Nałęczów

Nałęczów

Położenie

Nałęczów znajdziemy w południowo-wschodniej części Polski, a dokładniej w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Przepiękne tereny znajdują się w otoczeniu Wyżyny Lubelskiej. Sam Nałęczów rozpościera się nad rzeką Bystrą. Jest to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają przechadzki po urozmaiconym terenie. Liczne wąwozy, wzniesienia, a także pofałdowania to niewątpliwie doskonała okazja do wielu spacerów. Jadąc do Nałęczowa najlepiej jest wybrać transport samochodowy lub autobusowy. Pociągiem można dojechać jedynie do najbliższej wsi Drzewce-Kolonia, która mieści się w odległości 4 km od samego Nałęczowa. Przez Nałęczów przebiega droga wojewódzka nr 830.

Historia

Nałęczów początkowo nosił nazwę Bochotnicka. Pierwsze wzmianki na temat zaludnienia tego terenu pochodzą mniej więcej z VIII i IX wieku. Właśnie w tym czasie na Górze Poniatowskiego wybudowano pierwszy gród. Później na wzgórzu znajdowało się centrum całej osady wraz z wybudowanym kościołem parafialnym na czele. Później osada została przejęta przez starostę wąwolnickiego, czyli Stanisława Małachowskiego w 1772 roku. Kolejnym właścicielem Nałęczowa był Michał Górski.

Status uzdrowiska miejscowość otrzymała 11 lutego 1878 roku, ale już wcześniej można było korzystać z właściwości leczniczych wód. Do lekarzy, którzy przyczynili się do odkrycia i propagowania wód z tutejszych źródeł zaliczali się Konrad Chemielewski, Fortunat Nowicki oraz Wacław Lasocki. To właśnie Michał Górski pozwolił na rozbudowę wielkiego uzdrowiska w postaci ogrodu z budynkami kuracyjnymi. Do najbardziej znanych nałęczowskich kuracjuszy należeli Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, a także Bolesław Prus.

Uzdrowisko w Nałęczowie jako jedyne w Polsce zajmuje się pacjentami cierpiącymi na schorzenia kardiologiczne. Można tutaj swobodnie korzystać z dwóch źródeł: Barbara oraz Miłość, które posiadają w sobie pierwiastki żelaza. Wśród zabiegów, z których najczęściej korzystają kuracjusze wymienić można między innymi: inhalacje solankowe, ultradźwięki, hydroterapię czy też krioterapia ogólnoustrojowa. Uzdrowisko znajduje się w piątym regionie bioklimatycznym polskim, który uchodzi za najcieplejszy w całym kraju.

Atrakcje turystyczne

W przypadku Nałęczowa największą atrakcją jest tutejszy Park Zdrojowy, który tak naprawdę został założony przez Stanisława Małachowskiego. Jego czas powstania przypada mniej więcej na połowę XVIII wieku, jednak pod koniec XIX wieku został on mocno rozbudowany. W Parku Zdrojowym możemy podziwiać również drzewa, których wiek liczony jest na ponad 190 lat. To właśnie tutaj znajdują się ujęcia wód mineralnych, których można skosztować. Wyjątkową atrakcją jest również pięknie urządzona palmiarnia.

Jeżeli ktoś planuje zwiedzanie zabytków na terenie Nałęczowa, to w samym Parku Zdrojowym znajdzie ich naprawdę wiele. Do takich zabytkowych obiektów zalicza się między innymi Borowianka – willa pochodząca z początku XX wieku, która została wybudowana w stylu szwajcarskim. Taką willą jest również Oktawia czy Pogórze, które zostały wybudowane pod koniec XIX wieku. Jednocześnie budynki wyróżniają się pięknymi, ornamentowanymi werandami. Przemieszczając się w kierunku Alei Lipowej, można natrafić na inne zabytkowe wille np.: Aurelia, Tolin, Ustronie, Nagórze, czy Willa Nagórskich. Wszystkie zostały wybudowane pod koniec XIX wieku.

Przyjeżdżając do Nałęczowa nie można narzekać na brak atrakcji w postaci imprez kulturalnych i sportowych. Do cyklicznych odbywają się między innymi Festiwal Belcanto, czy też koncerty z serii Nałęczowskie Divertimento. Festiwal Belcanto to międzynarodowy konkurs wokalny, na scenie którego występują artyści z całego świata. Podczas Nałęczowskiego Divertimento mieszkańcy i kuracjusze oraz turyści mają możliwość wysłuchania najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu solistów oraz zespołów.

Baza noclegowa

Tutejsza baza noclegowa jest rozwinięta i stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie brakuje możliwości wynajęcia kwater prywatnych, pokoi w stylowych i historycznych willach, pensjonatach czy ośrodkach wypoczynkowych. Oczywiście większość osób rezerwuje miejsca noclegowe bezpośrednio w ośrodkach sanatoryjnych.

Gdzie warto zjeść?

Zwykle zatrzymując się w miejscowościach uzdrowiskowych jak Nałęczów mamy zagwarantowany nie tylko nocleg, ale również posiłek. Można jednak wybrać się na pyszny obiad do jednej z tutejszych restauracji bądź innych lokali gastronomicznych. Nie brakuje również miejsc, w których można zakupić abonament na jedzenie podczas dłuższego pobytu. Ponadto na spotkania towarzyskie warto wybrać się do jednej z wielu klimatycznych kawiarni.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Nałęczowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
1 ℃
min. -1 ℃
maks. 2 ℃
opady 0.23 mm
śnieg z deszczem
jutro
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
pojutrze
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 6 ℃
opady 1.18 mm
słabe opady deszczu
2024-11-27
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.