Nowy Targ

Nowy Targ

Położenie

Nowy Targ to najstarsze i największe miasto Podhala, dawniej stolica regionu. Miejscowość zlokalizowana jest w południowej części kraju, w województwie małopolskim. Nowy Targ położony jest po stronie wschodniej Kotliny-Sandomierskiej, jednocześnie znajduje się u podstawy Gorców. Miasto liczy około 33 tys. mieszkańców.

Historia miasta

Najwcześniejsze wzmianki o Nowym Targu sięgają XIII w., gdzie prawdopodobnie zakon Cystersów z sąsiedniego Ludźmierza założył osadę. Miasto było lokowane na prawie magdeburskim w 1346 r. przez Kazimierza Wielkiego Dzięki swojemu położeniu, miasto stało się świetnym miejscem do handlu. To właśnie tutaj przecinały się szlaki handlowe prowadzące na Węgry. Nowy Targ pierwotnie należał do królów polskich, którzy odstępowali je pod zastaw. W XV w. miejscowość stała się siedzibą starosty, a dzięki doskonałemu położeniu na terenie przygranicznym uczyniono ją ośrodkiem administracyjnym. Z roku na rok miasto rozwijało się powoli, ale systematycznie. W XVI w. Nowy Targ mógł swobodnie organizować targi, które odbywały się co tydzień, a także dwa jarmarki, które miały miejsce dwa razy do roku. Miasto posiadało przywilej do magazynowania ołowiu i soli. W 1770 r. po opanowaniu Podhala przez Austrię dobra starostwa przyłączono do założonej austriackiej kamery.

Od drugiej połowy XIX wieku, można było zauważyć wzrost nie tylko gospodarczy, ale i kulturalny miasta, które powtórnie stało się siedzibą starostwa. W Nowym Targu pojawiły się przedsiębiorstwa miejskie. W 1880 roku powstała elektrownia, a w 1904 roku zostało otwarte gimnazjum, dzięki któremu wielu młodych ludzi mogło się dokształcać. Po wojnie wzniesiono przedsiębiorstwo Skórzane o nazwie „Podhale”, została wybudowana obwodnica, powstał nowoczesny szpital, a także pływalnia i kryte lodowisko i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Atrakcje i zabytki

Ciekawym miejscem wartym zobaczenia w Nowym Targu jest rynek, czyli 1,5 ha powierzchni przestronnego placu. Rynek okalają piękne kamienice, plac jest oświetlony, a na środku widnieje naświetlana fontanna. Ciekawostką są archeologiczne odkrycia na placu rynkowym. Przykład to świetnie zachowane fragmenty niezwykle cennej XIII wiecznej akwamanili. W tym naczyniu bogaci mieszkańcy myli ręce przed i po jedzeniu. W Polsce takich naczyń zachowało się bardzo mało. Lista cennych nowotarskich eksponatów i odkryć jest długa. Fragmenty broni, ozdoby, monety, fragmenty XIII wiecznych domów, a nawet takie ciekawostki jak średniowieczne lodówki czy ówczesne rury kanalizacyjne. Znaleziono tu podczas badań archeologicznych również mroczne znaleziska jak rękawiczka z dziecięcym palcem, ludzkie dłonie z przed 700 lat, czy garnek ze szczątkami dziecka.

Niezwykle cenna jest unikatowa pieczęć papieża Benedykta XI. Po wykopaliskach na Nowym Targu widać bogactwo miasta i zamożność mieszkańców. Na rynku znajduje się ratusz, kiedyś drewniana konstrukcja, dziś murowany budynek, w którym aktualnie mieści się Muzeum Podhalańskie. W swoich zbiorach posiada ok. 7000 muzealnych eksponatów, prezentujących lokalną sztukę i historię regionu, a także organizowane są tutaj wystawy czasowe oraz stałe.

Gdy turysta ma ochotę cofnąć się do lat 50 i 60 powinien wybrać się do Izby Zimnej Wojny i Socjalizmu. To z tego miejsca w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia miało dokonywać się kierowaniem urzędem miejskim, a także współdziałanie systemu obrony cywilnej. Niemałą atrakcją dla turystów są przepyszne nowotarskie lody, które przyciągają tłumy wczasowiczów i mieszkańców. Lotnisko miejskie przykuwa uwagą fanów podniebnych lotów, z pokładu samolotu można obserwować przepiękną panoramę Tatr. To właśnie tutaj funkcjonuje szkoła szybowcowa oraz spadochronowa.

Sztuka sakralna

Z placu rynkowego można kierować się na ulice św. Anny, gdzie znajduje się piękny kościół pod tą samą nazwą. Drewniany kościółek podhalański pojawił się w drugiej połowie XV wieku i został wybudowany w konstrukcji zrębowej. Ciekawe fragmenty ścian wewnętrznych świątyni zdobi polichromia stworzona przez malarza miejscowego Hipolita Lipińskiego. Na sklepieniu położono kasetony z rozetami, a na ścianach namalowane są sceny figuralne. Innym kościołem, który warto odwiedzić jest kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa nazywany również „nowym kościołem”. Jego budowę zaczęto 1930 r., a ukończono po II wojnie światowej. Kościół posiada specyficzną potężną bryłę wraz z wysoką wieżą i wyróżnia się w krajobrazie miasta. Wart uwagi jest ołtarz główny, wykonany przez rzeźbiarza Mieczysława Sobierskiego z Krakowa.

Architektura sakralna w Nowym Targu jest mocnym atutem miasta, co potwierdza kolejna interesująca i piękna świątynia pw. św. Katarzyny kryta modrzewiowym gontem. Składa się z szerokiej nawy oraz z prezbiterium, do którego przywiera zakrystia. Kościół zachował się do dnia dzisiejszego w dobrym stanie, gdyż był wielokrotnie remontowany i odnawiany. W środku świątyni dominuje styl barokowy. Wielu podróżników odwiedza Kaplicę Papieską na Polanie Rusnakowej, która poświęcona jest Matce Boskiej Królowej Gorców. Została wybudowana w 1979 r. przed wizytą Jana Pawła II w Nowym Targu. Znajduje się na żółtym szlaku. Wnętrze kapliczki jest niewielkie, jednak niezwykle oryginalne, dlatego przyciąga wielu turystów. W niedziele oraz w sezonie turystycznym odbywają się tu msze św.

Przyroda

Nowy Targ to niesamowite miasto, w którym podziwiać można wspaniałą przyrodę. Dowodem na to są utworzone w tym regionie parki i rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest Gorczański Park Narodowy, na obszarze którego występuje prawdziwe bogactwo flory i fauny. Do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt zostało wpisanych wiele gatunków zamieszkujących te tereny, a salamandra plamista jest symbolem tego parku. Warto nadmienić, że spotkać można tam niedźwiedzia brunatnego, traszkę karpacką, rysia, żbika czy też rzęsorka mniejszego lub wilka.

Wspaniałym miejscem na odpoczynek na łonie natury jest rezerwat przyrody Bór na Czerwonem. Szczególną uwagę poświęca się tu gatunkom roślin torfowiskowych. Teren rezerwatu w dużej mierze porastają: sosna drzewokosa, widłak jałowcowaty czy podbiałek alpejski. Wiek torfu określa się na 7 tys. lat, a wysokość to 6 metrów. Warto nadmienić, że w borze znajduje się ciekawa ścieżka edukacyjna z osobliwościami przyrodniczymi, dzięki której można zapoznać się z historią torfowiska czy unikatami przyrodniczymi podczas spaceru. Z drewnianej platformy widokowej rozciąga się cudowny krajobraz.

Przyjemnym miejscem na spacer jest Park Miejski im. Adama Mickiewicza. To przede wszystkim miejsce spędzania wolnego czasu rodzin z dziećmi, gdzie są liczne ścieżki spacerowe i plac zabaw dla najmłodszych. W parku działa siłownia pod gołym niebem, a piękne kwiaty i fontanny cieszą oczy. Miasto jest idealnym miejscem dla turystów, którzy preferują turystykę aktywną. Można tu uprawiać narciarstwo biegowe i narciarstwo zjazdowe na wyciągach narciarskich - Zadział i Długa Polana, kajakarstwo górskie, turystykę rowerowa pieszą, jeździectwo, fitness, hokej na lodzie, sporty rowerowe czy kulturystykę, skoki spadochronowe.

Baza noclegowa i gastronomiczna

W Nowym Targu działa wiele obiektów hotelowych, pensjonatów oraz ośrodków wypoczynkowych. Można także skorzystać z ofert gościnnych gospodarstw agroturystycznych lub wynająć licznie proponowane pokoje i kwatery prywatne. Baza noclegowa jest przystosowana do obsługi nasilonego ruchu przez cały rok. Nowy Targ oferuje swoim klientom wiele wspaniałych i smacznych restauracji, do których warto zaglądnąć i spróbować regionalnych potraw. Znaleźć tu można również lokale serwujące kuchnię góralską, włoską czy meksykańską.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Nowym Targu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
3 ℃
min. 0 ℃
maks. 5 ℃
opady 0.49 mm
śnieg z deszczem
jutro
5 ℃
min. -2 ℃
maks. 7 ℃
opady 1.73 mm
śnieg z deszczem
pojutrze
8 ℃
min. 1 ℃
maks. 8 ℃
opady 1.32 mm
słabe opady deszczu
2024-04-21
1 ℃
min. 0 ℃
maks. 3 ℃
opady 0.34 mm
śnieg z deszczem

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!