Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Noclegi w pobliżu ruin kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to pozostałość po gotyckim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, który wybudowano na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo świątynia znajdowała się około 2 km od brzegu morza, w samym środku wsi, jednak w wyniku abrazji uległa stopniowemu zniszczeniu. Obecnie zachowała się tylko południowa ściana budowli i znajduje się ona na samym szczycie klifu.

Historia świątyni

Warto wiedzieć, że kościół ten był jedną z najwspanialszych świątyń na Pomorzu Zachodnim. Początkowo należał on do katolików, a w XVI wieku przejęli go ewangelicy. Kościół był wiele razy remontowany, dodano mu sporo elementów renesansowych oraz barokowych. Nie omijały go jednak pożary, rabunki itp., ale najsilniejsza okazała się natura. Zjawisko abrazji zauważono już w XVIII wieku, kiedy to zaledwie 58 metrów dzieliło kościół od klifu. Próbowano ratować go palami ochronnymi oraz matami z faszyny, ale nie powstrzymało to erozji.

W 1868 roku odległość od klifu wynosiła już zaledwie 1 m. Ostatnie nabożeństwo w świątyni miało miejsce na początku marca 1874 roku, w sierpniu kościół zamknięto ze względów bezpieczeństwa, a wyposażenie przewieziono do innych kościołów. W 1891 roku pokazały się już pierwsze fragmenty fundamentów, a dziesięć lat później runęła północna ściana. Z upływem lat morze zabierało kolejne części świątyni. W 1994 roku runęła połowa południowej ściany. Obecnie klif zabezpieczony jest specjalną opaską, aby ochronić pozostałość po kościele.

Legendy związane ze świątynią

Na przestrzeni wieków ludzie próbowali wytłumaczyć sytuację świątyni różnymi legendami. Jedna z nich głosi, że to skandynawski bóg burzy Thor upomina się o ziemię, którą przejęli chrześcijanie. Według innej to bóg Bałtyk, ojciec Zielenicy wysyła falę, aby odebrać ciało porwanej przez proboszcza córki, które spoczęło na przykościelnym cmentarzu. Mówi się także, jedno z nieszczęśliwych kochanków przybywa z falami na cmentarz by połączyć się z ukochaną osobą.

Najważniejsze elementy wyposażenia

Kościół słynął przede wszystkim z barokowego ołtarza – znajduje się w nowym kościele w Trzęsaczu, gotyckiego tryptyku – przeniesiony do świątyni w Rewalu oraz z pięknych renesansowych stalli – które można podziwiać s kościele w Kamieniu Pomorskim.

Polecane obiekty w pobliżu ruin kościoła w Trzęsaczu