Noclegi w pobliżu szlaków turystycznych z Kluszkowiec
Szlaki turystyczne z Kluszkowiec
Kluszkowce położone w paśmie Lubania to dobre miejsce do rozpoczęcia wędrówek górskich po okolicznych szlakach. Pasmo Lubania to bowiem atrakcyjny dla wielbicieli pieszych wędrówek masyw górski, położony między dolinami Ochotnicy, Dunajca i Krośnicy z Przełęczą Knurowską. Wytyczony został tutaj Główny Szlak Beskidzki, ale też wiele innych turystycznych tras do pokonania przez bardziej i mniej zaawansowanych turystów górskich, którzy w ich trakcie mogą podziwiać te wyjątkowo urokliwe tereny polskich gór.
Charakterystyka Pasma Lubania
Na partie grzbietowe Pasma Lubania składają się skały z piaskowca magurskiego, porośnięte lasami iglastymi i mieszanymi z licznymi potokami spływającymi z górskich źródeł. Z ciekawych obiektów geologicznych można wyróżnić umiejscowione na zboczach dwie jaskinie osuwiskowe nazywane Zbójeckimi Dziurami – od działających na tych terenach zbójnickich grup działających w wiekach od XVI do XIX przeciw niesprawiedliwości gospodarki pańszczyźnianej i spowodowanej przez nią góralskiej nędzy. Na stokach i partiach grzbietowych znajdują się licznie umiejscowione polany, na których dawniej wypasano stada, dziś zarośnięte w niektórych przypadkach niemal całkowicie lasami. Występuje też tutaj rzadka i chroniona roślinność: kukułka bzowa i irga czarna.
Piesze szlaki w Paśmie Lubania
Wiodący przez Pasmo Lubania Główny Szlak Beskidzki jest najdłuższym szlakiem w polskich górach, liczącym sobie około 496 kilometrów i biegnącym od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Poza nim można okolice Pasma Lubania zwiedzić następującymi trasami:
- czerwoną – wiodącą z Przełęczy Knurowskiej przez Bukowinkę, Studzionki, Kotelnicę, Polanę Morgi, Lubań i Marszałek, aż do Krościenka nad Dunajcem, zajmującą w obie strony około 6 godzin wędrówki
- szlakami zielonymi – z Lubania do Tylmanowej, z Ochotnicy Dolnej do Grywałdu oraz z Maniowy do Mizernej
- szlakami niebieskimi: z Ochotnicy Dolnej do Czorsztyna – zajmującym około 4,5 godziny spaceru oraz z Huby do rejonu Kotelnicy
- szlakiem żółtym ze skansenu Osada Czorsztyn do Lubania
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!