Noclegi w okolicy Jeziora Łebsko
Jezioro Łebsko w Łebie
Lokalizacja
Łebsko to jezioro przybrzeżne w województwie pomorskim (na terenie gmin Wicko oraz Smołdzino) na Wybrzeżu Słowińskim. Jest to trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce, położone w województwie pomorskim. Jest to jezioro przybrzeżne, malowniczo umiejscowione, oddzielone od morza Mierzeją Łebską. Okolice jeziora corocznie przyciągają liczne grupy turystów, skuszonych możliwością wypoczynku w bliskim otoczeniu natury, pooddychania świeżym powietrzem i aktywnego wypoczynku.
Możliwości spędzania czasu
Okolice jeziora stwarzają możliwości do wielu form wypoczynku. Turyści mogą wybrać się na długie spacery, podziwiając krajobrazy parku narodowego i cieszyć się kontaktem z nienaznaczoną działalnością człowieka przyrodą. W okolicach jeziora znajduje się wiele ścisłych rezerwatów przyrody, dlatego też jest ono objęte strefą ciszy - możliwość uprawiania sportów wodnych jest ograniczona, można za to wypoczywać w niczym niezmąconym spokoju, a turyści doceniają brak wszechobecnego hałasu i zgiełku. Ciekawą atrakcją są też odbywające się codziennie rejsy statkiem z Rąbki do Wydm Ruchomych - trasa biegnie wzdłuż malowniczego wybrzeża jeziora i pozwala podziwiać piękno Słowińskiego Parku Narodowego.
W okolicy jeziora Łebsko znajdują się liczne szlaki turystyczne - zarówno te wytyczające drogi do wędrówek pieszych, jak i takie odpowiednie dla rowerzystów. Warto wybrać się na choć jedną wyprawę - widoki naprawdę potrafią zachwycić, a długi spacer da możliwość prawdziwego wypoczynku. Przy brzegu jeziora, w miejscowości Rąbka, można znaleźć wieżę widokową - rozciąga się z niej wspaniały widok na całe jezioro, a także piaszczyste wydmy na Mierzei Łebskiej.
W granicach Słowińskiego Parku Narodowego
Warto wiedzieć, iż Słowiński Park Narodowy, na terenie którego znajuje się jezioro Łebsko, jest uznawany za Międzynarodową Ostoję Ptaków IBA (Important Bird Areas). Oznacza to, iż na tym obszarze występują gatunki ptaków zagrożone w dzisiejszych czasach wymarciem, a także gatunki rzadkie, te o ograniczonym zasięgu występowania, ptaki zimujące i migrujące. Torfowiska otaczające jezioro są dla nich miejscem życia i siedliskiem lęgowym. W 1977 roku, w ramach programu UNESCO „Człowiek i Biosfera”, park narodowy został uznany za rezerwat biosfery. Jest tym samym jednym z dziesięciu takich rezerwatów na terenie Polski.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!