Niechorze
Położenie
Miejscowość jest zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim, dokładnie w powiecie gryfickim i gminie Rewal. Razem z sąsiednimi wsiami należy do Wybrzeża Rewalskiego. Niechorze jest malowniczo położone pomiędzy Morzem Bałtyckim na północy a jeziorem Liwia Łóża, od południowej strony. Według ostatniego spisu z 2013 roku miejscowość zamieszkuje niecały tysiąc stałych mieszkańców, a powierzchnia wsi wynosi nieco ponad 4 km².
Historia
Pierwsze wzmianki o miejscowości noszącej jeszcze wtedy nazwę Nansin, pojawiły się w XIV wieku, jednak przypuszcza się, że istniała ona od około 1180 roku. Początkowo wieś składała się z dwóch części: chłopskiego (rolniczego) GroB-Horst i rybackiego Klein-Horst. Z czasem walory tutejszej okolicy zaczęli doceniać odwiedzający ją letnicy, a Niechorze z typowej wsi rybackiej stało się kurortem turystycznym. Rozkwit turystyki datuje się na XIX wiek, powstanie kąpieliska, hoteli, ośrodków wypoczynkowych rozpoczęło się jednak w jego drugiej połowie. Z roku na rok przybywało wczasowiczów co przyczyniło się do rozwoju całej wsi. Dnia 1 kwietnia 1913 obie części miejscowości oficjalnie połączono. Pod koniec II wojny światowej okoliczne tereny były świadkiem działań wojennych kiedy to wycofujące się oddziały niemieckie zostały rozbite. Uniemożliwiono desant drogą morską a siły alianckie pozostały na miejscu do kwietnia 1945 roku. Na mocy traktatów pokojowych Niechorze włączono do Polski, a mieszkańców niemieckich wysiedlono. Ostateczną nazwę przyjęto w roku 1947 zastępując funkcjonujące do tej pory Horzewo. Obecnie miejscowość pozostaje typowym kurortem wypoczynkowym.
Zabytki i atrakcje
Ponad stumetrowa plaża strzeżona będąca głównym kąpieliskiem jest jedną z największych atrakcji Niechorza. Jednak chyba najbardziej charakterystyczną budowlą i znakiem rozpoznawczym pozostaje stojąca na wysokim klifie zabytkowa latarnia morska z 1866 roku wraz z przyległościami: domem latarników, dwoma budynkami gospodarczymi oraz ogrodem z murowanym ogrodzeniem. Całość otwarta jest dla zwiedzających. Ponadto, na terenie wsi przylegającej do jeziora, w starszej części miejscowości można natknąć się na dawne rybackie zagrody i kamieniczki z XVIII i XIX wieku. Ich charakterystyczną cechą są ozdobne bramy wjazdowe.
We wsi znaleźć można również dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej sprzed ponad stu lat. Jest to niebywała okazja, by przejechać się Nadmorską Koleją Wąskotorową. Przebiegają tędy również trzy szlaki turystyczne: EuroVelo10 (EV10), Szlak Liwiej Łuży oraz E9 Szlak Nadmorski im. dr Czesława Pikorskiego. Warto również odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego, przybliżającego specyficzną pracę rybaka i tutejszą przystań rybacką. Najmłodsi docenią zapewne odwiedziny w Motylarni, gdzie można zapoznać się z setkami egzotycznych gatunków motyli oraz w Parku Miniatur Latarni Morskich.
Osoby ceniące sobie kontakt z naturą na pewno będą zadowolone z odwiedzin Rezerwatu Liwia Łuża na linii brzegowej jeziora. Chroni on cały ekosystem jeziora będący siedliskiem rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym ptaków wodno-błotnych. Dla fanów sportu niemałych emocji dostarczą zapewne odbywające się tu corocznie Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Ponadto Niechorze oferuje odwiedzającym przepiękne krajobrazy wykorzystywane często do robienia licznych zdjęć. W ramach ciekawostki można dodać, że Niechorze było jednym z bohaterów filmu „Beata” z 1964 roku. W głównych rolach wystąpili Pola Raksa i Marian Opania, reżyserowała Anna Sokołowska. Akcja historii o uciekającej dziewczynie rozgrywała się na plaży, przed latarnią morską, a także w samej latarni.
Transport i komunikacja
Na terenie miejscowości nie ma dworca autobusowego, jest jedynie przystanek, na którym zatrzymują się pojazdy PKS Gryfice i PKS Szczecin. Oferują one jednak dogodne połączenia w okresie letnim, należy bowiem pamiętać, że jest to przystanek sezonowy. Oprócz tego mamy także dwie stacje kolejowe: Niechorze oraz Niechorze Latarnia, przez które w okresie wakacyjnym przejeżdża również kolejka wąskotorowa, tzw. Ciuchcia Retro. Słaba infrastruktura drogowa nie ułatwia dotarcia do wsi, na południe od niej przebiega droga wojewódzka nr 102, z której należy skręcić w ulicę Trzebiatowską, by dostać się na miejsce. Swoją siedzibę ma tu również jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straż Przybrzeżna.
Gdzie warto się zatrzymać i co zjeść?
Jako dobrze rozwinięta miejscowość wypoczynkowa Niechorze posiada doskonale rozwiniętą sieć hoteli, apartamentów, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i innych miejsc noclegowych. Zakwaterowanie znajdą tu zarówno goście wymagający wyższych standardów jak i ci nieposiadający pojemnego portfela. Najtańszą opcją pozostają pola namiotowe i campingi. Ceny za pokoje gościnne, kwatery prywatne stanowią jednak dużą konkurencję, zaczynają się bowiem od 20-30 zł. Pobyt w pensjonatach i hotelach to już koszt rzędu 50-150 zł, w zależności od ich standardu. Warto wcześniej zapoznać się ofertą poszczególnych miejsc, gdyż niektóre oferują dodatkowe atrakcje, jak np. SPA.
Jeśli chodzi o gastronomię, jak nietrudno się domyślić, podstawą menu w nadmorskiej miejscowości będą ryby i owoce morza. Wczasowicze mogą posilić się w licznych restauracjach i smażalniach ryb oferujących lokalne przysmaki. Wśród nich dominują łososie, śledzie, dorsze czy flądry. Warto odwiedzać jednak lokale, które stawiają na tradycję i istnieją na rynku od lat. Bardzo łatwo trafić bowiem na nierzetelnych restauratorów i zapłacić za dużo za nieświeży towar. Szukający odmiennych smaków mogą odwiedzić również pizzerie, kawiarnie, puby oraz najbardziej popularne, typowe budki z jedzeniem przy plaży czy na ulicach. Mimo, że wśród dań będą tam dominowały głównie potrawy typu fast food to bez wątpienia znajdzie się tam posiłek na każdą kieszeń.Jak widać, pomimo niewielkich rozmiarów Niechorze ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. O ile nie damy się zwieść niepozorności tej zachodniopomorskiej wsi możemy liczyć na liczne atrakcje i niezapomniane wrażenia z pobytu.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Niechorzu.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!