovia. W rolę Małego Księcia wcieli się Romasz Smoter, Różą i Lisem zostanie Ewa Breguła, na scenie zobaczymy także Marcina Wójtowicza, Grzegorza Jurasa czy Dagnę Feliks. Reżyserem przestawienia jest Tomasz Smoter.

Wstęp: 19 zł

www.teatrcracovia.pl/terminarz4.php

Termy Chochołowskie
Chochołów 400

Zaledwie 35 km od Rabki-Zdroju znajdziemy Termy Chochołowskie. Warto się tam wybrać 31 grudnia, by spędzić sylwestra w niecodziennej atmosferze. Do wyboru mamy aż 3 opcje świętowania tego wieczoru. Pierwszą z nich jest bal w Chochołowskiej Restauracji przy muzyce na żywo. Druga opcja to zabawa w basenach przy muzyce serwowanej przez DJ-a. Ostatni wariant tylko dla osób pełnoletnich to spędzenie sylwestra w saunarium.

Wstęp: 129-300 zł

www.gminakoscielisko.pl/pl/event/chocholow/baseny-sauny/1779/sylwester-w-chocholowskich-termach

-
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
Myślenice, ul. Piłsudskiego 20

36 km od Rabki-Zdroju położone są Myślenice. Warto tam zajrzeć 25 listopada br. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu organizuje koncert Tymona Tymańskiego. Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu „Patrz Więcej”. Tymon Tymański zadebiutował w roku 1998. W 2002 powstał jego zespół Tymon&The Transistors. Początek wydarzenia o godzinie 19:00

Wstęp: 30 zł

wydarzenia.miasto-info.pl/5516,mokis-koncert-tymona-tymanskiego.html

prognoza pogody

dzisiaj
13 ℃
min. 6 ℃
maks. 14 ℃
opady 0.63 mm
słabe opady deszczu
jutro
7 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 2.35 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
4 ℃
min. -1 ℃
maks. 4 ℃
opady 0.57 mm
śnieg z deszczem
2024-03-07
1 ℃
min. -1 ℃
maks. 2 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!