Ostrowo
Niezwykle urokliwa, kaszubska wieś Ostrowo w województwie pomorskim to miejsce odwiedzane szczególnie chętnie w okresie letnim, ze względu na liczne walory turystyczne. Ładna, obszerna i piaszczysta plaża sprawia, że Ostrowo jest świetnym miejscem do urządzenia tutaj spokojnej bazy noclegowej i dalszych wędrówek po Wybrzeżu Bałtyckim.
Wśród atutów miejscowości wymieniany jest często fakt, że nie jest ona tak oblężona turystycznie w sezonie, jak pobliskie Władysławowo, Jastrzębia Góra lub Karwia i na plaży można znaleźć spokojne miejsce nawet w samym środku lata. Położenie za płynącą równolegle do Morza Bałtyckiego rzeką Czarną Wdą dodaje miejscowości atrakcji ze względu na możliwość np. urządzania spływów kajakowych Wdą oraz Piaśnicą – wyjątkowo malowniczym miejscem pozwalającym na podziwianie uroków Puszczy Darżlubskiej oraz ujścia do Bałtyku. Stąd też wywodzi się nazwa miejscowości – Ostrów oznaczał dawniej wyspę, położoną między Karwieńskimi i Bielawskimi Błotami.
Historia Ostrowa
Historia tej niewielkiej nadmorskiej miejscowości sięga czasów prehistorycznych, bo badania archeologiczne wykazały, że pierwsze obozowiska i osady znajdowały się w miejscu dzisiejszego Ostrowa już w okresie mezolitu i neolitu. Historycznie pierwszy raz nazwa Ostrowa pojawia się w źródłach około roku 1381, a w 1400 istniała już tutaj założona wieś na prawie polskim, wymagającym od mieszkańców dostarczania jednego zbrojnego w przypadku wybuchu wojny z panującymi wtedy na tym terenie Krzyżakami.
W 1552 roku Ostrowo uzyskało przywilej nadany przez króla Zygmunta Augusta, umożliwiający mieszkańcom połowy ryb w Jeziorze Ostrowskim i w Bałtyku, co znacznie poprawiło sytuację materialną wsi. Zmienne losy historii spowodowały, że Ostrowo po rozbiorze Polski w 1772 roku znalazło się pod panowaniem pruskim. Czasy współczesne przyniosły rozkwit turystyki, jak w większości miejscowości nadmorskich. Dzisiaj znajdziemy tutaj dwa kąpieliska nadmorskie znajdujące się niedaleko drogi biegnącej przez tę miejscowość.
Atrakcje
W samym Ostrowie znajdziemy niewiele zabytków z dawnych czasów. Jedną z nielicznych jest zabytkowa chata z XVIII wieku. Chętni mogą podziwiać wspaniały krajobraz roztaczający się ze szczytu wieży widokowej na Bielawskie Błota oraz Ziemię Pucką. Niewątpliwą atrakcją jest rozpoczynająca się w Ostrowie ścieżka dydaktyczna prowadząca przez Rezerwat Bielawskie Błota. Te rozległe mokradła Pobrzeża Kaszubskiego to jeden z najciekawszych naturalnych tworów na pobliskich ziemiach – największe torfowiska bałtyckie w Polsce. To miejsca niezwykle istotne ze względu na migrację ptaków są lęgowiskiem i miejscem noclegu żurawi, a także jednym z nielicznych w naszym kraju stanowiskiem lęgowych łęczaka.
Innym wyjątkowo malowniczym miejscem w Ostrowie jest ujście Czarnej Woda do Bałtyku. Początek strugi zlokalizowany jest w północnej części Puszczy Darżlubskiej na terenie pięknego leśnego rezerwatu Źródliska Czarnej Wody. Ujście strugi do morza jest malowniczym i pięknym miejscem.
Jeśli chodzi o zorganizowany wypoczynek w Ostrowie, to przebywający tutaj turyści mogą skorzystać m. in. z możliwości jazdy konnej z instruktorem lub samodzielnej dla osób zaawansowanych, dostępne są również korty tenisowe, siłownia czy kryty basen. Na miejscu działa także wypożyczalnia rowerów i gokartów. Piętrzące się nad plażą i Bałtykiem zarośnięte klify pozwalają na oglądanie prawdziwie efektownych zachodów słońca i wyjątkowo urokliwe spacery wybrzeżem morza. Przez miejscowość przebiegają 3 rodzaje szlaków turystycznych: pieszy Szlak Nadmorski z Krokowej do Juraty, konny szlak mający początek i koniec w Wejherowie oraz trasa rowerowa z Ostrowa przez Karwię i Jastrzębią Górę z powrotem do Ostrowa.
Co i gdzie zjeść?
Będąc na Kaszubach nad Morzem Bałtyckim korzystamy przede wszystkim z okazji zjedzenia świeżej ryby smażonej, która najlepiej smakuje właśnie nad morzem. Wśród potraw wartych posmakowania z kuchni tego regionu znajdziemy m. in. ruchanki – czyli placuszki z ciasta chlebowego, najlepiej smakują na ciepło prosto z patelni, śledzia marynowanego po kaszubsku z cebulką czy słynne kaszubskie truskawki – najsłodsze z całej Polsce. Tradycyjna kuchnia kaszubska jest ściśle związana z codziennym życiem oraz rytmem natury, dlatego w zależności od terminu, w jakim odwiedzamy te miejsca, możemy natknąć się na różnorodne potrawy przygotowane z wykorzystaniem świeżych warzyw czy zebranych w lesie plonów natury.
Noclegi w Ostrowiu
Mieszkańcy tej nadmorskiej miejscowości od lat już zamiast tradycyjnym rybołówstwem zajmują się obsługą ruchu turystycznego, dzięki czemu na miejscu mamy do dyspozycji liczne możliwości noclegowe. Domki nad samym morzem, prywatne kwatery, apartamenty, ośrodki wypoczynkowe czy niewielkie hoteliki. W zależności od zasobności portfela i wymagań można znaleźć tutaj zróżnicowane pod względem standardu i wyposażenia miejsca, a co najważniejsze – odpocząć w kameralnej atmosferze, z daleka od oblegających wybrzeża Morza Bałtyckiego w lecie grup turystów.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ostrowie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!