Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Sanktuarium Maryjnego w Nowym Targu

Sanktuarium Maryjne w Nowym Targu

W diecezji krakowskiej jest przynajmniej kilka ważnych miejsc kultu, z czego większość w Krakowie i okolicach. Jednym z najważniejszych jest Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, znajdujące się w sąsiedztwie Nowego Targu. Jest najstarszą parafią katolicką Podhala, która została założona już w XIII wieku. Obecna parafia zaczyna więc swoją historię w 1234 roku, jednak kościół i sanktuarium rangę bazyliki zyskują znacznie później.

Dzieje sanktuarium

Pierwszy kościół stanął już w 1234 roku był drewniany, niewielki, ale posiadał aż trzy ołtarze, co wyróżniało go na tle innych, wciąż nielicznych polskich świątyń. Kilkanaście lat później do Ludźmierza sprowadzili się cystersi, którzy rozpoczęli budowę większego kościoła wraz z budynkami klasztornymi i gospodarczymi. Z powodu najazdów szybko opuścili Ludźmierz, ale wciąż zarządzali parafią – budynki klasztorne uległy zniszczeniu dopiero pod koniec XVIII wieku.

Przez kolejne wieki kościół pełnił wyłącznie funkcję parafialną aż do II połowy XIX wieku, kiedy drewnianą budowlę zastąpioną murowaną. Wtedy też znacznie rozwinął się kult maryjny, który znany był wyłącznie w okolicznych wsiach i miejscowościach. Średniowieczna figurka była nawiedzana przez pielgrzymów z całej Polski. Figura Maryi liczy sobie około 600 lat i wedle wierzeń katolickich ma cudowne właściwości uzdrawiające. U wejścia do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala znajduje się cudowne źródełko wody mineralnej, z której pielgrzymi mogą zaczerpnąć wody. Źródełko jest nakryte charakterystycznym bogato zdobionym drewnianym daszkiem. Od 2001 roku kościół nosi rangę bazyliki mniejszej i wezwanie Wniebowzięcia NMP.

Ogród Różańcowy

Jak w większości sanktuariów ku czci Maryi także i tutaj do bazyliki przylega Ogród Różańcowy – miejsce, gdzie pielgrzymi w skupieniu mogą odmawiać różaniec i modlić się. W Ogrodzie znajdują się wrota wiary, a częścią centralną jest pomnik Jana Pawła II. Ogród dostępny jest przez cały rok, ale najlepiej prezentuje się w czasie miesięcy letnich. W Ogrodzie Różańcowym odbywają się też główne uroczystości religijne związane ze świętami Maryjnymi. Wstęp do bazyliki, sanktuarium i ogrodu jest bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Sanktuarium Maryjnego w Nowym Targu