Niedzica

Niedzica

Przepiękne widoki na góry oraz Zalew Czorsztyński to cechy charakterystyczne Niedzicy, niewielkiej miejscowości, która położona jest w województwie małopolskim. Liczne atrakcje turystyczne, ciekawe zabytki, a także szeroko rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna to najlepszy powód do tego, aby na wakacyjny wyjazd wybrać się właśnie do Niedzicy. Przed wyjazdem warto jednak dowiedzieć się kilku niezwykle ważnych informacji o tej przepięknej miejscowości.

Położenie

Niedzica to malowniczo położona miejscowość w województwie małopolskim u podnóży Hombarku oraz Cisówki, czyli dwóch wzniesień znajdujących się w Pieninach Spiskich. Przez Niedzicę przepływa rzeka Niedziczanka będąca prawym dopływem Dunajca. Niedzica graniczy z kilkoma równie ciekawymi miejscowościami, a mianowicie z Łapszami Niżnymi, Czorsztynem oraz Kacwinem. Centrum wsi położone jest na wysokości około 510 m n.p.m, skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. W okolicy Niedzicy znajduje się zapora wodna oraz Zalew Czorsztyński.

Najważniejsze fakty historyczne

Miejscowość została założona na samym początku XIV w. i przez wiele lat należała do państwa węgierskiego. Rozwój miejscowości przebiegał stopniowo, uzależniony był od założonego w XIV wieku przez rodzinę Berzeviczych zamku obronnego. Na przełomie XVII i XVIII wieku niedzicki majątek przeszedł we władanie rodu Giovanellich, po czym nowymi właścicielami stał się ród Horvathów. W tym okresie niedzicki zamek znajdował się w bardzo złym stanie, jednak pod koniec XVIII wieku zarządcy zdecydowali się odstąpić go Sebastianowi Berzeviczy'emu. Podania i opowieści ludowe głoszą, że Berzeviczy powracając z Ameryki Południowej miał rzekomo pozostawić w tej miejscowości „skarb Inków”, który został bardzo dobrze ukryty. Oczywiście jest to tylko legenda, ale w takich ludowych opowiadaniach zawsze pozostaje ziarenko prawdy.

Niedzica od początku XVIII wieku zaczęła stawać się bardzo popularną miejscowością turystyczną, a w 1920 roku została odłączona od Górnych Węgier, po czym przyłączono ją do Polski. W czasie II wojny światowej ówcześni właściciele Niedzicy zdecydowali się opuścić miejscowość, a w 1949 roku niedzicki zamek został przejęty przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W tym samym czasie rozpoczęto prace remontowe i konserwatorskie, dzięki czemu zamek odzyskał swój blask.

Atrakcje turystyczne i zabytki

Najpopularniejszym zabytkiem Niedzicy jest wzniesiony w XIV wieku zamek znajdujący się nad Zbiornikiem Czorsztyńskim, który obecnie spełnia funkcje muzealno-hotelowe. W okolicach dziedzińca zamku dolnego znajdują się pokoje gościnne, natomiast w części muzealnej można podziwiać tzw. komnaty Salomonów. Jeśli chodzi o ciekawe zabytki znajdujące się w Niedzicy warto zwrócić uwagę na Kościół św. Bartłomieja, który został wybudowany około 1320 roku, a także piętrowy spichlerz z murowaną piwnicą oraz budynek dawnej celnicy, które znajdują się na grzbiecie Tabor.

Wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych warto wymienić położoną na Polanie Sosny osadę turystyczną, na której znajduje się pole namiotowe, restauracja, ośrodek narciarski oraz przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Będąc w Niedzicy warto również odwiedzić Park Rozrywki Spiska Kraina, na którego terenie można podziwiać miniaturowe repliki sakralnych zabytków oraz zamków, wśród których można wymienić Czerwony Klasztor, Zamek Dunajec, Zamek w Szaflarach czy też Sanktuarium w Ludźmierzu. Ponadto można zobaczyć także najważniejsze światowe ośrodki kultu maryjnego np. Fatima, Guadalupe oraz Lourdes. Nieopodal Parku Miniatur znajdują się ciekawe atrakcje nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych - dmuchane zjeżdżalnie, park linowy, tor pontonowy oraz golden bungee.

Baza noclegowa oraz przydatne informacje turystyczne

Niedzica to obecnie jedna z najważniejszych w województwie małopolskim baz turystyczno – rekreacyjnych z bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą. Baza noclegowa w tej miejscowości jest dosyć dobrze rozwinięta, a turyści mogą zatrzymać się zarówno w kilkugwiazdkowym hotelu, jak i w licznych pensjonatach oraz ośrodkach wypoczynkowych. Stale powstają tutaj nowe pensjonaty oraz punkty gastronomiczne, a turyści przybywający do tej niezwykłej miejscowości najchętniej wybierają się na rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, w którego trakcie mogą podziwiać roztaczające się wokół przepiękne widoki.

Przepyszne lokalne potrawy, a także dania światowych kuchni to z kolei oferta przygotowana przez niedzickie restauracje, kawiarnie, a także wiaty grillowe. Jeśli chodzi o połączenia komunikacyjne, to do Niedzicy można bez problemu dojechać samochodem, jednak do miejscowości tej można również dostać się licznymi autokarami, które dojeżdżają tutaj z największych polskich miast.

Osoby stawiające na aktywny wypoczynek nie będą się nudzić w Niedzicy, ponieważ znajduje się tutaj kilka interesujących tras rowerowych, dzięki którym na dwóch kółkach można zwiedzić najpiękniejsze zakątki regionu. Na miejscu można bez problemu wypożyczyć odpowiedni sprzęt, a wśród najciekawszych tras warto wymienić przede wszystkim Małą Pętlę Zamagurza oraz trasę przebiegającą wzdłuż Przełomu Dunajca. Wybierając się do Niedzicy, warto również wybrać się na spływ Dunajcem, który z pewnością okaże się jedną z najciekawszych przygód oraz atrakcji, która pozostanie w pamięci do końca życia.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Niedzicy.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 5 ℃
maks. 18 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
21 ℃
min. 7 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
13 ℃
min. 11 ℃
maks. 18 ℃
opady 4.69 mm
słabe opady deszczu
2024-06-17
23 ℃
min. 10 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!