Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum w Ostródzie

Muzeum w Ostródzie

Powołane do istnienia w 2000 roku Muzeum w Ostródzie powstało na bazie istniejącej wcześniej w tym mieście Izby Muzealnej, gromadząc zbiory dotyczące historii miasta i regionu ostródzkiego, wykopalisk archeologicznych, przedmiotów użytkowych oraz pamiątek związanych z ważnymi oraz zwykłymi mieszkańcami tych terenów.

Historia powstania muzeum

Zbiory muzealne gromadzone były jeszcze przez I wojną światową przez mieszkającego w Ostródzie nauczyciela historii Emila Schnippela. Powołane do życia Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Regionalnego w Ostródzie umieściło je tymczasowo przy miejskim gimnazjum. Po II wojnie światowej kiedy zbiory uległy rozproszeniu, część z nich znalazła miejsce w dzisiejszym Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a część została w Ostródzie, gdzie w 1997 roku formalnie powołano do istnienia Muzeum w Ostródzie. Miejsce dla jego zbiorów znalazło się w oddanych do użytku salach XIV-wiecznego zamku krzyżackiego w Ostródzie. W sumie muzeum mieści się w jego trzech salach o łącznej powierzchni ekspozycyjnej ok. 350 m2.

Zbiory i wystawy

W ramach wystawy stałej ostródzkiego muzeum możemy obejrzeć kolekcję ceramiki i broni pochodzącej z okresu średniowiecza, zbiór przedmiotów użytkowych z XIX i XX wieku, a także pamiątki z okresu wojen napoleońskich, które odcisnęły swój ślad na tych terenach. Zwiedzający mogą też obejrzeć Ostródę w kształcie przedwojennym – dzięki kolekcji pocztówek m. in. z zabudowaniami nieistniejącego już rynku. Ważnymi elementami tej ekspozycji uzmysławiającymi jak zmieniało się miasto w ciągu lat są dwie makiety: jedna przedstawiająca Ostródę w kształcie z XIV wieku, druga z pierwszych 25 lat XX wieku.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • wrzesień-październik: wtorek – piątek: 9.00 – 16.00; sobota – niedziela 10.00 – 15.00
  • listopad-marzec: wtorek – piątek: 9.00 – 16.00; sobota 10.00 – 16.00; niedziela – nieczynne
  • kwiecień-maj: wtorek – piątek: 9.00 – 16.00; sobota – niedziela 10.00 – 15.00
  • czerwiec: wtorek – piątek: 9.00 – 16.00; sobota – niedziela 10.00 - 16.00
  • lipiec-sierpień: wtorek – piątek: 9.00 – 17.00; sobota – niedziela: 10.00 – 16.00
  • poniedziałki i święta państwowe: nieczynne

Ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 3 zł, ulgowy grupowy dla młodzieży szkolnej 2 zł, rodzinny (Ostródzka Karta Dużej Rodziny) 10 zł. Więcej informacji pod adresem www.muzeumwostrodzie.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum w Ostródzie