Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Białym Dunajcu

Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Białym Dunajcu

Bazyliki są to budowle sakralne znane już od piątego wieku przed Chrystusem. Pierwsze z nich pojawiły się w Grecji, później w Rzymie. W polskim kościele katolickim nadaje się tytuły bazyliki niektórym kościołom. Jest to duże wyróżnienie, ponieważ oznacza szczególny kontakt z Papieżem. Taki tytuł otrzymało sanktuarium maryjne w Ludźmierzu. Jest to najstarsza parafia katolicka na Podhalu, której początki sięgają trzynastego wieku, dlatego warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Świątynia Gaździny Podhala

Do Matki Boskiej ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala przychodzą nie tylko górale. W 1997 roku był tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przyciąga pielgrzymów, którzy przed cudowną figurką proszą o uzdrowienia i o łaski. Figurka liczy około 600 lat, ma 125 cm wysokości i w całości wykonana jest z drewna. Z figurką związana jest legenda, która opowiada o pewnym kupcu, który zabłądził wśród bagien i kiedy modlił się o ocalenie objawiła mu się postać Matki Boskiej i poprowadziła do kościoła w Ludźmierzu. Podobno w miejscu, w którym kupiec się modlił wytrysnęło cudowne źródełko, a kupiec obiecał, że znajdzie podobną do postaci która mu się objawiła figurkę i przyniesie do świątyni. Przy sanktuarium znajduje się cudowne źródełko, a obok niego kopia figurki.

Obok świątyni znajduje się piękny Ogród Różańcowy, który powstał na cześć naszego papieża, który nauczał jak ważną modlitwą jest różaniec. Pośrodku ogrodu stoi naturalnej wielkości figura Jana Pawła II, przedstawiająca papieża klęczącego, pogrążonego w modlitwie. Ruch pielgrzymkowy trwa tu praktycznie przez cały rok ale największe uroczystości odbywają się 15 sierpnia, kiedy to przypada święto maryjne. Górale przed figurą Matki Boskiej dziękują za udane plony i proszą o błogosławieństwo na kolejny rok. Ze względu na duży ruch pielgrzymkowy w okolicach bazyliki powstał duży dom dla pielgrzymów i stworzono piękną drogę krzyżową, na której stacje różańcowe zdobi biały marmur. Większość inwestycji powstała dzięki ofiarności górali z Ameryki.

Wskazówki dla podróżnych

Od 2001 roku, kiedy to świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej, ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się nasilił, a Gaździna Podhala ciągle pomaga, uzdrawia i pociesza strudzonych wędrowców. warto przy okazji pobytu na Podhalu wstąpić do Ludźmierza i zwiedzić tę ciekawą bazylikę.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej bazyliki: http://www.mbludzm.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Białym Dunajcu