Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Izby Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu

Pamiątki po czasach PRL, nawet tego głębokiego z lat pięćdziesiątych XX wieku, wcale nie należą do rzadkich i można je znaleźć w wielu polskich domach. Jednak miejsca takie tak Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu, która istnieje przy Prezydium w Nowym Targu, są swoistym ewenementem na skalę całego kraju. Izba wykorzystuje budynek powstały w latach 50 i 60 ubiegłego wieku, aby przekazać współczesnym pokoleniom wcale nie tak dawną historię.

Budynek Izby

Miejsce, w którym mieści się dzisiaj Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu zostało zbudowane przy ówczesnym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, która mieściła się w Nowym Targu. To osobny budynek dobudowany do już istniejącego, który pełnił także funkcję obronna. W podziemiach, a dokładnie w piwnicach nowego budynku zostały stworzone schrony z metalowymi drzwiami, w których miało się odbywać główne dowodzenie w razie zagrożenia. Budowa wynikała z aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie, zimniej wojny toczonej między USA a ZSRR, ale również z powodu nastrojów panujących w krajach bloku radzieckiego.

Z zewnątrz budynek przypominał kolejną część urzędu, w którym mieściły się biura oraz stanowiska obsługi petenta. Wewnątrz toczyły się normalne sprawy urzędnicze i w rzeczywistości jedynie grupa wtajemniczonych osób wiedziała, do czego tak naprawdę mają służyć wybudowane piwnice. Został do nich doprowadzony specjalny system łączności oraz układ wentylacyjny. Jak na czasy PRL został zrobiony z taką dokładnością i fachowością, że do dzisiaj działa wręcz niezawodnie.

Wspomnienie socjalizmu

Nic więc dziwnego, że gdy padł pomysł, aby stworzyć rodzaj wystawy, ekspozycji upamiętniającej czasy zimnej wojny oraz socjalizmu naturalnym wyborem miejsca stał się dawny budynek schronu. Obecnie ekspozycja ukazuje liczne pamiątki związane z czasami komunizmu, zdjęcia, karty z dzienników, dokumenty urzędowe, mundury, maski przeciwgazowe itp. Obecnie Izba mieści się w budynku Urzędu Miejskiego w Nowym Targu, ale stanowi nie lada atrakcję dla samych petentów. Zwłaszcza w młodszego pokolenia, które nie miało okazji na własnej skórze zakosztować tamtych czasów.

Izbę Zimnej Wojny oraz Socjalizmu można zwiedzać w dni robocze pod opieką specjalnych osób oprowadzających. Należy taką chęć zgłosić telefonicznie. Opłata za zwiedzanie to symboliczna złotówka. Izba zajmuje ona kilka pomieszczeń, a w każdym na zwiedzających czekają zupełnie inne pamiątki.

Polecane obiekty w pobliżu Izby Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu