Nowęcin
Położenie
Województwo pomorskie, jest szczególnie chętnie wybierane na wakacyjne wojaże. W tym rejonie nad samym Morzem Bałtyckim, jest mnóstwo atrakcji dla turystów. Można się tu natknąć na malutką miejscowość wypoczynkową – Nowęcin. Miasteczko to leży w gminie Wicko, w powiecie lęborskim, a na wschód od Łeby. Jest uważane za południowo-wschodnie przedmieście znanego kurortu turystycznego, jakim jest Łeba. Dużym atutem Nowęcina jest położenie nad jeziorem Sarbsko.
Historia
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIV wieku, najstarszym zabytkiem historycznym pochodzącym z tego okresu, jest tu Zameczek. Miejscowość została założona przez krzyżackiego mistrza, który później przekazał ją swojemu suwerenowi z Łeby. Na przełomie kolejnych lat miejscowość ta przechodziła w ręce kolejnych mieszczan i szlachciców. W 1497 roku starosta słupski, przeniósł siedzibę Łeby do Nowęcina. Wioska została rozparcelowana przez Pomorskie Towarzystwo Ziemskie, a miało to miejsce po 1930 roku. Historia tej miejscowości jest mocno związana z zamkiem i folwarkami.
Atrakcje Nowęcina
Zamek powstał około 1500 roku, w 1909 roku średniowieczna warownia została przebudowana i odnowiona na wzór ówczesnych pałaców książęcych. Cały pałac zyskał neogotycki charakter, który podniósł jego wartość. Obecnie wokół zamku można znaleźć pozostałości po dawnych fosach, które otaczały zamek w całości. W czasie II wojny światowej pałac stracił nieco ze swojej majestatu, zaraz po niej został przejęty przez PGR. W tamtych czasach przekształcono go na ośrodek szkoleniowy i jednocześnie wypoczynkowy, obecnie zaś w miejscu tym prosperuje znana i lubiana restauracja oraz hotel.
Zamek w Nowęcinie jest wizytówką miejscowości. To przepiękny przykład neogotyckiej architektury, z sześciokondygnacyjną wieżą, która jest zwieńczona krenalażem. Boczne skrzydło zamku, jest wykończone przepiękną werandą, która jest w całości przeszklona. Dzięki temu nawet w niezbyt sprzyjającą pogodę, można stamtąd podziwiać przepiękne krajobrazy. Weranda stoi na efektownie wykończonych słupkach, co jeszcze dodaje uroku. Zamek jest otoczony parkiem krajobrazowym, można po nim spacerować, nacieszyć się ciszą i spokojem, pooglądać niezwykłe rośliny, a wśród nich starodrzew. W parku można się też natknąć na niezwykłe figurki i rzeźby, które są bardzo ciekawe. Znajduje się tu też kaplica grobowa, która pochodzi z XIX wieku.
Jezioro Sarbsko
Jezioro leżące tuż obok Nowęcina, jest sporą atrakcją dla turystów odwiedzających to miejsce. Jezioro nie jest zbyt głębokie, dlatego idealnie nadaje się do uprawiania windsurfingu. W okolicy działa wiele szkółek windsurfingowych, gdzie również można wypożyczyć sprzęt potrzebny do uprawiania tego sportu. Ciekawostką jest to, że przez jezioro przepływa rzeka Chełst, która wpada z kolei do rzeki Łeba. To sprawia, że na jeziorze tworzą się wspaniałe szlaki kajakowe. Również i sprzęt kajakowy, można bez problemu wypożyczyć w okolicznych wypożyczalniach. Jezioro ma łagodne zbocza, dlatego letnią porą można się w nim wykąpać. Wokół jeziora Sarbsko biegnie 31 km trasa rowerowa. Nawet jeśli ktoś nie zabrał ze sobą swojego roweru, może go wypożyczyć.
W samym Nowęcinie nie ma kąpieliska ani plaży miejskiej nad Morzem Bałtyckim. Jednak są one w pobliskiej okolicy, więc spokojnie można spacerem dojść nad morze. A plaża i kąpielisko morskie jest jak wiadomo jedną z największych atrakcji Pomorza.
Noclegi w Nowęcinie
W miejscowości tej każdy znajdzie dla siebie odpowiedni nocleg, propozycji zakwaterowania jest tu wiele. Na pewno na dużą uwagę zasługują domki letniskowe, szczególnie te położone nad samym jeziorem Sarbsko. Domki są w pełni wyposażone, mają aneks kuchenny, kilka sypialni, łazienkę. Niektóre z nich są parterowe, inne zaś piętrowe, dlatego też są bardzo pojemne i może w nich zamieszkać nawet duża rodzina czy grupa przyjaciół. Domki mają charakter całoroczny, bez problemu można je wynająć w sezonie zimowym, bo mają ogrzewanie. To bardzo opłacalna forma noclegów, na którą decyduje się co trzeci turysta przyjeżdżający nad morze. Inną propozycją są pokoje hotelowe o wysokim standardzie i cenie. W okolicy działa też wiele skromniejszych hotelików i przytulnych pensjonatów, gdzie nie zapłaci się wiele za nocleg, a z pewnością będzie on wygodny i przyjemny. Inną opcją są też pola namiotowe, gdzie można rozbić własne obozowisko.
Gastronomia
Nowęcin nie jest znanym kurortem turystycznym, nie ma też tu zbyt wielu restauracji i lokali gastronomicznych. Jest to więc idealne miejsce dla ludzi, którzy cenią sobie spokój i ciszę, a także kameralne miejsca, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść. W miejscowych jadłodajniach i smażalniach ryb podaje się nadmorskie specjały, czyli rybki serwowane na różne sposoby. Jest tu też kilka przytulnych kafejek, gdzie można skosztować domowych wypieków, pysznych lodów, a w przydrożnych budkach można kupić popcorn lub watę cukrową.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Nowęcinie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!